Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

Ανακεφαλαιώνοντας :

 

1. Βασίλη, το Α που έβαλα και τα Β και Γ που προσέθεσες είναι από τις Τεχνικές Οδηγίες του ΝΟΚ για το άρθρο 23, παρ. 5.

Το Α αφορά ένα κτήριο και δεν απαιτούσε κάποια αλλαγή του κτιριοδομικού σε αντίθεση με τα Β και Γ που αφορούν πάνω από ένα κτήρια και έπρεπε να τροποποιηθεί πρώτα ο κτιριοδομικός για τα ανοίγματα επικοινωνίας των συνενούμενων χώρων.

Η παρ. 5 δεν άλλαξε με την τροποποίηση του ν.4258, απλά μπήκε το ποσοστό του 67% ...

 

2. Η περίπτωση του gio αφορά συνένωση που έχει ήδη γίνει, οπότε εμπλέκεται και προηγείται ο ν.4178 ...

 

3. Κατά την άποψή μου, σε μη ειδικά κτήρια, εφαρμόζεις το Α) που παρέθεσα παραπάνω ανάλογα με τις εμπλεκόμενες εργασίες και διατάξεις. Πχ. μιά διαίρεση μπορεί να απαιτεί άδεια λόγω πρόσθετων θέσεων στάθμευσης ...

 

4. Η αλλαγή παθητικής πυροπροστασίας, κατά τη γνώμη μου, δεν σε πάει σε άδεια (άλλωστε θα σε πήγαινε και η περίπτωση κα της εξωτερικής) και μπορεί να καλυφθεί με ενημέρωση μελέτης. Επίσης, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπήρξε τέτοια μελέτη για να ενημερωθεί ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

2. Η περίπτωση του gio αφορά συνένωση που έχει ήδη γίνει, οπότε εμπλέκεται και προηγείται ο ν.4178 ...

 

...

ισχύει και το παρακάτω

 

8. Ν 4258/14-4-14  ΦΕΚ 94α

H παρ. 6 του άρθρου 4 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) αντικαθίσταται ως εξής:

«6. Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση ή ενημέρωση της άδειας δόμησης είτε μετά από την έκδοση έγκρισης εργασιών  μικρής  κλίμακας  για τις εργασίες των παραγράφων 2 και 3 του παρόντος άρθρου. Στις περιπτώσεις νομιμοποίησης αυθαιρέτων εργασιών της παραγράφου 3 εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μόνο με την υποβολή τεχνικής έκθεσης. Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω άδειας δόμησης, η κατασκευή παύει να είναι αυθαίρετη και κατεδαφιστέα. Πρόστιμο αυθαίρετης κατασκευής δεν επιβάλλεται σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας δόμησης, που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου.»

Link to comment
Share on other sites

ισχύει και το παρακάτω

 

8. Ν 4258/14-4-14  ΦΕΚ 94α

H παρ. 6 του άρθρου 4 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) αντικαθίσταται ως εξής:

«6. Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση ή ενημέρωση της άδειας δόμησης είτε μετά από την έκδοση έγκρισης εργασιών  μικρής  κλίμακας  για τις εργασίες των παραγράφων 2 και 3 του παρόντος άρθρου. Στις περιπτώσεις νομιμοποίησης αυθαιρέτων εργασιών της παραγράφου 3 εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μόνο με την υποβολή τεχνικής έκθεσης. .....

Κατι αλλο τωρα που διαβασα αυτο.....για να καταλαβω. Εστω οτι εχω καποιο αυθαιρετο κτισμα (ολο αυθαιρετο) και το ρυθμιζω με 4178. Μετα, θελω να κανω μικροεργασιες που περιλαμβανονται στο αρθρο 4 $ 3 (οπως αναφερεις παραπανω), μπορω να εκδ. αδ. Μικρης κλιμακας μονο με τεχνικη εκθεση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά να κάνω κι εγώ ερώτηση.....

Σε ημιτελές διαμέρισμα (με οικ. άδεια του '91) θα γίνουν οι εξής εργασίες (όλες οι εργασίες θα γίνουν εσωτερικά χωρίς χρήση ικριωμάτων):
1. Γέμισμα εσωτερικών με perlobeton και τσιμεντοκονία
2. Τοποθέτηση πλακιδίων στα δάπεδα και τοίχους λουτρών
3. Κτίσιμο εσωτερικού χωρίσματος με τούβλο και με γυψοσανίδα
4. Μερικά σοβατίσματα εσωτερικά
5. Εσωτερικοί χρωματισμοί
6. Τοποθέτηση εσωτερικών κουφωμάτων
7. Τοποθέτηση ντουλαπών, ερμαρίων κουζίνας, ειδών υγιεινής
8. Τοποθέτηση σωμάτων θέρμανσης

Εξωτερικά δεν θα γίνει καμία εργασία, έιναι πλήρως αποπερατωμένο.

Ερωτήσεις:
1. Τι είδους άδεια χρειάζεται? Αρκεί η 48ωρη ή πρέπει να εκδοθεί άδεια μικρής κλίμακας?

2. Αν αρκεί η 48ωρη, θα χρειαστεί τεχνική έκθεση για τις εργασίες και υπάρχει κάπου κάποια στάνταρ αμοιβή????

Link to comment
Share on other sites

η 48 ωρη σε καλύπτει πιστευω...

απλα μην σου πει καποιος οτι η τοιχοπιια αλλάζει τη φέρουσα ικανότητα του κτιριου !!!

επισης αν χρειαστουν ηλεκτρολογικες και υδραυλικς εργασιες τοτε δεν σε καλυπτει..

 

σε κάθε περίπτωση και ΑΜΟΕ σε ΙΚΑ για να εισαι 100% ενταξει με πινακα 3

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οι 48ωρες κοινοποιουνται στο ΙΚΑ;

Σημερα πηγα για μια απογραφη, ενω εχω βγαλλει ηδη 48ωρη και μου ειπαν, χωρις να ξερουν σιγουρα, "μας τις στελνει η ΥΔΟΜ".

Link to comment
Share on other sites

η 48 ωρη σε καλύπτει πιστευω...

απλα μην σου πει καποιος οτι η τοιχοπιια αλλάζει τη φέρουσα ικανότητα του κτιριου !!!

επισης αν χρειαστουν ηλεκτρολογικες και υδραυλικς εργασιες τοτε δεν σε καλυπτει..

 

σε κάθε περίπτωση και ΑΜΟΕ σε ΙΚΑ για να εισαι 100% ενταξει με πινακα 3

1. Η τοιχοποιία που θα κτιστεί θα είναι αυτή που προέβλεπε η οικ. άδεια οπότε δεν νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα εκεί.... Σωστά?

2. Αν γίνουν αλλαγές σε ηλεκτρολογικά πρέπει να πάει με άδεια μικρής κλίμακας?

3. Ναι οκ ΑΜΟΕ θα γίνει σίγουρα... ;)

4. Και κάτι άλλο που σκέφτηκα... Η 48ωρη με καλύπτει σε περίπτωση που η οικοδομή έχει πάρει κανονικά ρεύμα αλλιώς πρέπει να πάει σε άδεια αποπεράτωσης? Ή γίνεται και με μικρής κλίμακας?

 

Ευχαριστώ

Edited by Νίκος Αλεξιάδης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν πήγα στο ΙΚΑ ν' ανοίξω καρτέλα του "έργου" για 48ωρη, τους έδωσα κι ένα αντίγραφο αυτής.Ζητήστε απο ΥΔΟΜ να κρατήσετε 3 αντίγραφα : 1)Ιδιοκτήτης 2)Αστυνομία 3)ΙΚΑ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.