Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στάσιμοι οικισμοί


Recommended Posts

Υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές σε κτίριο με ΟΑ η οποία εκδόθηκε με τους όρους δόμησης του ΦΕΚ 588Δ/82 λόγω της απόστασης <800μ του γηπέδου από το κέντρο του οικισμού. Σήμερα , λόγω του ΣΧΟΟΑΠ που ισχύει ο στάσιμος οικισμός έχει προτεινόμενα όρια και το εν λόγω γήπεδο βρίσκεται εκτός του οικισμού. 

Η ερώτηση είναι αν οι αυθαιρεσίες εμπίπτουν στην μείωση του προστίμου λόγω στάσιμου οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 391
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντός προτεινόμενης οριοθέτησης / επέκτασης από το ΣΧΟΟΑΠ ισχύουν οι όροι δόμησης του στάσιμου οικισμού και εκτός περιοχής οριοθέτησης ισχύουν οι εκτός οικισμού διατάξεις. Όμως, αν και το ερώτημα θα πρέπει να τεθεί στο θέμα του άρθρου 112 Ν. 4495, έχω τη γνώμη ότι από την στιγμή που ένας οικισμός χαρακτηρίστηκε στάσιμος, μπορείς εντός της ακτίνας των 800 μ, να κάνεις χρήση του εν λόγω άρθρου (υπό τις προυποθέσεις που αυτό ορίζει), ανεξαρτήτως οριοθέτησης του οικισμού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Εντός προτεινόμενης οριοθέτησης / επέκτασης από το ΣΧΟΟΑΠ ισχύουν οι όροι δόμησης του στάσιμου οικισμού και εκτός περιοχής οριοθέτησης ισχύουν οι εκτός οικισμού διατάξεις. Όμως, αν και το ερώτημα θα πρέπει να τεθεί στο θέμα του άρθρου 112 Ν. 4495, έχω τη γνώμη ότι από την στιγμή που ένας οικισμός χαρακτηρίστηκε στάσιμος, μπορείς εντός της ακτίνας των 800 μ, να κάνεις χρήση του εν λόγω άρθρου (υπό τις προυποθέσεις που αυτό ορίζει), ανεξαρτήτως οριοθέτησης του οικισμού.

Σωστά, είμαι σε λάθος θέμα...

Πάντως και εγώ θεωρώ ότι μπορώ αφού το άρθρο 112 αναφέρει ότι ισχύει για τους στάσιμους όπως αυτοί ορίζονται στο άρθρο 21 του 1337/83, το οποίο αναφέρει συν τοις άλλοις ότι ....και βρίσκονται σε οικισμούς που παρουσιάζουν στασιμότητα ανάπτυξης και οι οποίοι προσδιορίζονται με απόφαση του Υπουργού Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος...Την απόφαση βέβαια την υπογράφη ο Νομάρχης.

Αν το κτίριο είναι κατοικία με  το ένα επίπεδο (α΄ ισόγειο)γκαράζ βάσειΟΑ  που η τωρινή χρήση του είναι αποθήκη αποτελεί αποκλειστική χρήση κατοικίας;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

Η βοηθητική χρήση επικουρεί την κύρια χρήση και δεν την αλλοιώνει. Οπότε, για τον λόγο αυτό εκδόθηκε τότε η Ο.Α εντός ζώνης 800 μ από το κέντρο του στάσιμου οικισμού. καθώς η χρήση κατοικία παραμένει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

σε στασιμο οικισμό εντός της ζώνης των 800μ, ο οποίος δεν είναι προϋφιστάμενος του 1923, ως αποστάσεις τοποθέτησης κτιρίου από τη απλή δημοτική οδό πηγαίνουμε στα 15μ από τον άξονα (δηλαδή αυτό που ισχύει και για την εκτός σχεδίου δόμηση);. Σε συζήτηση από υπάλληλο πολεοδομίας αυτό μου ανέφερε (δλδ παράγραφος 1 αρθρο 2 ΠΔ 209/1998).

Edited by body125z
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ευχαριστώ για την αμεσότατη απάντηση! Στη Λακωνική Μάνη μου έτυχε τοπογραφικό στη περιοχή του ΣΧΟΟΑΠ Οιτύλου. Είμαι σε περιοχή ΠΕΠ/Π1 όπου δεν επιτρέπονται ούτε κτήρια για γεωργική δραστηριότητα όπως υδατοδεξαμενές. Νόμιζα ότι το ΣΧΟΟΑΠ «καταργεί» το πριμ των Στασίμων.

Αν είμαι μέσα στο κύκλο των 800 μ, μπορώ - σύμφωνα με τις προυποθέσεις του ΦΕΚ των Στάσιμων- να εκδόσω Ο.Α.;

Υ.Γ. Μήπως ως συντοπίτης (Μεσσήνιος) έχεις το ΦΕΚ των στασίμων της Λακωνίας γιατί  έχω μόνο της Μεσσηνίας.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να κάνεις χρήση των όρων δόμησης στάσιμων οικισμών (ΦΕΚ 588/Δ/82) στην ακτίνα των 800 μ από το κέντρο του οικισμού, μόνο εάν σε κάποιο τμήμα της ακτίνας αυτής προβλέπεται από το ΣΧΟΟΑΠ περιοχή επέκτασης-οριοθέτησης οικισμού. Διαφορετικά ισχύει ότι αναφέρει το ΣΧΟΟΑΠ. Δες αναλυτικά τις πινακίδες του ΣΧΟΟΑΠ της περιοχής και φυσικά το ΦΕΚ να δεις τι αναγράφεται για την περιοχή του οικισμού αυτού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.