Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Oκ, άρα δηλ. το Αρθρο 16 Παρ 2: "...Στην περίπτωση που τα οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία ή κινητά συστήματα ηλιοπροστασίας ή οι πέργκολες στεγάζουν ή περιβάλλουν εξώστη ...με την προϋπόθεση ότι δεν υπερβαίνουν το περίγραμμα του εξώστη..."  παρακάμπτεται με το ΣΑ;

Εναποθέτω δύο υπαρκτά παραδείγματα προσόψεων πάνω σε εξώστες.

Screenshot 2023-08-30 141132.jpg

image.png.a1f6c107d845604e009becfc0b511c33.png

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, petros71 said:

...

Εναποθέτω δύο υπαρκτά παραδείγματα προσόψεων πάνω σε εξώστες.

....

και τα δύο παραδείγματα που έβαλες, ως ειδικά κτήρια, πέρασαν από Σ.Α.

Link to comment
Share on other sites

oκ άρα για τα ειδικά κτίρια υπάρχει "συγχωροχάρτι" απο το ΣΑ;

Εναποθέτω παράδειγμα κατοικίας από την ίδια κατασκευαστική εταιρεία.

Τα ρωτάω αυτά γιατί δυσκολεύομαι να κάνω αρχιτεκτονικές προτάσεις εκτός ΝΟΚ...

Είναι πολύ ωραίες ολες αυτές οι όψεις, δεν διαφωνώ καθόλου, απλά νομική τεκμηρίωση ψάχνω

για να τα κάνω και γω....

 

image.thumb.png.6dd232815d670725230d2f65bbdbb057.png

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, petros71 said:
  1.  για τα ειδικά κτίρια υπάρχει "συγχωροχάρτι" απο το ΣΑ;
  2. .... γιατί δυσκολεύομαι να κάνω αρχιτεκτονικές προτάσεις ....
  1. συγχωροχάρτι δεν προβλέπεται. Μαζί με τα όποια άλλα το Σ.Α. έκρινε το αυτό που ρωτάς
  2. συνεργάσου με αρχιτέκτοντα που εξ ορισμού έχει λιγότερες δυσκολίες στην αρχιτεκτονική σύνθεση από Πολιτικό Μηχανικό. Θα ανακαλύψεις ότι το να περάσεις Σ.Α. δεν είναι πρόβλημα.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Didonis said:

το να περάσεις Σ.Α. δεν είναι πρόβλημα.

 

Πάντως με βεβαίωση όρων δόμησης, εχω δει καραμπινάτα λάθη συναδέλφων που περάσανε ΣΑ και στη πολεοδομία γελάγανε. 

Σε μια παρόμοια περίπτωση (δεν έγινε τελικά η άδεια) και κατά τη φάση προέγκρισης των αρχιτεκτονικών ο προϊστάμενος της πολεοδομίας μου είπε "μέσα απο τους εξώστες" για ερώτηση που αφορούσε κάθετες ξύλινες περσίδες στις όψεις...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, petros71 said:

Πάντως με βεβαίωση όρων δόμησης, εχω δει καραμπινάτα λάθη συναδέλφων που περάσανε ΣΑ και στη πολεοδομία γελάγανε. 

Σε μια παρόμοια περίπτωση (δεν έγινε τελικά η άδεια) και κατά τη φάση προέγκρισης των αρχιτεκτονικών ο προϊστάμενος της πολεοδομίας μου είπε "μέσα απο τους εξώστες" για ερώτηση που αφορούσε κάθετες ξύλινες περσίδες στις όψεις...

Το ΣΑ δεν ελέγχει πολεοδομική νομιμότητα.  

Υπάρχει και σχετική εγκύκλιος.

Link to comment
Share on other sites

@petros71 για κάτι τέτοιες αρχιτεκτονικές λύσεις είναι ενδεδειγμένη η έγκριση από Σ.Α.

@Didonis και ο @petros71 αρχιτέκτονας είναι :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/31/2023 at 2:47 PM, petros71 said:

Πάντως με βεβαίωση όρων δόμησης, εχω δει καραμπινάτα λάθη συναδέλφων που περάσανε ΣΑ και στη πολεοδομία γελάγανε. 

Σε μια παρόμοια περίπτωση (δεν έγινε τελικά η άδεια) και κατά τη φάση προέγκρισης των αρχιτεκτονικών ο προϊστάμενος της πολεοδομίας μου είπε "μέσα απο τους εξώστες" για ερώτηση που αφορούσε κάθετες ξύλινες περσίδες στις όψεις...

Δεν εξετάζει το ΣΑ τα του ΝΟΚ. Απαγορεύεται ρητώς. Μην τα μπερδεύουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Aρα βάζω το αρχιτεκτονικό μου ταλέντο, κάνω μια γουάου πρόσοψη που είναι έξω απο το περίγραμμα των εξωστών, η πολεοδομία μου λέει οχι δεν μπορείς, το ΣΑ μου λεει ναι μπορείς. Αρα τι γίνεται; Eχουμε δηλ. μια διάκριση το ότι αν δεν είμαι ο γουάου αρχιτέκτονας παίρνω τα @@ μου;

Link to comment
Share on other sites

Αν στο ΔΚ ως χώρο εξώστη δηλώσεις και τον χώρο που καταλαμβάνουν τα αρχιτεκτονικά στοιχεία ενδεχομένως να λύνεται το θέμα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.