Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρος 3.500ευρώ για να κλείσετε τα βιβλία


Recommended Posts

Κ_PAT κάνεις ένα βασικό λάθος.

Το ελληνικό "κράτος" θεωρεί σαν ανειλικρινή την φορολογική δήλωση, για αυτό το λόγο υπάρχει και η διαδικασία του κλεισίματος των βιβλίων.

H περαίωση τώρα είναι σαφώς ένας τρόπος να μαζέψει λεφτά, όπως ακριβώς λές ότι κάνει ένας νταβατζής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρε τόσα τους λείπουν....

Αλλά αν η μνήμη μου δεν με απατά.... έχουν κάνει περαίωση μέχρι και το 2002 και τώρα μιλάνε για 2000-2006... θυμάμαι πως έχω ξαναπληρώσει για ένα μόνο χρόνο και με δεδομένο οτι άνοιξα χαρτιά τον 01/2002 (τα χαρτιά, κακώς, είναι στην λογίστρια...)

Μήπως θυμάται κανείς? Αλλιώς θα το μάθω απο το ειδοποιητήριο....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά είχε ξαναγίνει από 1998 μέχρι 2002 πενταετία. Νομίζω τότε ζητούσαν 300€ ετησίως, δηλαδή 1500€ συνολικά.

 

Αν έχεις κάνει δουλειά (π.χ. τοπογραφικά) χωρίς τιμολόγιο, υπάρχει τρόπος να το ελέγξουν;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι:

 

Μπορούσε ο ελεύθερος επαγγελματίας να κάνει αυτοπεραίωση κάθε χρονιά ή όχι; Αν μπορούσε, γιατί δεν έκανε; Ή μήπως και με αυτοπεραίωση, πάλι απαιτείται "κλείσιμο" βιβλίων;

Link to comment
Share on other sites

1) μπορόυσε μέχρι το οικον. έτος 2006 , το 2007 όχι

2) μπορεί να μην έκανε διότι αν ο φόρος του ήταν μεγαλύτερος από τα 500 ευρώ ανα έτος δεν συνέφερε

3) κάποιοι υποστηρίζουν οτι όταν κάνεις αυτοπεραίωση είσαι ύποπτος

4) ταυτόχρονα με την απόφαση της κατάργησης της αυτοπεραίωσης ακυρώθηκαν και παλαιότερες αυτοπεραίωσεις (αυτή η πληροφορία με επιφύλαξη)

 

όποιος γνωρίζει κάτι ας μας πληροφορήσει

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια προσπάθεια να τα μαζέψω όλα σε μια παράγραφο.

Λοιπόν, οι μηχανικοί δεν υποχρεούνται σε αυτοπεραίωση στις φορολογικές δηλώσεις κάθε χρονιάς, γιατί αυτο γίνεται αυτόματα βάσει των συντελεστών οι οποίοι θεσπίστηκαν για κάθε είδος μελέτης και βάσει των οποίων φορολογούμαστε. (+ το 20% για την σχέση εσόδων - εξόδων)

Κανονικά λοιπόν, κάνουμε με αυτόν τον τρόπο περαίωση κάθε χρόνο και θα έπρεπε να μην συμπεριλαμβανόμαστε στην περαίωση της 5ετιας. Άρα δεν πρέπει να έρθει ειδοποιητήριο.......

Διορθώστε με αν είμαι λάθος.

Απο εκεί και πέρα, αν έρθει τί κάνεις.....? Οι παλαιότεροι μηχανικοί αλλά και οι λογιστές συμβουλεύουν να την δεχτείς να τελειώνεις, γιατί οπως προαναφέρθηκε, κανείς έλληνας δεν είναι 1000% οκ. Σε διαφορετική περίπτωση γίνεσαι ένα είδος στόχου.

 

Κανένας λογιστής εδώ τριγύρω?

 

Προσπαθώ κι εγώ να καταλάβω......

Link to comment
Share on other sites

myri ρίξε μια ματιά στην συζήτηση αυτή (από το μήνυμα 5 μέχρι και το 12).

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=42752

 

Εκεί, ισχυρίζονται οι λογιστές ότι όσοι αυτοπεραίωσαν δεν χρειάζεται να πληρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στην κουβέντα για να μεταφέρω λεγόμενα του λογιστικού γραφείου που συνεργάζομαι.

 

"Περίμενε καθώς πρόκειται να μας γίνει σεμινάριο ενημέρωση από Οικονομικών για το τι θα γίνει με όλους τους ελ. επαγγελματίες - επιτηδευματίες "

 

:???: :???:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1) μπορόυσε μέχρι το οικον. έτος 2006 , το 2007 όχι

2) μπορεί να μην έκανε διότι αν ο φόρος του ήταν μεγαλύτερος από τα 500 ευρώ ανα έτος δεν συνέφερε

3) κάποιοι υποστηρίζουν οτι όταν κάνεις αυτοπεραίωση είσαι ύποπτος

4) ταυτόχρονα με την απόφαση της κατάργησης της αυτοπεραίωσης ακυρώθηκαν και παλαιότερες αυτοπεραίωσεις (αυτή η πληροφορία με επιφύλαξη)

 

όποιος γνωρίζει κάτι ας μας πληροφορήσει

 

Έκανα κανονικά αυτοπεραίωση και το οικονομικό έτος 2007 και το 2008 γιατί δήλωσα εισοδήματα από εκτιμήσεις ακινήτων (δεν υπάρχει ΣΚΚ για αυτή τη δραστηριότητα και πήγα λογιστικά με έσοδα-έξοδα). Στο πάνω δεξί μέρος του εκκαθαριστικού μου, κάθε χρόνο αναγράφεται "ΠΕΡΑΙΩΣΗ Ν.3296/04 ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΧΡΕΟ". Σε αυτή την περίπτωση από όσο έμαθα εξαιρούμε της περαίωσης φέτος.

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν εξαιρείται από τίποτα.

 

Κάτι σαν το ...."επιφυλασσόμεθα δια μελλοντικούς ελέγχους...."

 

tpanag σαφέστατα και οι εκτιμήσεις πάνε έσοδα έξοδα, αλλά πες στο λογιστή σου όχι όλα τσουβάλι.

 

Οι μελέτες - επιβλέψεις - πραγματογνωμοσύνες με εξωλογιστικό = Α καθαρό έσοδο

και οι εκτιμήσεις - ερευνητικά κ.α. με λογιστικό = Β έσοδο

 

Μετά επιμερίζεις ΄βασει της σχέσης των δύο τζίρων τα έξοδα και βγάζεις τα τελικά καθαρά σου.

 

Και εγώ είχα και το 05 και 06 και 07 εκτιμήσεις. Και τις πήγα έσοδα-έξοδα, αλλά αυτό δεν σημαίνει και αυτοπεραίωση και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δε σημαίνει ότι η εφορία σε ξέχασε.

 

Η εφορία ποτέ δεν ξεχνά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.