Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημόσια Έργα


KF

Recommended Posts

Ναι το κατάλαβα αυτό. Απλώς το ερώτημά μου είναι περισσότερο "τεχνικό" παρά ουσιαστικό, και συνοψίζεται στην εξής ερώτηση: Πληρώνω την διαφορά αν χρωστάω παραπάνω ή πρέπει να γίνει και κάτι στο υποκατάστημα? Κάποιο κλικ σε κάποιον υπολογιστή του υπαλλήλου δλδ.

Ο συνάδελφος βαρχο πρότεινε να πάω στο υποκατάστημα. Τώρα τσέκαρα την καρτέλα μου και μου εμφανίζει αυτά που πλήρωσα στο γκισέ χθές.

 

Edit: Προς βαρχο: ΑΠΔ δεν εχω υποβάλλει ακόμα. Θα υποβληθεί την Δευτέρα. Απλά πλήρωσα ένα ποσό που απαιτούνταν για να πάρω ενημερότητα για να προχωρήσει ένας λογαριασμός. Εξού και η διαφορά μεταξύ των ελάχιστων απαιτούμενων για να βγει η ενημερότητα και της ΑΠΔ που θα η υποβάλλω, η οποία περιέχει τα πραγματικά ένσημα που θα μπουν.

 

Edit 2: Όχι ενημερότητα, αλλά Βεβαίωση μη οφειλής.

 

Πριν δύο σελίδες μας ρωτούσες ποια είναι τα ποσοστά εργοδότη και ασφαλισμένου ΑΝ ΚΑΙ έχεις υποβάλει ΑΠΔ και απλά θες να τσεκάρεις...

 

Μια χαρά την δέχτηκε την ΑΠΔ. ΕΠειδή όμως δεν ξέρω εάν απλά την υποβάλλεις και τελος ή την ελέγχει - εγκρίνει κάποιος στο αρμόδιο υποκατάστημα, υπέθεσα ότι μπορεί να δεχθεί το λάθος η φόρμα αρχικά και να μου στείλουν error π.χ. αύριο.

Σε κάθε περίπτωση το 79.84% που έβαλα είναι σωστό ευτυχως. Θα ήμουν πολύ πιο ευχαριστημένος αν ίσχυε το 54.

 

 

 

Η ίδια ιστορία που πήρες έργο (?), εργασία (?), με διακήρυξη(?), χωρίς διακήρυξη (?), με προμέτρηση(?), χωρίς προμέτρηση (?) και κάποιοι καλοπροαίρετοι συνάδελφοι να προσπαθούν να απαντήσουν με βάση τα "σπόρια" πληροφοριών που αποφασίζεις να δώσεις...λες και σου χρωστάνε χάρη! Ειλικρινά δε θα κάνω κανένα άλλο σχόλιο, πλην ενός που είχα κάνει τότε: δεν έχεις κανένα σεβασμό σε αυτό που γίνεται εδώ μέσα!

Καληνύχτα (καίτοι καταμεσήμερο) και καλή τύχη από εμένα!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Αλέσιο, συγγνώμη που στο χαλάω, αλλά θα προτιμούσα οι αναρτήσεις σου να περιέχουν κάποιες πληροφορίες για να είναι χρηστικές. Άλλως, κατ'εμέ δεν έχουν νόημα ύπαρξης. Αν δεν μπορείς να βοηθήσεις με βάση τις πληροφορίες που αναφέρω, τότε μην το κάνεις. Δεν θα σου ζητήσει κανείς τον λόγο.

 

Ευχαριστώ βαρχο. Για ότι άλλο θα ποστάρω.  

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία παίδες!

όποιος γνωρίζει απαντάει αν θέλει και αν ενδιαφέρεται, από την άλλη όποιος κάνει ερωτήματα δεν σημαίνει ότι θα πάρει και απαντήσεις....φόρουμ είναι, όχι helpdesk.

