Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

εγώ εδώ κ 2 χρόνια νόμιζα ότι ίσχυαν κανονικά αυτά τα νούμερα κ ίδρωνα να τα πιάσω για να μην είμαι στη λίστα. Μετά άκουσα ότι θα ισχύσει από 1-1-12 κ σήμερα μαθαίνω ότι όντως είναι έτσι.

 

 

Απο προκυπτει αυτο?

Ειναι πηγη εκ των εσω?

 

 

Ε, λοιπόν, όποιος δεν μπορεί μας λένε, να πάει να μείνει με τους γονείς του, κ αν μένει ήδη κ δεν την παλεύει, τότε να πάει να μείνει με τη γιαγιά του, να της τρώει τη σύνταξη

 

Τη συνταξη???

Καλο..!!!!!

Ξερω και ενα με τον Τωτο...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο προκυπτει αυτο?

Ειναι πηγη εκ των εσω?

 

όχι ρε συ, ποιών έσω? Εδώ μέσα το είχα διαβάσει κάπου, κ νομίζω ότι κάποιος είχε ανεβάσει προσχέδιο νόμου, το οποίο τελικά συνειδητοποίησα ότι δεν ψηφίστηκε μόλις πριν κάνα 2μηνο.

 

Μέχρι σήμερα εγώ ο μ******* για 2 σερί χρονιές ψάχνω τρόπο να ανεβάσω εισόδημα άνω των τεκμηρίων, κ μάλιστα προσπαθούσα να ξεπεράσω τις 25.000

 

Ρε σεις, θυμάμαι πολύ καλά ότι έχω ποστάρει ανάλυση μετά το μεσοπρόθεσμο (δεν είμαι σίγουρος ότι το έχω ποστάρει στο παρόν φόρουμ), ότι για να είναι κάποιος μηχανικός σημαίνει ότι κάθε 1η Ιανουαρίου που μπαίνει θα πρέπει να σκάει στο κράτος ΜΟΝΟ για επαγγελματικά έξοδα 10.000 ευρώ!!!

 

Και ήταν ως εξής:

 

5.500 νέο τσμεδε

3.500 φόρο εισοδήματος

500 τέλος επιτηδεύματος

καμιά πεντακοσαρού για συνδρομές-παπαριές-διάφορα

 

 

σύνολο μια δεκαρούμπα

 

Ε, τι να λέμε τώρα, εγώ τόσα πλέον κάνω τζίρο, κ μετά ψάχνομαι για εικονικά, όχι για να βγάλω πλέον την επιστροφή, αλλά για να πιάσω τα τεκμήρια, τα οποία νόμιζα ότι ίσχυαν από 1-1-12, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΘΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ!!!

 

Πάλι καλά που μας το λένε Σεπτέμβριο μήνα κ δεν το ανακοινώνουν Δεκέμβριο, όπως πέρισυ που άλλαξαν τους συντελεστές κοντά στα Χριστούγεννα.

 

ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ.

 

Άντε κ σε μερικά χρόνια, να το μαθαίνουμε Ιανουάριο, άντε κ σε μερικούς αιώνες να το ξέρουμε κ κάνα 2 χρόνια πίσω. Αυτό θα πεί πρόοδος, εγώ πάντως για τους ρυθμούς του ελληνικού δημοσίου το βρίσκω άκρως ικανοποιητικό.

 

Νταξ, το ότι τα ζητάνε δεν σημαίνει ότι θα τα πάρουν κιόλας. Κ εγώ ζητάω από το δημόσιο αλλά δεν μου δίνει. Ε, όχι κ εγώ λοιπόν.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Να εύχεστε να ψηφιστεί ο νόμος μετά τις 1/1/2013

 

Το σύνταγμα επιτρέπει την αναδρομική φορολόγηση μέχρι και το προηγούμενο φορολογικό έτος.

 

Αν ψηφιστεί φέτος θα μπορούν να μας φορολογήσουν και για εισοδήματα του 2011, οπότε κατά την γνώμη μου πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας, τόσο ως μηχανικοί όσο και ως σύλλογος, για να μην ψηφιστεί φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν ότι άμα μένεις σπίτι των γονιών, τρως πίνεις τζάμπα, και βγάζεις (με πολύ δουλειά) το ΤΕΕ και την εφορία σε 2-3 χρόνια όπου θα έχουν φύγει προς εξωτερικό το 90% των νέων μηχανικών, οι παλιοί είτε θα χουν πάθει εγκεφαλικά ή θα έχουν πάει φυλακή (μιας και το νοικοκυρεμένο κράτος μας δεν δέχεται ούτε συμψηφισμό), θα πέσει τρελό μονοπώλιο... τρελά λεφτά... πισίνες αιώρες γκομενάκια mohitoes κτλ...

 

(σκέφτομουν να βάλω <irony> </irony> tags στα λεγόμενά μου αλλά θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ένας μέσος όρος νοημοσύνης εδώ μέσα οπότε θα πιάσετε το χιούμορ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ψηφιστεί φέτος θα μπορούν να μας φορολογήσουν και για εισοδήματα του 2011, οπότε κατά την γνώμη μου πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας, τόσο ως μηχανικοί όσο και ως σύλλογος, για να μην ψηφιστεί φέτος.

 

 

Σοβαρεψου συναδελφε.

Δεν εχει γινει ποτε αυτο.

Το Συνταγμα επιτρεπει την αναδρομικη ισχυ το φορολογικων νομων αλλα για περιοδους που δεν εχουν κλεισει.

Το ετος 2011 εχει κλεισει.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορούν να σου εκκαθαρίσουν ξανά τη δήλωση με νέο τρόπο.

Μπορούν όμως να σου βάλουν έναν νέο-έκτακτο φόρο στα εισοδήματα αυτά.

π.χ. η ειδική εισφορά αλληλεγγύης που πληρώσαμε πέρυσι το φθινόπωρο (φθινόπωρο 2011) αφορούσε τη χρήση του 2010, το τέλος επιτηδεύματος αφορούσε το γεγονός ότι ήμασταν ελεύθεροι επαγγελματίες το 2010 κτλ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ό,τι και αν κάνουν εγώ ξέρω ότι είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και απορώ με την στάση όλων μας(και μένα μέσα), που ακόμα δεν έχουμε κάνει κάτι ακραίο να τους δέιξουμε ότι ΩΣ ΕΔΩ.. Μάλλον υπάρχουν ακόμα αποθέματα, γονείς να στηρίζουν,κτλ κτλ κτλ....

Δεν γινεται να μου κυκλοφορούν οι 300 με λιμουζίνες με κόστος 320εκατ. το χρόνο, να μην έχουνε κόψει τπτ απολύτως από ότι έχει ακουστεί για τα έξοδα τους, και να συζητάνε ότι θα μας φορολογήσουν με 30% και εμείς να καθόμαστε και να μιζεριάζουμε πως θα τα βγάλουμε πέρα, γιατί πολύ απλά το 90% όλων εμας, δεν θα τα βγάλει πέρα.

Δεν τους χρωστάω λεφτά, ούτε τα όνειρα μου τα έκανα μαζί τους....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.