Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ


GIANNIS9480

Recommended Posts

Ελεύθερος Επαγγελματίας Ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ από 17-3-1992 ασφαλιστικά ενήμερος έως σήμερα.  Παύση εργασιών (εφορία) 10-11-2010.  Ά(ν)εργος από τότε με οικογενειακά εισοδήματα για τα οποία φορολογούμαι, όμως με 0 εισόδημα από δραστηριότητα μηχανικού.  Συνεχίζω και καταβάλω εισφορές ΤΣΜΕΔΕ - όπως έγραψα παραπάνω.  Μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει ποιές θα είναι οι εισφορές μου ΕΦΚΑ;  Υποθέτω ότι εμπίπτω στην κατηγορία των ελάχιστων.  Στον ιστότοπο του ΕΦΚΑ εμφανίζομαι αλλά δεν φαίνονται ακόμα οικονομικές υποχρεώσεις.  Συμβαίνει το ίδιο και με άλλους συναδέλφους;

Link to comment
Share on other sites

Δες από το post εδώ και αυτά που ακολουθούν.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα, εφτασε το τελος του μηνα και μου ηρθε εκκαθαριστικο της μισθοδοσιας, ενω τον προηγούμενο μήνα έγραφε ΕΦΚΑ ΤΣΜΕΔΕ, ΕΦΚΑ Επικουρικο κτλ αυτο το μήνα δε γράφει τιποτα μονο ΙΚΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ κι εχει ολες τις εισφορες μαζι. Τι εχει γινει παλι? :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω: Πως συνδέεται ο διακανονισμός προς το ΤΣΜΕΔΕ για παληές οφειλές με τις τρέχουσες εισφορές ΕΦΚΑ? Η καθυστέρηση πληρωμής ΕΦΚΑ έχει ως αποτέλεσμα την απώλεια του διακανονισμού?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Θεωρούνται τρέχουσες άσχετα αν κάθε μήνα είναι τρέχουσα η δόση εφκα. Όποτε σύμφωνα με τον νόμο περί απώλειας διακανονισμού αν δεν πληρώσεις τον χάνεις

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν μπορώ αυτή τη στιγμή να κάνω διακανονισμό για τις παλιές εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ για να πάρω και ενημερότητα. 

τα γραφεία λειτουργούν όλες τις ημέρες?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δεν ξέρω.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΦΚΑ δεν δέχεται Πέμπτες, και τις άλλες μέρες δέχεται από τις 11:00 μέχρι 13:00.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν δε βιάζεσαι για την ενημερότητα, ίσως θες να περιμένεις τη νέα ρύθμιση σε έως 120 δόσεις, που αναμένεται να βγει μες στο Νοέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζετε κάτι για τις εισφορές Β' 2016;

Σύμφωνα με την τελευταία παράταση, η προθεσμία ήταν 30-11-2017.

Δε βρήκα κάτι νεότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.