Χαλαρά και εντός θέματος Please!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Ενημερωτικά απλά και τίποτα παραπάνω. Στο πρόβλημα που είχα σχετικά με τα απολογιστικά αφού μίλησα με τον Προϊστάμενο όπως με συμβουλέψατε καταλλήξαμε ότι σε λίγο που θα γίνει η προσωρινή παραλλαβή να κάνω και αίτηση προς επιτροπή παραλλαβής στην οποία να εξηγώ το πρόβλημα και να τους ζητώ να εγκρίνουν το κονδύλι τον απολογιστικών.

Μακάρι να πάνε τα πράγματα έτσι και να μην δημιουργηθεί άλλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ένα έργο στο οποίο είναι δύο εργασίες

α. Καθαίρεση επιχρισμάτων

β. Τοποθέτηση γυψοσανίδων

 

Η υπηρεσία ζητά δύο προσφορές, μια για υλικά και μια για εργασία. Στο τέλος για να πληρωθείς θα πρέπει να κόψεις δύο τιμολόγια. Ενα για προμήθεια υλικών και ένα για παροχή υπηρεσιών.

 

Εγώ σαν Πολ/κος Μηχ/κος και Ε.Δ.Ε μπορώ να κόψω και προμήθεια;

 

Μίλησα με δύο λογιστές, ο ένας είπε ότι μπορώ ο άλλος (ο δικός μου) ότι δεν μπορώ.

 

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ένα έργο στο οποίο είναι δύο εργασίες

α. Καθαίρεση επιχρισμάτων

β. Τοποθέτηση γυψοσανίδων

 

Η υπηρεσία ζητά δύο προσφορές, μια για υλικά και μια για εργασία. Στο τέλος για να πληρωθείς θα πρέπει να κόψεις δύο τιμολόγια. Ενα για προμήθεια υλικών και ένα για παροχή υπηρεσιών.

 

Εγώ σαν Πολ/κος Μηχ/κος και Ε.Δ.Ε μπορώ να κόψω και προμήθεια;

 

Μίλησα με δύο λογιστές, ο ένας είπε ότι μπορώ ο άλλος (ο δικός μου) ότι δεν μπορώ.

 

Εσείς τι λέτε;

 

Μια χαρά μπορείς. Απλά πρέπει να πεις του λογιστή σου, να προσθέσει ΚΑΔ Χοντρικού εμπορίου οικοδομικών υλικών.

 

Ετσι θα μπορείς να αγοράσεις και να εμπορευτείς τα υλικά νόμιμα. Θα πρεπει (αν δεν απατώμαι) να ορίσεις και καποιο χώρο οπου θα εχεις αποθήκη των εμπορευμάτων. Ρώτησε το καλύτερα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

varxo δεν διάβασα ακόμη την παραπομπή που έδωσες απλά ήθελα βρε παιδιά έχει πόση ώρα μιλάω μόνος...διαβάζω μια τεχνική έκθεση ένος έργου στο οποίο πρέπει να κάνεις οικομικές εργασίες σε 3 διαφορετικά κτίρια.

Διαβασώ την τελευταία εργασία η οποία λέει: Νομιμοποίηση υφιστάμενων κτιρίων -> κατ' αποκοπή -> 1τεμ -> 2.000€

 

Είναι τρελοί; Μόνο σε εμένα φαίνεται αστείο το ποσό; 

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες προς ενημέρωση όλων, ρώτησα στο ΙΚΑ για τον συμψηφισμό ΑΠΔ και βεβαιώσεων μη οφειλης και μου είπαν τα εξής:

 

Εάν τα ένσημα που προκύπτουν από την ΑΠΔ είναι σε αξία μεγαλύτερα από το μέχρι στιγμής καταβληθέν ποσό για βεβαιώσεις μη οφειλής, πληρώνουμε απλά την διαφορά. Δεν μεσολαβεί κάπου κάποιος υπάλληλος του ΙΚΑ. Κάνουμε την αφαίρεση και πληρώνουμε το υπόλοιπο.

 

Εάν η αξία της ΑΠΔ είναι μικρότερη από τα ήδη καταβληθέντα ποσά δεν πληρώνουμε τίποτα και το υπόλοιπο θα αφαιρεθεί από την ΑΠΔ του επόμενου μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.