Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

μια επιβεβαιωση: σε τελικο ελεγχο κατ Β σε βιομηχανικο κτηριο

οριστηκα ΕΔ σε κλιμακιο μαζι με συναδελφο ηλ/γο.

Οσον αφορα την αμοιβη αρθρο 4.3.β :

'κατανεμεται ισομερως σε καθε εναν εξ αυτων και δε μπορει να ειναι μικροτερο απο τη μικροτερη αποζημιωση που οριζεται καθε φορα΄.

Καθε ενας θα λαβει δλδη την ελαχιστη (αυτο καταλαβαινω)

ή μοιραζομαστε την ελαχιστη?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να γνωρίζω εκ πείρας,και εγώ καταλαβάινω οτι ο καθένας θα λάβει την ελάχιστη.Το συζητούσαμε τις προάλλες με συνάδελφο που του έτυχε κάτι αντίστοιχο με σένα και είχαμε καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα,δυστυχώς όμως δεν έχει γίνει ακόμα ο εν λόγω έλεγχος ώστε να στο επιβεβαιώσω και 100%...

Link to comment
Share on other sites

μια επιβεβαιωση: σε τελικο ελεγχο κατ Β σε βιομηχανικο κτηριο

οριστηκα ΕΔ σε κλιμακιο μαζι με συναδελφο ηλ/γο.

Οσον αφορα την αμοιβη αρθρο 4.3.β :

'κατανεμεται ισομερως σε καθε εναν εξ αυτων και δε μπορει να ειναι μικροτερο απο τη μικροτερη αποζημιωση που οριζεται καθε φορα΄.

Καθε ενας θα λαβει δλδη την ελαχιστη (αυτο καταλαβαινω)

ή μοιραζομαστε την ελαχιστη?

 

Εγω καταλαβαινω οτι μοιραζονται την ελαχιστη.

Ετσι το ερμηνεύω.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.

Κατ .Β, τελικός έλεγχος 700m², 0.5€/m² με ελάχιστη τα 200,00€

Επειδή 700x0,5=350€, ο κάθε ΕΔ θα πάρει 200€

 

Κατ .Β, τελικός έλεγχος 900m², 0.5€/m² με ελάχιστη τα 200,00€

Επειδή 900x0,5=450€, ο κάθε ΕΔ θα πάρει 225€

 

Αν όμως το κτίριο είναι 1001m² με ελάχιστη 600,00€, τότε ο κάθε ΕΔ θα πάρει 600,00€......δηλαδή θα στοιχίσουν 1200,00€ αντί των 400,4€ που είναι με το 0,4€/μ²!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω εκ πείρας,και εγώ καταλαβάινω οτι ο καθένας θα λάβει την ελάχιστη.Το συζητούσαμε τις προάλλες με συνάδελφο που του έτυχε κάτι αντίστοιχο με σένα και είχαμε καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα,δυστυχώς όμως δεν έχει γίνει ακόμα ο εν λόγω έλεγχος ώστε να στο επιβεβαιώσω και 100%...

 

η λογικη αυτο λεει , εντωμεταξυ 

εγω εχω ελεγχο την Τριτη, αν μεχρι τοτε μαθεις κατι.....

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει γίνει αντικατάσταση στέγης ισόγειας κατοικίας και πρέπει να φωνάξω ελεγκτή δόμησης, γνωρίζετε αν στην αίτηση που θα κάνω είναι ορθό να σημειώσω ότι ο έλεγχος είναι κατηγορίας Α ένας και τελικός;

 

Επίσης στην αίτηση προς την υπηρεσία δόμησης πρέπει να γράψω το ΑΔΑ το οποίο δεν γνωρίζω δεν μου το έχουν γράψει πάνω στο στέλεχος της αδείας. Ξέρετε πώς το βρίσκω;

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να φωναξεις ελεγκτη δομησης? Δεν εχει ρευμα το σπιτι?

γιατί προβλέπεται από το άρθρο 7 Ν 4030

Καλησπέρα,

έχει γίνει αντικατάσταση στέγης ισόγειας κατοικίας και πρέπει να φωνάξω ελεγκτή δόμησης, γνωρίζετε αν στην αίτηση που θα κάνω είναι ορθό να σημειώσω ότι ο έλεγχος είναι κατηγορίας Α ένας και τελικός;

 

Επίσης στην αίτηση προς την υπηρεσία δόμησης πρέπει να γράψω το ΑΔΑ το οποίο δεν γνωρίζω δεν μου το έχουν γράψει πάνω στο στέλεχος της αδείας. Ξέρετε πώς το βρίσκω;

βάλε μόνο την κατηγορία

(αν και υπεύθυνη να την προσδιορίσει είναι η Υ.ΔΟΜ στην οποία και υποβάλλεις την αίτηση προς προώθηση κλπ)

 

Το ΑΔΑ δεν απαιτείται 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.