Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΤΕΕ για Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α.


Recommended Posts

Άμα το άφησες κενό- άστο κενό δεν έγινε δα και τόσο μεγάλη ζημιά. 

 

Διόρθωσε με τον 4178 ότι είναι να διορθώσεις. Όσα φυσικά ενταχθούν σε αυτόν. Δηλαδή, μάλλον όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μαλλον κανενα. Κλεινω τις δηλωσεις μου ως την αλλη δευτερα

Ολες περαιωμενες ειναι και μαλιστα μεταβιβασμενες ιδιοκτησιες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους άγρυπνους μηχανικούς...

Σε κτίριο κατοικίας (μεζονέτα) έχω αλλαγή χρήσης υπογείου σε κατοικία που για εμένα είναι ΔΕΔΟΤΑ κατ 2

και αλλαγή χρήσης ημιυπαιθρίων ΔΕΔΟΤΑ κατ 1. 

 

Σύμφωνα με τις οδηγίες θα πρέπει να υποβληθεί μόνο ένα ΔΕΔΟΤΑ άρα θα κάνω για το κτίριο ΔΕΔΟΤΑ κατ 2.

Έως εδώ όλα καλά και έρχεται η ερώτηση :

 

Στο πεδίο που υπολογίζω το ποσοστό της επιφάνειας της αυθαίρετης κατασκευής/συνολική δομημένη επιφάνεια

κτιρίου θα πρέπει να προσθέσω στα  μ2 της αλλαγής χρήσης του υπογείου και τα μ2 υπερβάσεως των ημιυπαιθρίων ;;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΙΣΟΓΕΙΟΥ (απο αποθηκη σε καταστημα) + ΔΙΑΦ.ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ,   τι κατηγορια βαζω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν έχω προσθήκη βοηθητικών χώρων σε βεράντα διαμερίσματος β' ορόφου (έναν ανεξάρτητο όγκο και έναν σε συνέχεια με το υπάρχον κτήριο) είμαι κατηγορία δεδοτα 2; ελέγχω τα ποσοστά στο σύνολο της δομημένης επιφάνειας του κτηρίου; ως έτος κατασκευής βάζω αυτό του β' ορόφου ή του αρχικού κτηρίου (ισόγειο);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όταν έχω προσθήκη βοηθητικών χώρων σε βεράντα διαμερίσματος β' ορόφου (έναν ανεξάρτητο όγκο και έναν σε συνέχεια με το υπάρχον κτήριο) είμαι κατηγορία δεδοτα 2; ελέγχω τα ποσοστά στο σύνολο της δομημένης επιφάνειας του κτηρίου; ως έτος κατασκευής βάζω αυτό του β' ορόφου ή του αρχικού κτηρίου (ισόγειο);

Ναί   είσαι ΔΕΔΟΤΑ 1 γιά τόν ανεξάρτητο όγκο   καί 2 γιά τόν άλλον πού είναι σέ στατική συνέχεια οπότε  παίρνεις τόν ΔΕΔΟΤΑ  2 . Τα δέ αυθαίρετα μέτρα  μέ τόν 4014/11 τά συγκρίνεις  μέ τά  συνολικά μέτρα  τής οικοδομής, ενώ μέ τόν 4178/13 τά συγκρίνεις μέ τά μέτρα πού αντιστοιχούν στό  ποσοστό συνιδιοκτησίας τού  συγκεκριμένου διαμερίσματος. Σάν χρόνο κατασκευής ( άν κατάλαβα καλά έχεις άλλο χρόνο κατασκευής γιά τό ισόγειο καί άλλο γιά τόν όροφο)  θά βάλεις φυσικά αυτό τού ορόφου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μία βοήθεια:Αλλαγή χρήσης υπογείου σε κατοικία και ενσωμάτωση σ'αυτήν μέρος από τα κοινόχρηστα και το λεβητοστάσιο,τι κατηγορία θα βάζατε 2 ή 3;

 

Ευχαριστώ.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα, 

έχω τακτοποιήσει με  4014 την προσθήκη κατ'επέκταση νομίμως υφιστάμενης κατοικίας προ 1955. Συγκεκριμένα το ισόγειο διαμέρισμα μίας διώροφης προ του 55 διπλοκατοικίας το επέκτειναν και κατασκεύασαν κουζίνα, υπνοδωμάτιο κλπ. Η προσθήκη είναι απλά φέροντες τοίχοι (τούβλα) με πλάκα από πάνω. Τι κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ βάζω?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν θυμάμαι καλά όταν πρόκειται για οριζόντια ιδιοκτησία οι οδηγίες έλεγαν ότι η αυτοψία για την έκδοση ΔΕΔΟΤΑ αφορούσε αυτή και μόνο. Σε περίπτωση που έχω κατηγορία 2 δε καταλαβαίνω την ερώτηση 24 και την αντίστοιχη υποσημείωση 1 για την υπέρβαση των φορτίων μελέτης. Αφορά το κτίριο γενικά ? Έχει τεθεί στο φόρουμ αντίστοιχο ερώτημα ? Κάθως πρόχειρα που έψαξα δε βρίσκω κάτι .. :shock:

 

Επίσης τι εννοεί να είναι διαθέσιμη η μελέτη (ερώτημα 18)..τα στατικά εννοεί ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.