Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Επομένως είχα δίκιο ότι δεν ήταν όλα ξεκάθαρα ... δεν ευθύνονται οι μελέτες ... η υλοποίηση πάσχει.

 

Η λύση του προβλήματος είναι η ίδια.

Μην υλοποιήσεις όμως με αυτόν τον τρόπο τα 8 εκ. ... καλύτερα να βάλεις τα 6 εκ. και να πεις ότι τα μέτρησες στα 6,0001 εκ.

Σοβάδες και εξ. μόνωση δεν περιλαμβάνονται στο κτήριο και μπορούν να μπαίνουν στις πλάγιες αποστάσεις σύμφωνα με το νόμο.

 

Στον τελικό έλεγχο πρέπει να έχουν υλοποιηθεί όλες οι εργασίες που η εκτέλεσή τους απαιτεί άδεια ...

 Τι εννοείς η υλοποίηση πάσχει; Εγώ δεν έπρεπε να εφαρμόσω τους ξυλότυπους όπου έχει γίνει διαστασιολόγηση πχ στις κολώνες για 25εκ; Έπρεπε από μόνος μου να "μικρύνω" τις κολώνες στα 20εκ, επειδή ο μελετητής δείχει την ίδια κολώνα 25εκ και στα αρχιτεκτονικά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κάνω λάθος...Έτσι όπως έχει γίνει η μελέτη δεν υπολογίζεται τελικά η εξωτερική θερμομόνωση των 5εκ. Στο ΔΔ η συνολική δόμηση έχει μετρηθεί βάσει των ξυλοτύπων,άρα δε συμπεριλαμβάνεται στη δόμηση η εξ. θερμομόνωση των 5εκ.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως είναι δυνατόν; Δεν έχει δείξει στην αρχιτεκτονική μελέτη την μόνωση;

Δεν μπορεί να έχει γίνει υπολογισμός στο ΔΔ με βάση την στατική μελέτη. Με βάση την αρχιτεκτονική έχει γίνει...

 

Μήπως θα ήταν καλύτερο να σκανάρεις ένα τμήμα στατικής και αρχιτεκτονικής μελέτης (το ίδιο βέβαια και να δείχνει τις εξωτερικές διαστάσεις) για να γίνει σύγκριση;

Link to comment
Share on other sites

Μα πως είναι δυνατόν; Δεν έχει δείξει στην αρχιτεκτονική μελέτη την μόνωση;

Δεν μπορεί να έχει γίνει υπολογισμός στο ΔΔ με βάση την στατική μελέτη. Με βάση την αρχιτεκτονική έχει γίνει...

 

Μήπως θα ήταν καλύτερο να σκανάρεις ένα τμήμα στατικής και αρχιτεκτονικής μελέτης (το ίδιο βέβαια και να δείχνει τις εξωτερικές διαστάσεις) για να γίνει σύγκριση;

 post-70645-0-07840100-1430855696_thumb.jpgpost-70645-0-57746100-1430855713_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μυρίζομαι πως έχεις μεγάλο πρόβλημα.... αν είναι σωστή η εντύπωση που έχω ότι εντός της απόστασης Δ δεν μπορεί να μπει η θερμομόνωση....

Αν έχω δίκιο*, η λύση που προτείνω είναι να κάνεις αναθεώρηση*της μελέτης (μπορείς εφόσον είσαι επιβλέπων) και να δείξεις εσωτερική θερμομόνωση.....

 

 

υ.γ. Αυτήν η μελέτη θα περνούσε από τον έλεγχο αρχιτεκτονικών με το προηγούμενο σύστημα;

 

*Δεν έχω εδώ που είμαι τους κανονισμούς....

**Μήπως μπορεί να κάνει απλά ενημέρωση αφού δεν αλλάζει το ΔΔ (όμως αλλά ριζικά μια μελέτη...)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

μα καλά πως πέρασε μελέτη αρχιτεκτονικών χωρίς να φαίνεται η μόνωση;;; η μόνωση έτσι όπως τα δείχνεις μπαίνει μέσα στην ΟΓ

χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον θεωρώ ότι σαν επιβλέπων μηχανικός μόλις είδες αυτή την αναντιστοιχία αρχιτεκτονικών/στατικών έπρεπε πάραυτα να μην ξεκινήσεις την κατασκευή και να αναθεωρήσεις την άδεια , τα δεν γνώριζα/δεν είδα πλέον πληρώνονται ακριβά με τους ελεγκτές ...

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση δεν είναι τραγική ...

Αλλαγή του ΚΕΝΑΚ με 6 ή 7 εκ. και ενημέρωση της άδειας με την παρ. 9.β του άρθρου 6 του ν.4030.

Περισσότερη προσοχή στις λεπτομέρειες των σχεδίων στο μέλλον ...

Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθεια σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει!!! Εκδόσαμε το Δεκέμβρη του 2011 άδεια για ανέγερση κατοικίας με κεραμοσκεπή. Οι εργασίες άρχισαν το Μάρτιο του 2012. Στο δεύτερο έλεγχο (τον τελικό) το πόρισμα βγήκε αρνητικό και ακολούθησε διακοπή εργασιών από την πολεοδομία. Τώρα κάναμε αναθεώρηση αδείας πάλι με το παλιό σύστημα και το ΓΟΚ διότι μας συνέφερε. Ο ιδιοκτήτης έκανε αίτηση μετά την αναθεώρηση και ζήτησε άρση διακοπής εργασιών και η πολεοδομία την έδωσε!! Τώρα κατάλαβαν το λάθος και επέβαλλαν ξανά διακοπή εργασιών και μας είπαν να καλέσουμε ελεγκτή για να πιστοποιήσει την άρση των παραβάσεων που οδήγησαν στη διακοπή και μετά να καλέσουμε δεύτερο ελεγκτή για να πάρει ρεύμα η οικοδομή. Μου τόνισαν όμως στην πολεοδομία να μην κάνω καμία εργασία πριν έρθει ο ελεγκτής. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αφού δεν μπορούμε τυπικά να κάνουμε εργασίες πως θα διαπιστωθεί η άρση των παραβάσεων (μετά από αναθεώρηση, ενημέρωση ή κατεδάφιση) όπως λέει η απόφαση 299/16-01-2014 αφού δεν μπορούμε να κάνουμε εργασίες? Κι αν δεν κάνουμε τίποτα τι θα έρθει να δει ο ελεγκτής ακριβώς? Και επίσης, εφόσον η οικοδομή έχει τελειώσει, δεν μπορεί να γίνει μια και καλή ένας τελικός έλεγχος και όχι δύο? Το έχω θέσει το ερώτημα και στην ΕΥΕΔ Β. Ελλάδας αλλά δεν ξέρω πότε θα πάρω απάντηση.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Παρακαλώ μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά? 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ήμουν εγώ ο ΕΔ, μετά το αρνητικό πόρισμα ο συνάδελφος έκανε αναθεώρηση που περιλάμβανε ότι είχα εγώ υποδείξει ως πρόβλημα και μετά πήγε μία φορά ΕΔ και τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.