Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

καλημέρα μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιο άρθρο λέει για 48 ώρη ενημέρωση ότι πρέπει να κάνω πίνακα 3?? 

Οι πολεοδομία της περοχής μου δεν κοινοποιεί τις 48ωρες στο ΙΚΑ γιατί αυτό δεν προκύπτει από πουθενά.

Οι υπάλληλοι του ΙΚΑ όμως πηγαίνουν οι ίδιοι και τις μαζεύουν και τηλεφωνούν στους ιδιώτες για τα περαιτέρω.....

Υποψιάζομαι ότι παίρνουν μπόνους γι αυτό....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έβγαλα προχθές 48ωρη κ μου τηλεφώνησε ο ιδιόκτητης  έμαθε ότι θα πέρασει το ΙΚΑ, πήγα σήμερα κ μου είπαν ότι είναι καινούριο αυτό με την 48ώρη κ πρέπει να προσκομίσω πιν 3 αλλά ψάχνω κ δεν το λέει πουθενά!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω άμα είναι θέμα μπόνους.

Πάντως είναι σίγουρα το σωστό...

Έτσι πρέπει να γίνεται.

Και κακώς δεν υπάρχει από τον νόμο η υποχρέωση κοινοποίησης στο ΙΚΑ της 48ώρης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Πολεοδομία δεν μπλέκει με το ΙΚΑ. Αυτό έχω καταλάβει. Δεν στέλνει κάτι η ίδια στο ΙΚΑ. Οι περιπτώσεις που πάει το ΙΚΑ πρέπει να είναι καταγγελίες ή περιπτώσεις που τις πήρε χαμπάρι το ΙΚΑ και πήγε....

Link to comment
Share on other sites

Η νόμιμη διαδικασία, διαφωνούμε  ή συμφωνούμε, είναι ότι γι οποιαδήποτε οικοδομική εργασία από "μη στεγασμένο" επάγγελμα απαιτεί αναγγελία στο ΙΚΑ και πληρωμή των ενσήμων.

Προφανώς είναι υποχρεωμένη η ΥΔΟΜ να στέλνει τα στοιχεία στο ΙΚΑ, δεν πρέπει να το λέει κάπου, έως τώρα δεν τα έστελναν γιατί βαριόντουσαν ή γιατί δεν είχαν λεφτά για γραμματόσημα !

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος. Το ένα (Τα πάντα θέλουν ΙΚΑ) δεν προϋποθέτει το άλλο (Η πολεοδομία πρέπει να ενημερώσει). Δεν είναι υποχρεωμένη η πολεοδομία να στείλει τίποτα. Εξάλλου ούτε αναλυτικό προυπολογισμό καταθέτεις στην 48ωρη ούτε τίποτα. Μία γενικόλογη Τ.Ε. από την οποία δεν μπορεί κανείς να συμπεράνει τι πραγματικά κάνεις στο κτίριο. Η πολεοδομία απλώς ελέγχει ότι δεν γκρεμίζεις το κτίριο και το χτίζεις από την αρχή και ότι δεν κάνεις αυθαιρεσίες

 

Η 48ωρη είναι μόνο για να ειδοποιείται η αστυνομία ότι κάνεις εργασίες. Τίποτα παραπάνω. 

 

Αν σε πιάσει το ΙΚΑ από εκεί και πέρα είναι δικό σου πρόβλημα...! 

 

Ξαναλέω με τα μέχρι τώρα δεδομένα η πολεοδομία δεν μπλέκει με ΙΚΑ. Και πολύ αμφιβάλω ότι το ΙΚΑ πάει στην πολεοδομία και ψάχνει τις 48ωρες..! Ό,τι γίνεται είναι καταγγελία ή εξόφθαλμες εργασίες π.χ. ΚΥΕ σε κεντρικό σημείο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνει και τις μαζεύει το ΙΚΑ.

Επιμένω γιατί μετά από διαμαρτυρίες πελάτη μου επικοινώνησα και με πολεοδομία και ΙΚΑ και μου το ξεκαθάρισαν....

Η μεν πολεοδομία θεωρεί ότι οι 48ωρες αφορούν εργασίες που γίνονται από τους ίδιους τους ιδιοκτήτες...

Το ΙΚΑ ότι πηγαίνει και τις μαζεύει το ίδιο από το πολεοδομικό...

Κι εγώ ερωτώ : Αν βάψει το σπίτι μόνος του ο ιδιοκτήτης πρέπει να πληρώσει ΙΚΑ????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

στην Υ.Δομ. Κεντρικού Τομέα Αθηνών (Σωκράτους 57) μου ζήτησαν να καταθέσω μονάχα μία αίτηση. Διαβάζοντας ομολογώ ότι δεν αντιλήφθηκα τελικώς:

1) Υποβάλλουμε μία αίτηση μόνον ;
 
2) Και πρωτοκολλείται/ούνται ;

3) Με το που την υποβάλλουμε - εφόσον είναι μία η αίτηση - μας δίδουν αντίγραφο αυτοί ; Φωτοτυπούν το πρωτότυπο ; Και το θεωρούν ; Ή το παίρνουμε εμείς αφήνοντας την ταυτότητά μας και το φωτοτυπούμε έξω και το πάμε για θεώρηση ;  

4) Και το κοινοποιούν αυτοί ή πάμε εμείς και καταθέτουμε το θεωρημένο ( ; ) αντίγραφο στο οικείο Α.Τ. ; Και απαιτούμε να πρωτοκολληθεί ;

5) Μήπως βγάζουμε δύο αντίγραφα της κατατεθειμένης αιτήσεως ; Ένα για να αφήσουμε στο οικείο Α.Τ. που θα πρωτοκολληθεί ( ; ) και ένα το οποίο θα κρατήσει ο ιδιοκτήτης με καρφιτσωμένο Α.Π. από Υ.Δομ. και οικείο Α.Τ. ;

