Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στάσιμοι οικισμοί


Recommended Posts

Τα περί καταγόμενων και δημοτών ισχύουν για όσα γήπεδα δημιουργούνται μετά το 1982. Ήταν ένας τρόπος ενίσχυσης της εντοπιότητας προκειμένου να κτιστούν κατοικίες και να μην ρημάξουν οι στάσιμοι οικισμοί. Πρόσεξε όμως τι γίνεται. Αν έστω το 2020  κάποιος είχε ένα οικόπεδο 1000 τμ. Μέσω πώλησης/ γον. παροχής κλ΄π κάνει κατάτμηση και μεταβιβάζει το ένα στο γιό του που μένει εκεί. Άρα, έχουμε ένα οικόπεδο που δημιουργήθηκε μετά το 1982, ελάχιστης αρτιότητας 500 τμ  σε μόνιμο κάτοικο. Μια χαρά άρτιο και οικοδομήσιμο. Αν τώρα ο γιός ή και ο πατέρας, πάνε να πουλήσουν σε ξένο το οικόπεδο των 500 τμ που έχει ο καθένας, τότε το οικόπεδο δεν θα είναι οικοδομήσιμο πλέον, δηλαδή αυτός που θα το πάρει δεν θα χτίζει διότι δεν πληροί την προϋπόθεση της εντοπιότητας. Το αναφέρω αυτό γιατί κάτι "κουτοπόνηροι" αλλοδαποί της περιοχής που έκαναν τους "εργολάβους-κατασκευαστές" κάποτε (προ κρίσης) είχαν σκεφτεί πονηρά να αγοράσουν και να πουλάνε σε ανυποψίαστους ξένους (φυσικά οι μηχανικοί γελούσαμε με ότι λέγονταν γνωρίζοντας το φιάσκο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 391
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η περιοχή μου είναι γεμάτοι από δαύτους τους "εργολάβους-κατασκευαστές-αλλοδαπούς" που κοιτάνε να βγάλουν υπερκέρδος με αρπαχτές. Πολύ σωστό το παράδειγμα σας. Κατάτμηση μετά το 1982 σε γεωτεμάχιο εντός ζώνης 800μ. μπορεί να οικοδομηθεί για κατοικία μόνο με τις προϋποθέσεις εντοπιότητας. Οι ξένοι πρέπει να αναζητούν ύπαρξη προ του 1982. 

Όσων αφορά το τρίτο ερώτημα για το συνεκτικό τμήμα πως θα το αντιμετωπίζατε; Ρωτάω γιατί έχω στείλει στην πολεοδομία μας αίτημα για οικόπεδο που βρίσκεται εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός συνεκτικού τμήματος στάσιμου από το 2020 και δεν έχω πάρει απάντηση παρά τις πιέσεις. Πάλι καλά είναι δικό μου το οικόπεδο. Αλλά τώρα είναι για συμβόλαιο πελάτη και δεν μπορώ να εκτεθώ και να μην γίνει ποτέ το συμβόλαιο επειδή η Πολεοδομία μας μ@λ....αι.  Με τον αναρτηθέν δασικό χάρτη είμαι "καλυμμένος"; 

Link to comment
Share on other sites

To ερώτημα είναι το εξής. Έχω τοπογραφικό για συμβόλαιο. Το οικόπεδο είναι εν μέρει εντός και εν μέρει εκτός του συνεκτικού τμήματος οικισμού με κέντρο. Πρέπει να υποβάλω αίτηση στην πολεοδομία για θεώρηση του συνεκτικού τμήματος του οικισμού. Η πολεοδομία δεν πρόκειται να απαντήσει ποτέ, ούτε να έρθει να κάνει αυτοψία. Το έχω ζήσει ξανά το γεγονός. Επομένως, για να γίνει κάποια στιγμή το συμβόλαιο σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ως όριο του συνεκτικού τμήματος για το τοπογραφικό την μαύρη γραμμή του αναρτηθέν δασικού χάρτη που χωρίζει τον οικισμό από τις περιοχές που κυρώνονται. Είναι σωστό κατά την  άποψη σας, ή παράτυπη ενέργεια;

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε στάσιμο οικισμό για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό στα πλαίσια σύνταξης τοπογραφικού διαγράμματος; Σε όλη την ακτίνα των 800 μ ισχύει το ΦΕΚ 588/Δ/88 για αποκλειστική χρήση κατοικία. Μόνο όταν απαιτείται αδειοδότηση για μικτή χρήση μας ενδιαφέρει αυτή η πληροφορία. Θεωρητικά θα πρέπει να γίνει αυτό που λες, με ενδεχόμενη αυτοψία της ΥΔΟΜ (τρέχα γύρευε πότε θα μπορέσουν) και βεβαίως αφού έχεις υποβάλλει την δική σου πρόταση στο τοπογραφικό αποτυπώνοντας το συνεκτικό (προ 23 τμήμα). Ο αναρτημένος και μερικώς κυρωμένος δασικός χάρτης παρέχει αυτή την πληροφορία, πλην όμως δεν είναι επιβεβαιωμένη. 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα για αδειοδότηση πρέπει να γίνει. Το τοπογραφικό όμως πρέπει να δίνει την πληροφορία του πόση επιφάνεια βρίσκεται εντός του συνεκτικού τμήματος (προ του 1923) και πόση εκτός του συνεκτικού τμήματος. Το οποίο από όσο ξέρω επηρεάζει αντικειμενικές αξίες, δηλώσεις περιουσιακής κατάστασης κλπ. Συνεπώς, θα πρέπει ορθώς να φαίνεται μέσα στο συμβόλαιο. 

