Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

@anavatis---Σύμφωνα με το εδάφιο του ΝΟΚ για το ποσοστό της επιφάνειας των ανοιχτών εξωστών και ανοικτών ημιυπαίθριων χώρων που δεν προσμετράται στη δόμηση, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 40% της επιφάνειας που επιτρέπεται να δομηθεί στο οικόπεδο.

Δηλαδή με το ΝΟΚ το 40% υπολογίζεται στο σύνολο της δόμησης. Επειδή σύμφωνα με το ΓΟΚ λαμβανόταν υπόψη μόνο η δόμηση της προσθήκης, μπορεί να υπάρξουν διάφορες παρερμηνείες.  

Στο θέμα: Προσθήκες καθ' ύψος και εξώστες μπορείς να διαβάσεις για το ζήτημα που σε απασχολεί. Στην πέμπτη δημοσίευση παρατίθεται η απάντηση μιας ΥΔΟΜ στο σχετικό ερώτημα συναδέλφου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχετικά με την εφαρμογή της παρ. 1.Β του άρθ. 16 του ΝΟΚ, οι αρχιτεκτονικές προεξοχές έχουν μέγιστο πλάτος ίσο με 1/4Δ ή 1/4δ. Προκειμένου για κτίριο σε οικισμό προ του 1923 (νομίμως υφιστάμενος οικισμός χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο) τι επιλέγεται σύμφωνα με το άρθ. 3? Δ ή δ?

Μπερδεύομαι επειδή το άρθ. 3 του ΝΟΚ δεν έχει εφαρμογή σε αυτούς τους οικισμούς, άρα μήπως επιλέγεται δ=2,50 μ, όσο δηλαδή η απόσταση από τα όρια του οικοπέδου, συνεπώς μιλάμε για 1/4x2,50=0,625 μ.? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 1/7/2021 at 12:11 PM, ΚΑΝΑ said:

με την προϋπόθεση ότι δεν υπερβαίνουν το περίγραμμα του εξώστη

Αυτό δεν καταλαβαίνω τι εννοεί o νομοθέτης.

Δηλ εγω σε ένα κτίριο δεν μπορώ να έχω κάθετα αρχιτεκτονικά στοιχεία (πχ κάθες περσίδες) που

να αναρτώνται εξω από τους εξώστες;

Πρέπει να είναι μέσα στο περίγραμμα των εξωστών;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 31/5/2012 at 2:55 ΜΜ, kan62 said:

Οι ανοικτοί εξώστες εντός πρασιάς ρυθμίζονται από την παρ. 3 του άρθρου 16.

Εκεί το όριο είναι Π/10 (max 2) που συνήθως είναι μεγαλύτερο από αυτό που αναφέρεις.

Το "στεγασμένος" με βάζει σε σκέψεις μήπως δεν εννοείς εξώστη ...

Ισχύει το Π/10 ή το 1/10Π; Διαφορετικά δεν είναι ή εγώ το αντιλαμβάνομαι λάθος, πχ. στην πρώτη περίπτωση σε πλάτος Π = 10 μ. ο εξώστης μπορεί να είναι εντός ΟΓ 1 μ., ενώ στην δεύτερη περίπτωση 1/10x10 = 0,01 μ. ;;;;

 

ΥΓ. Μάλλον το πρώτο είμαι μπερδεύω την διατύπωση για το που αναφέρεται ο πολλαπλασιασμός επί Π, λογικά εννοεί 1/10 και όλο μαζί x Π, νομίζω ορθότερα έτσι δεν θα ήτανε να αναγράφει το αρχικό Π/10 ώστε να μην δημιουργούνται προβληματισμοί;

Edited by Gestalt
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, αν μπορεί κάποιος να μου κάνει μια διευκρίνηση για τους ανοιχτούς εξώστες εντός Ο.Γ. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μπορείς να μπεις εντός Ο.Γ. Π/10 με μέγιστο τα 2μ.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχει προστεθεί το " από την επιφάνειας όψης του κτιρίου" .Αυτό που μετράμε  είναι από την Ο.Γ. το Π/10?

ή μετραμε απο την επιφάνεις οψης του κτιρίου?

επισυναπτω και το αποκομμα του ΝΟΚ

εξωστης εντο; πρασιας.pdf

Link to comment
Share on other sites

image.png.eb8d128fd5dda97cd5e4d05129856fc6.png

3. Οι ανοικτοί εξώστες μπορούν να προεξέχουν της οικοδομικής γραμμής έως πλάτους 1/10 Π (από την επιφάνεια της όψης του κτιρίου) και όχι περισσότερο των δύο (2,00) μ. από την επιφάνεια της όψης του κτιρίου, όταν αυτή ταυτίζεται με τη ρυμοτομική γραμμή και κατασκευάζονται σε ύψος τουλάχιστον τριών (3,00) μ. από τη στάθμη του πεζοδρομίου. Οι ανοικτοί εξώστες μπορούν να προεξέχουν της οικοδομικής γραμμής έως πλάτους δύο (2,00) μ. όταν η οικοδομική γραμμή δεν ταυτίζεται με την ρυμοτομική γραμμή και βρίσκονται εντός της ρυμοτομικής γραμμής. Ανοικτοί εξώστες εντός των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ του κτιρίου από τα όρια ή από άλλο κτίριο του ίδιου οικοπέδου δεν κατασκευάζονται με πλάτος μεγαλύτερο του 1/4 Χ Δ ή 1/4 Χ δ από την επιφάνεια της όψης του κτιρίου και η απόστασή τους από τα όρια του οικοπέδου δεν είναι μικρότερη από 1,00 μ.. Οι εξώστες, αρχιτεκτονικά και λοιπά δομικά στοιχεία της παρ. 1, αν εξέχουν της ρυμοτομικής γραμμής, απέχουν τουλάχιστον 0,50 μ. από το άκρο του κρασπέδου του πεζοδρομίου και προς την πλευρά της ρυμοτομικής γραμμής σε οριζόντια προβολή. Εφόσον οι ανοικτοί εξώστες φυτεύονται σε ελάχιστο πάχος εδάφους σαράντα (40) εκατοστών, σε οποιοδήποτε επίπεδο, συμμετέχουν στον υπολογισμό της φύτευσης κατά το ποσοστό που φυτεύονται.

Όπως τροποποιήθηκε με την Παρ.16 Άρθρο 122 ΝΟΜΟΣ 4819/2021 με ισχύ την 23/7/2021
 
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 8/31/2022 at 10:26 AM, petros71 said:

Αυτό δεν καταλαβαίνω τι εννοεί o νομοθέτης.

Δηλ εγω σε ένα κτίριο δεν μπορώ να έχω κάθετα αρχιτεκτονικά στοιχεία (πχ κάθες περσίδες) που

να αναρτώνται εξω από τους εξώστες;

Πρέπει να είναι μέσα στο περίγραμμα των εξωστών;

Υπάρχει διευκρίνιση για το ερώτημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.