Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! θα πάω ΥΠ.ΔΟΜ. Παλήνης να καταθέσω αίτηση για να κάνουν τύπου ανακαίνηση σε κατοικία στο Μαραθώνα. Θα συμπεριλάβω σχεδόν όλες τις εργασίες της παρ.3.

Η κατοικία έχει νομιμοποιηθεί. Ξέρει κανείς αν θα μου ζητήσουν τα σχέδια της τακτοποίησης?

Επιθυμούν να κάνουν και διαμόρφωση φυσικού εδάφους +80 εκ για να κάνουν 60 τμ περίπου βεράντα. Η κάλυψη θα φτάσει στο 4% της συνολικής επιφάνειας οικοπέδου, και δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Θα μου ζητήσουν όμως να δείξω που θα γίνει? Θα μπορεί να γίνει διαμόρφωσει με μπετό? Δεν εχω δει πουθενά κάποιο περιορισμό, μόνο από το μπετατζη που μου ζητάει άδεια για να φέρει το μπετό!!

Edited by feidelliou
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στα εκτός σχεδίου του Μαραθώνα  προετοιμάσου ψυχολογικά  για το ενδεχόμενο βεβαίωσης Δασαρχείου  και Αρχαιολογίας.

Στις "μικρής κλίμακας" τα ζητάνε.

 

Να υποθέσω ότι θέλεις να κάνεις τα παρακάτω : Σκάψιμο μικρό περιμετρικά , κατασκευή περιμετρικού τοίχου από τσιμεντόλιθο η μπετόν , εσωτερικό μπάζωμα και πλάκα μπετόν ?

Μάλλον για άδεια δόμησης σε βλέπω.... 

Link to comment
Share on other sites

Και για Αδεια Δομησης το βλεπω.

Οταν λεει η 48ωρη για "μικρης κλιμακας διαμορφωσεις εδαφους" (καπως ετσι), δεν εννοει να μπαζωσουμε 50εκ, να ριξουμε 20εκ μπετο, να ριξουμε υποστρωμα και να βαλλουμε πλακακι.

 

Οτι και να κανεις, να περασεις και απο ΙΚΑ.

10.500Ε το κεφαλι, ειναι το προστιμο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! ειναι εντός σχεδίου, εντός των ορίων του συνεταιρισμού αλλά δεν έχει γίνει πράξη εφαρμογής ακόμα. 

δε λέει όμως πουθενά ξεκάθαρα τι μπορείς να κάνεις με τι διαμορφωση του εδάφους. Ότι συζητάμε είναι ερμηνίες, όπως και στην Υπ.Δομ. δίνουν τις δικες τους ερμηνιες πολλές φορές. Έχει συναντίσει κανένας πουθενά κάποια ανάλυση αυτού του τμήματος? Θα με βοηθούσε πολύ!!

Αν δε σκάψεις πάνω από 20 εκ avgoust μου είπαν στην Παλήνη δε θέλεις αρχαιολογία! 

Link to comment
Share on other sites

 

Αν δε σκάψεις πάνω από 20 εκ avgoust μου είπαν στην Παλήνη δε θέλεις αρχαιολογία! 

Αποκλείεται να σου το είπαν σε ΥΔΟΜ !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι αν θέλεις να κάνεις κάτι σαν αυτό που σου περιέγραψα δεν πας με 48ωρη. Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις και στο τμήμα αυθαιρέτων της αρμόδιας ΥΔΟΜ αν καλύπτεσαι από 48ωρη για τις εργασίες που θέλεις να κάνεις.

Παρεμπιπτόντως, οι συνεταιρισμοί εκεί είναι  εγκεκριμένα σχέδια του  '70  και δεν εμπίπτουν στην διαδικασία της πράξης εφαρμογής. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

kakos_lykos νομιζεις υπάρχει λόγος να πω ψέματα? μου το παν στο τμημα του τοπογραφικού, πέρασα πολύ ώρα έκει....

για αυτούς είναι πονεμενη ιστορία οι ιδιοκτησίες τρίτων εντός συνεταιρισμών. έχουν συνέχεια θέματα. 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

αφού μίλησα και με την Υπ.Δομ. του Δήμου Παλήνης σας μεταφέρω τα εξής: μου είπαν ότι δεν υπάρχει καμία ερμηνεία σχετικά με το μέγεθος/έκταση της διαμόρφωσης εδάφους/επιχωμάτωσης, και εγώ και 60 κμ χώμα να θέλω να ρίξω δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να κρατήσω το +- 80 εκ ύψους από το φυσικό έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Να το δεχτω για επιχωσεις και ξεμπαζωματα.

Αλλα σε καμια περιπτωση να κανω πλακοστρωτο ή να ριξω σκυροδεμα. (αν θυμαμαι καλα, κατι τετοιο ηθελες να κανεις).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.