6) Και για το ΙΚΑ ; Αφήνουμε και εκεί αντίγραφο θεωρημένο ( ; ) της γνωστοποιήσεως ;  Τρία αντίγραφα και ένα πρωτότυπο συνολικά ;

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

απαντώ για Σωκράτους, 48ωρη for dummies:

- Τα δικαιολογητικά είναι:

 

   Μία Αίτηση σε αυτό το έντυπο -> http://tinyurl.com/myscx2y με ανάποδα τις σελίδες (η 2η -> 1η και η 1η -> 2η) 

 

   Στέλεχος Αδείας

   Κάτοψη Ορόφου Επικειμένων Εργασιών
   Τοπογραφικό

   Ελλείψει των 3 ανωτέρω θα εισκομίζεται συμβολαιογραφική κάτοψη

  Συμβόλαιο
  Τεχνική Έκθεση
 
Εάν το κτήριο βρίσκεται στο ιστορικό κέντρο απαιτείται προέγκριση από: 
 
  Γενική Διεύθυνση Αναστήλωσης, Μουσείων και Τεχνικών Έργων/Εφορεία Νεωτέρων Μνημείων Αττικής 
  [Λυσίου και Κλεψύδρας 1, Αθήνα-Πλάκα, Τηλ. 210-3253059&210-3243289),
   email: [email protected]| Προϊστάμενος: Βαβατσιούλας Ορέστης 
   email: [email protected]]
  Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής (Σταδίου 60, Αθήνα)
 
- Η αίτηση θα υπογράφεται από τον Κύριο ή τους (2) Συγκυρίους στο τέλος και δεν απαιτείται επικύρωση γνησίου υπογραφών

 

- Ο Κωδικός Αριθμός Εθνικού Κτηματολογίου δεν απαιτείται παρόλο που αναφέρεται στο έντυπο

- Η Τεχνική Έκθεση πρέπει να είναι απλή

- Το έντυπο πρωτοκολλείται στο ισόγειο (αρχείο) με το που μπαίνεις ευθεία και αριστερά και μετά από 2-3 εργάσιμες ημέρες καλούμε στο 210-5205002 και κλείνουμε ραντεβού με τον υπάλληλο που έχει "χρεωθεί" το αίτημα, για κατάθεση των δικαιολογητικών

- Με την κατάθεση εφόσον όλα είναι αποδεκτά θεωρείται το πρωτοκολλημένο έγγραφο

- Λαμβάνουμε το Πρωτότυπο και βγάζουμε όσα αντίγραφα επιθυμούμε τα οποία θεωρούνται 

Καλό είναι να πάμε εμείς στο οικείο Α.Τ. ένα θεωρημένο αντίγραφο και ακόμα καλύτερα να πρωτοκολληθεί επίσης στο Α.Τ. Κάποια στιγμή ούτως ή άλλως κοινοποιείται από την Υ. Δομ.

- Ένα θεωρημένο αντίγραφο πρέπει να παραδοθεί στον ιδιοκτήτη και να παραμένει στο χώρο των εργασιών για παν ενδεχόμενο 

Εάν επιθυμούμε μπορούμε να πάμε και στο Ι.Κ.Α. θεωρημένο αντίγραφο αλλά κατόπιν θα πρέπει να ακολουθήσουμε την αντίστοιχη διαδικασία για στεγασμένο ή μη στεγασμένο επαγγελματία. Η Υ.Δομ. πιθανότατα δεν το κοινοποιεί !

- Η διάρκεια ισχύος της γνωστοποιήσεως δεν έχει καθορισθεί, είναι αδιευκρίνιστη

- Η βεβαίωση Εντάξεως στο Πρόγραμμα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον για εργασίες στα πλαίσια αυτού είναι πιθανότατα βεβαίωση που δίδεται μετά την υπαγωγή, ουσιαστικά δηλαδή Βεβαίωση Υπαγωγής   

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

......

 

   Στέλεχος Αδείας

   Κάτοψη Ορόφου Επικειμένων Εργασιών
   Τοπογραφικό

   ........

Καταλαβαίνω ότι οι ιδιώτες θέλουν να κερδίσουν χρόνο ούτε ξέρω πόσους υπαλλήλους (διοικητικούς κυρίως) έχει η Σωκράτους, αλλά να μην ξεχνάμε (τόσο οι συναλλασσόμενοι όσο και αυτοί που τα ζητούν) τα:

 

ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

Αρθρο 3

6 α. Όταν για τη διεκπεραίωση υπόθεσης απαιτούνται δικαιολογητικά, πιστοποιητικά ή στοιχεία, που η έκδοση τους δεν προϋποθέτει τη σύμπραξη του αιτούντος και τα οποία δεν συνυποβάλλονται με την αίτηση του, η αρμόδια υπηρεσία, για την έκδοση της τελικής πράξης, τα αναζητεί από τις οικείες υπηρεσίες του Δημοσίου, των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης και των νομικών προσώπων δημόσιου δικαίου

 

Αρθρο 17

3. Οταν η διοικητική πράξη εκδίδεται αυτεπαγγέλτως, τα αποδεικτικά στοιχεία συγκεντρώνονται με πρωτοβουλία του αρμόδιου για την έκδοσή της οργάνου. Οταν την έκδοση της διοικητικής πράξης ζητά ο ενδιαφερόμενος, αυτός οφείλει να υποβάλει τα δικαιολογητικά που καθορίζουν οι σχετικές διατάξεις, εκτός αν τα στοιχεία αυτά υπάρχουν στην αρμόδια για την έκδοση της πράξης διοικητική αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.