Σκέφτηκα το εξής, να αποτυπώσω την δική μου πρόταση όπως είπατε. Να επισυνάψω πως εκκρεμεί η αυτοψία της πολεοδομίας, σύμφωνα με την Α/Α πρωτοκόλλου αίτηση αυτοψίας και να γίνει το συμβόλαιο κανονικά με την πρόταση μου. Και όταν απαντηθεί να γίνει συμπληρωματική τροποποίηση του συμβολαίου, για να μην έχω και εγώ πρόβλημα αν πάει κάποιος συνάδελφος να βγάλει άδεια στο εν λόγω ακίνητο και βγουν άλλα αντί άλλων στην αυτοψία και θέλουν διόρθωση συμβολαίων. 

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες που υπάρχουν για προσδιορισμό αντικειμενικής σε στάσιμο αναφέρουν ότι απαιτείται προσκόμιση βεβαίωσης ΣΑΟ από την Υ.ΔΟΜ. Επί της ουσίας η βεβαίωση ΣΑΟ είναι ο ανηγμένος συντελεστής δόμησης στην επιφάνεια του γηπέδου (Ε), δηλαδή 200/ Ε. Αυτό το συντελεστή θα βάλει μετά η συμβ/φος στο έντυπό της για να υπολογίσει την αντικειμενική. 

Σε ότι αφορά την ακρίβεια των ορίων του συνεκτικού προ 23 τμήματος του οικισμού, η δουλειά πρέπει να γίνει πρώτα από σένα, έχοντας το σκαρίφημα ορίων (εφόσον υπάρχει) του προ 23 και ρωτώντας για τις ιδιοκτησίες που αναφέρει. Μετά αφού έχεις πάρει τα σημεία το περνάς στο σχέδιο, το υποβάλλεις και η Πολεοδομία αποφασίζει. Αλλιώς πας χωρίς αυτήν και παίρνεις μόνος σου την ευθύνη. Το να αναφέρεις ότι έχει υποβληθεί αίτηση είναι μια "αδιάφορη" και άνευ σημασίας πληροφορία. Το συμβόλαιο αν φτάσει να τροποποιηθεί σημαίνει ότι έγινε λάθος και επειδή η συμβ/φος θα πατήσει πάνω στο δικό σου, την ευθύνη άρα και την οικονομική αποζημίωση θα την έχεις εσύ.

Ο άλλος συνάδελφος που θα βγάλει άδεια για μικτή χρήση (διότι αυτή μόνο ενδιαφέρει για το προ 23 τμημα) θα πρέπει να κάνει την έρευνά του και ακόμη και εσύ να το έχεις αποτυπώσει αυτός θα πρέπει να κάνει την δουλειά από την αρχή. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς εγώ θα πέσω πάνω στο προ του 23 συνεκτικό τμήμα αν ο ιδιοκτήτης θελήσει να βγάλει ΟΑ για άλλη χρήση. Επειδή ο οικισμός όμως έχει και κέντρο στην περίπτωση που θα βγάλει ΟΑ για κατοικία δεν τον ενδιαφέρει πόσο είναι εντός του σκαριφήματος ορίων προ του 1923 αφού μπορεί να πάει με όρους δόμησης για την ακτίνα των 800μ. σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Για όλη την ακτίνα των 800 μ και για αποκλειστική χρήση κατοικία ισχύουν οι όροι δόμησης του ΦΕΚ 588/Δ/82,,δηλαδή ακόμα και μέσα στο συνεκτικό-προ 23-τμήμα. Αν όμως, για παράδειγμα ήθελε να εκδώσει Ο.Α για ένα διώροφο μικτής χρήσης (ισόγειο κατάστημα, όροφος κατοικία), τότε στο εντός προ 23 τμήμα θα εξέταζε αρτιότητα/οικοδομησιμότητα βάσει του ΦΕΚ 138/Δ/81 και όχι με το 588/Δ/82.

Link to comment
Share on other sites

Kάπως το ξεδιαλύνω το τοπίο. Άμα πω ανοησία διορθώστε με παρακαλώ πολύ. Επομένως, εγώ αν στο τοπογραφικό διάγραμμα συμβολαίου αναφέρω ως τοποθεσία εντός ζώνης 800μ. από το κέντρο οικισμού και δώσω αρτιότητα για χρήση κατοικία με το ΦΕΚ του 1982 για τους στάσιμους μπορεί να γίνει κανονικά το συμβόλαιο χωρίς να αποτυπώσω καθόλου προ του 23 όρια; Και αν κάποιος θελήσει να φτιάξει μεικτή ή άλλη χρήση ασχολείται ο ίδιος με το προ του 23 τμήμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.