Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


Recommended Posts

θα χρειαστείς

- LINE_XM : για τη γραμμή που ορίζει τα δυο τμήματα

- AREA_A : για το τμήμα που αποκόπτεται

Δεν ασχολείσαι καθόλου με το πολύγωνο του δρόμου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, tetris said:

θα χρειαστείς

- LINE_XM : για τη γραμμή που ορίζει τα δυο τμήματα

- AREA_A : για το τμήμα που αποκόπτεται

Δεν ασχολείσαι καθόλου με το πολύγωνο του δρόμου

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Όσον αφορά το AREA_A, σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές, είναι layer που χρησιμοποιείται μόνο σε ΔΓΜ διόρθωσης και όχι εγγραπτέων πράξεων. Κι εμένα αυτή ήταν η αρχική σκέψη μου, αλλά μάλλον τελικά δεν είναι έτσι.

image.png.3f3c8e75e2a144a24fdfd7b86c47f0ac.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Giannis Psihogios said:

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Μου ζητήθηκε ΔΓΜ για καταχώρηση εγγραπτέας πράξης (παραχώρηση τμήματος γεωτεμαχίου σε κοινή χρήση).

Είναι η πρώτη φορά που θα συντάξω ΔΓΜ και έχω μία απορία όσον αφορά τα layers.

Παραχωρείται ένα πολύγωνο ~6 τ.μ. Στο layer DGM_PROP_FINAL θα αποτυπώσω την τελική μορφή του γεωτεμαχίου μου. Στο ίδιο layer θα χρειαστεί να αποτυπώσω και την τελική μορφή ολόκληρης της δημοτικής οδού μετά την προσάρτηση των ~6 τ.μ. σε αυτή, ή μόνο το πολύγωνο των 6 τ.μ.; Και εάν η απάντηση είναι πως στο DGM_PROP_FINAL πρέπει να αποδοθεί η τελική μορφή του ΚΑΕΚ της δημοτικής οδού, σε ποιο layer θα αποτυπώσω το πολύγωνο της παραχώρησης;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

 

Καλημέρα!

Θα έχεις layer PST_KAEK για το γεωτεμάχιο σου και για αυτό της δημοτικής οδού. Αν το γεωτεμάχιο της οδού είναι πολύ μεγάλο και δεν χωράει ολόκληρο εντός του σχεδίου σου θα χρειαστει να το "κλείσεις" σε κάποιο σημείο μόνος σου.

Στο DGM_PROP_FINAL θα πρέπει να έχεις την τελική μορφή του γεωτεμαχίου σου και αυτού της οδού. Θα πρέπει το άθροισμα των εμβαδών των δυο πολυγώνων PST_KAEK να είναι ίδιο με το άθροισμα των δυo πολυγώνων DGM_PROP_FINAL. 

Τώρα για το κομμάτι που παραχωρείται δεν ξέρω να πω στα σίγουρα.

Βάσει οδηγιών θέλεις το line_xm, αλλά αυτό έχει μόνο γραμμικά στοιχεία. Εμένα μου ταιριάζει το AREA A/D, αλλά αυτά χρησιμοποιούνται για ΔΓΜ διόρθωσης.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Polytexnitis said:

Καλημέρα!

Θα έχεις layer PST_KAEK για το γεωτεμάχιο σου και για αυτό της δημοτικής οδού. Αν το γεωτεμάχιο της οδού είναι πολύ μεγάλο και δεν χωράει ολόκληρο εντός του σχεδίου σου θα χρειαστει να το "κλείσεις" σε κάποιο σημείο μόνος σου.

Στο DGM_PROP_FINAL θα πρέπει να έχεις την τελική μορφή του γεωτεμαχίου σου και αυτού της οδού. Θα πρέπει το άθροισμα των εμβαδών των δυο πολυγώνων PST_KAEK να είναι ίδιο με το άθροισμα των δυo πολυγώνων DGM_PROP_FINAL. 

Τώρα για το κομμάτι που παραχωρείται δεν ξέρω να πω στα σίγουρα.

Βάσει οδηγιών θέλεις το line_xm, αλλά αυτό έχει μόνο γραμμικά στοιχεία. Εμένα μου ταιριάζει το AREA A/D, αλλά αυτά χρησιμοποιούνται για ΔΓΜ διόρθωσης.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό σκεφτόμουν να κάνω, να κόψω την οδό στο pdf και να την απεικονίσω ολόκληρη στο dxf.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Giannis Psihogios said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό σκεφτόμουν να κάνω, να κόψω την οδό στο pdf και να την απεικονίσω ολόκληρη στο dxf.

