Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό και πότε οχι;


Recommended Posts

Συνάδελφε μη γίνεσαι έρμαιο του/της εκάστοτε συμβολαιογράφου.

 

Οπως πολύ σωστά ειπώθηκε, επειδή ακριβώς υπάρχουν κτίσματα μέσα (προφανώς αυθαίρετα, συνεπώς για την εφορία υπολογίζονται με "σημερινή" αξία) και επειδή κατα "αυτούς" δεν ανήκουν στο πελάτη της (ενώ είναι στη πράξη εξαδιαιρέτου συνιδιοκτήτες) θέλει να δείξεις ένα άδειο τοπογραφικό.

 

Φυσικά μη τολμήσεις να το κάνεις! διότι ΑΝ γινει η στραβή η συμβολαιογράφος θα πεί "α εγω έγραψα, εβγαλα δηλώσεις για την εφορία με βάση ότι τοπογραφικο μου έφερε ο μηχανικός"...και τσουπ ολοι την ουρά τους απ'εξω και σύ μπλεγμένος!

 

Υ.Γ. εδώ προχτες μου γυρισε συμβολαιογράφος τοπο οικοπέδου σε κυρωμένη πράξη εφαρμογής επειδή έγραψα "οτι οφείλει εισφορά σε χρήμα με βάση τον 1337/83". Και μου λεει "αφου δεν οφείλει, γιατί το γράφεις?"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kane

 

"Και μου λεει "αφου δεν οφείλει, γιατί το γράφεις?"

 

και εσυ της λες..

 

"εγω ξερω οτι, με βαση το σεντονι, οφειλει.

Το αν εχει εξοφλησει αφορά   εσενα,

που πρεπει να παρεις σχετικη βεβαιωση  απο τον Δήμο και να την επισυναψεις... Εγω δεν εχω δικαιωμα να το βεβαιωσω, ακομα και αν ηταν δικο μου και ηξερα οτι το εχω εξοφλησει"

χα

 

κατα τα λοιπα, για το θεμα που συζητουμε

- κληρονομηθηκε ποσοστο εξ αδιαιρετου σε αγρο

- υπαρχουν και αλλοι συνιδιοκτητες που εχουν χτισει

-ο ..αποβιωσας δεν  εχει χτισει τπτ.

για την δηλωση στην εφορια δεν χρειαζεται τοπογραφικο ουτε βεβαιωση κτισματων ουτε για την "μη ανοικοδομηση αυθαιρετου" απο πλευρας του  μακαριτη...

 

Οι κληρονομοι δηλωνουν το...-εστω-   5% στο γηπεδο...χωρις κτισμα

 

υγ

αν επιμεινει,  της κανεις ενα ωραιο- ωραιο τοπογραφικο σε ΕΓΣΑ   αξιας α Χ β Χ γ =......

και,

  ή κανεις καταμετρηση και αποτυπωση ολων των κτισματων του γηπεδου  καιιι πληρωνεσαι....

 

[προσεχοντας διοτι ο "παρακατω" εχει   2  ροντβαιλερ  μεχρις  επανω] και ο "γωνιακός" που τον ληστεψαν τις προαλλες,

εχει την καραμπινα μονιμα γεματη με χονδρα σκαγια...

 

ή γραφεις οτι υπαρχουν  κτισματα που δεν καταμετρηθηκαν... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Σε καλύψαν οι παραπάνω συνάδελφοι.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να αποτυπώσεις ένα περίγραμμα, να βγάλεις ένα εμβαδόν, να πληρωθείς ό,τι κρίνεις και να πάρεις ένα τηλέφωνο την ανεκδιήγητη/το κυρία/ο και να της πείς το εμβαδόν αν θέλει να το βάλει με μία σχετική ακρίβεια για να υπάρχει μια αντιστοιχεία με μελλοντικούς τίτλους, και ας προχωρήσει την αποδοχή όπως την φωτίσει ο θεός, χωρίς τοπογραφικό δηλαδή ως είθισται, χωρίς να σε μπλέξει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχα με άλλους συμβολαιογράφους απόρησαν (για να μη πω τπτ άλλο) και αυτοί με αυτό που ζητάει. Σε λίγο θα την ενημερώσω για τα καθέκαστα.

Ο πελάτης είναι ενός συνάδελφου μηχανικού - ούτε δικός μου ούτε δικός της με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Σας ευχαριστώ όλους. Με σώσατε... :grin:

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβολαιογράφος μου ζήτησε τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ 87  για αποδοχή κληρονομιάς. Η πελάτης έχει εξ αδιαιρετου ποσοστό στο αγροτεμάχιο χωρίς κτίσμα, ενώ σε αυτό υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές από άλλους.

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε να αποτυπώσω ΜΟΝΟ το αγροτεμάχιο και όχι τα κτίσματα και να γράψω πάνω στο τοπογραφικό

"το παρόν συνιστά αποτύπωση μόνο του γεωτεμαχίου και δεν συνιστά Διάγραμμα Κάλυψης".

Είναι σωστό κάτι τέτοιο?

Δεν την ικανοποιεί το "το παρόν συνιστά αποτύπωση μόνο του γεωτεμαχίου και δεν αποτυπώνονται σε αυτό τα κτίσματα που υπάρχουν"

ούτε καν το "το παρόν συνιστά αποτύπωση μόνο του γεωτεμαχίου και όχι κτισμάτων"

Τι λέτε?

να τα αποτυπωσεις ολα και να τα γραψει αυτη αυτα που θέλει .

Link to comment
Share on other sites

Το δέχθηκε τελικά αυτό που της είπα. Εγώ απλά της έδωσα την δήλωση του 651  σε Α4 και το τοπογραφικό του προηγούμενου συμβολαίου.

Βέβαια είπε πως άλλοι συνάδελφοι το κάνουνε αυτό που ζητούσε - Αναγράφουν ότι το τοπογραφικό δεν αποτελεί Διάγραμμα Κάλυψης και δεν δείχνουν τα κτίρια. 

Link to comment
Share on other sites

Το δέχθηκε τελικά αυτό που της είπα. Εγώ απλά της έδωσα την δήλωση του 651  σε Α4 και το τοπογραφικό του προηγούμενου συμβολαίου.

 

 

Πες μου οτι σφραγισες και το Τοπογραφικο?

Link to comment
Share on other sites

Θελω περιγραφη απο τα συναισθηματα σας ολων οσων προσπαθησατε να βοηθησετε μολις ειδατε το " ενταξει, εδωσα τη δηλωση και το παλιο τοπογραφικο".!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.