Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στάσιμοι οικισμοί


Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα, τα εντός ζώνης 800 μ από στασιμο οικισμό (εντός προτεινόμενης οριοθέτησης ,ΣΧΟΟΑΠ)   επηρεάζονται? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 391
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην περιοχή της ακτίνας των 800 μ που υπάρχει η προτεινόμενη οριοθέτηση από το ΣΧ.Ο.Ο.Α.Π συνεχίζουν να ισχύουν οι όροι δόμησης των στάσιμων οικισμών. Άρα η απόφαση 176/23 δεν τυγχάνει εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ..και μια άλλη ερώτηση. Eχω αγροτεμαχιο 10 στρεμμάτων εκ των οποίων τα 6 ειναι εκτός προτεινόμενης οριοθέτησης (εκτός σχεδίου) και τα 4 εντός της προτεινόμενης οριοθέτησης.. στο τμήμα που ειναι εντός μπορεί να εκδοθεί αδεια σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε στάσιμο οικισμό τι ισχύει για τις αποστάσεις Δ και δ? Έχω ακούσει προφορικά απο συναδελφο οτι αφήνουμε Δ=3 απο κύρια δημοτική οδό και δ=2.50μ απο τις υπολοιπες πλευρες αλλά δεν βρίσκω απο ποιο νόμο προκύπτει αυτό. Καθε βοήθεια πολύτιμη.

Επίσης εχω μπερδευτει με τον Νοκ για το "πίσω" όριο του οικοπεδου. Ισχύει ή οχι στους στασιμους?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μπορείς είτε να αφήσεις 2,50 μ ή 0.0 από τα όρια.  Αποστάσεις βάσει ΝΟΚ δεν ισχύουν στους στάσιμους. Αν η οδός έχει χαρακτηριστεί ως κύρια τότε η γραμμή δόμησης οπισθοχωρεί κατά 3 μ από το όριο όπως αυτό ορίζεται στο ΠΔ 209/98. 

Επιπροσθέτως και πριν φτάσεις στο επίπεδο μελέτης, να ελέγξεις αρτιότητα/ οικοδομησιμότητα του οικοπέδου. 

Ποιος ο αποδεδειγμένος-συμβολαιογραφικά-χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου;

Το οικόπεδο ανήκει στο προ 23 τμήμα του στάσιμού ή στο εκτός του συνεκτικού τμήματος;

Είναι όντως στάσιμος ο οικισμός συμπεριλαμβανόμενος στο ΦΕΚ 292/Δ/83;

Υπάρχει καθορισμένο κέντρο με απόφαση άλλοτε κοινοτικού συμβουλίου;

Το ακίνητο βρίσκεται εντός ακτίνας 800 μ από το κέντρο αυτό;

Μήπως έχει κυρωθεί ΣΧΟΟΑΠ/ΓΠΣ στην περιοχή το οποίο επηρεάζει πλέον και τους στάσιμους οικισμους;

Μήπως ο οικισμός έχει πλέον οριοθετηθεί και δεν ισχύει το ΦΕΚ 588/Δ/82;

Η μελέτη που κάνεις για ποια χρήση προορίζεται; Εϊναι αποκλειστική κατοικία ή μικτή χρήση;

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ @Pavlos33 πολύ χρήσιμα τα ερωτήματα που θέτεις και τα έχω ελέγξει οπότε είμαι εντάξει σε σχέση με αυτά.

Τώρα θέλω να θέσω ένα άλλο ερώτημα σε σχέση με την άδεια που ετοιμάζω.

Πρόκειται για μονοκατοικία ξύλινη ουσιαστικά με αρχές φυσικής δόμησης, η οποία θα θέλαμε να εδραστεί σε ξύλινα υποστηλώματα σε απόσταση απο το φυσικό έδαφος όπως φαίνεται στο τρισδιάστατο μοντέλο που επισυνάπτω.

Στο 588Δ/1982 αναφέρει: "Απαγορεύεται η κατασκευή κτιρίων σε υποστηλώματα(PILOTIS).

Αυτό σημαίνει οτι δεν μπορώ να εδράσω με αυτόν τον τρόπο ή pilotis θεωρείται αν έχει ύψος κύριας χρήσης?

Θεωρείτε οτι θα πρεπει με κάποιον τρόπο να καλύψω με διαμόρφωση εδαφους την απόσταση απο το έδαφος στην ξύλινη πλατφόρμα που εδράζεται η κατοικία?

Ευχαριστώ

 

pilotis.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να θεωρηθεί όπως το λες. Όμως, ποιος είναι ο λόγος που θέλεις να το αφήσεις ανοιχτό στο κάτω μέρος σε ένα μη ωφέλιμο ύψος 1,45μ;  Δεν είναι κάτι πολύ συνηθισμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι καθαρά για λόγους αερισμού του κτιρίου κι επίσης να αποφύγουμε να αλλοιώσουμε το ανάγλυφο του οικοπέδου οπότε αυτό είναι αναγκαστικά το ύψος στο μπροστινό τμήμα ενώ στο πίσω μέρος η απόσταση απο το έδαφος είναι η μικρότερη δυνατή για αερισμό όπως είπα. Το υπέδαφος είναι όλο γρανίτης που είναι πολύ κοστοβόρο και χρονοβόρο στην εκσκαφή του κι επίσης αυξημένη ανερχόμενη υγρασία την οποία με αυτόν τον τρόπο θέλουμε να αποφύγουμε. Άρα για να καταλάβω θεωρείτε οτι θα περάσει τον έλεγχο ακόμα κι αν το αφήσω ανοιχτό? Συγνώμη αν επαναλαμβανομαι αλλά δεν μου ήταν ξεκάθαρο...

Edited by Dimitra_V
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.