Δεν χρειάζεται να είναι ολόκληρη στο dxf. Αλλωστε δηλώνεις υπεύθυνα ότι pdf και dxf έιναι ίδια αρχεία.

Τράβα μια-δυο αυθαίρετες γραμμές ώστε να δημιουργήσεις ένα κλειστό πολύγωνο για την οδό, το οποίο θα χωράει μέσα στο σχέδιο σου. Εγώ συνήθως φτιάχνω ένα πινακάκι για το κλειστο πολύγωνο και αναφέρω πως το συνολικό εμβαδόν του ΚΑΕΚ του δρόμου είναι ΧΧΧ τ.μ. και πως για τεχνικούς λόγους δεν απεικονίζεται ολόκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα παραπάνω παραθέτω απάντηση από το helpdesk που είχα λάβει για τις ειδικές εκτάσεις ΕK

Παρατήρηση: Σε περιπτώσεις που λόγω της ιδιομορφίας του γεωτεμαχίου της ειδικής έκτασης, δεν μπορεί να απεικονιστεί ολόκληρο το γεωτεμάχιο, τότε μπορείτε να απεικονίσετε τμήμα του όλου γεωτεμαχίου εκατέρωθεν της ιδιοκτησίας ή των εμπλεκομένων ιδιοκτησιών, με ΚΑΕΚ «τμήμα του ΚΑΕΚ ειδικής έκτασης – δρόμου», τόσο στο επίπεδο pst_kaek όσο και στο dgm_prop_final. Στο πινακάκι αρχικών τελικών εμβαδών επηρεαζόμενων γεωτεμαχίων, αναγράφεται ως ΚΑΕΚ «τμήμα του ΚΑΕΚ ειδικής έκτασης – δρόμου» και ως αρχικό και τελικό εμβαδόν θα αναγράφεται αυτό που προκύπτει από τα πολύγωνα που απεικονίζονται στα επίπεδα PST_KAEK και DGM_PROP_FINAL.

 

 

Με εκτίμηση

Ομάδα τεχνικής υποστήριξης

ηλεκτρονικής υποβολής διαγραμμάτων

Edited by ethan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ethan said:

Σχετικά με τα παραπάνω παραθέτω απάντηση από το helpdesk που είχα λάβει για τις ειδικές εκτάσεις Εκ

......και ως αρχικό και τελικό εμβαδόν θα αναγράφεται αυτό που προκύπτει από τα πολύγωνα που απεικονίζονται στα επίπεδα PST_KAEK και DGM_PROP_FINAL.

 

Εξαιρετική απάντηση συνάδελφε, ευχαριστώ! Μία διευκρίνιση όσον αφορά την τελευταία πρόταση: Εννοεί ότι ως αρχικό και τελικό εμβαδό στο πινακάκι θα αναγράφονται τα πολύγωνα που απεικονίζονται στο dxf μας στα επίπεδα PST_KAEK και DGM_PROP_FINAL (δηλαδή τα "κομμένα"), ή τα πραγματικά;

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στα "τμήματα" καθώς αυτά θα έχεις συμπεριλάβει πλέον και στο pst_kaek και στο dgm_prop_final. θα έχεις στο μυαλό σου ότι θα χειρίζεσαι τα τμήματα των ΚΑΕΚ σαν να είχες κανονικό ΚΑΕΚ,  με τη μόνη διαφορά ότι θα τα αναγράφεις παντού ότι αποτελούν τμήμα της ειδικής έκτασης με ΚΑΕΚ XXXX, και όλες οι εμβαδομετρήσεις πριν και μετά, θα γίνονται στα "κομμένα" πολύγωνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μία ακόμα φορά, ευχαριστώ! Συμφωνείτε κι εσείς πως AREA_A δεν υπάρχει στο ΔΓΜ εγγραπτέων πράξεων, και πως ουσιαστικά το πολύγωνο παραχώρησης δεν απεικονίζεται (πέραν του polyline LINE_XM);

Edit: Επανέρχομαι για το ίδιο θέμα με μία εκ των ερωτοαπαντήσεων του Helpdesk

image.png.d668bc9c62850756f200f49c92f97a3e.png

και αναρρωτιέμαι εάν η απάντηση που δίνουν για το topo_prop και topo_prop_new εφαρμόζεται και στα DGM_PROP_FINAL (με δύο πολύγωνα των οποίων το άθροισμα αποτελεί το PST_KAEK).

Edited by Giannis Psihogios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.