Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


Recommended Posts

4 ώρες πριν, ethan said:

Σε παρόμοια περίπτωση με κατάργηση χώρων αποκλειστικής χρήσης, επειδή και εμένα δεν μου "άρεσε" το αποτέλεσμα έβαλα πλεονάζουσα παρατήρηση για να γεμίσω το pdf κυρίως:

  • Το παρόν διάγραμμα μεταβολών συντάχθηκε για την πράξη κατάργησης των χώρων αποκλειστικής χρήσης, ήτοι των κάθετων ιδιοκτησιών με ΚΑΕΚ ΧΧΧΧΧΧ/1/0 και ΧΧΧΧΧΧΧ/2/0, και την δημιουργία του γεωτεμαχίου με ΚΑΕΚ ΧΧΧΧΧΧΧΧ/0/0, οπότε η μοναδική γεωμετρική διόρθωση που επέρχεται είναι η κατάργηση των πολυγώνων στο Layer "VST".
  • Λόγω μη γεωμετρικής διόρθωσης των ορίων, δεν υπάρχουν αποκοπτόμενα και διεκδικούμενα τμήματα από όμορα γεωτεμάχια, και για λόγους της επιτυχούς ηλεκτρονικής υποβολής του παρόντος διαγράμματος στο σύστημα της Κτηματολογίου, το layer "AREA_A" καταχωρήθηκε ως αντιγραφή του Layer "DGM_PROP_FINAL"

1. Η κατάργηση χώρων αποκλειστικής χρήσης είναι Εγγραπτέα Πράξη και όχι Διόρθωση Ορίων. Άρα δε χρειαζόσουν AREA_A/AREA_D.

2. Αν οι κάθετες από την άλλη οφείλονται σε λάθος ή είναι περασμένες λάθος, και πρέπει να διορθωθούν, η Κτηματολόγιο μου έχει απαντήσει ότι επειδή όντως δε μπορώ να έχω AREA_A/AREA_D, να το προχωρήσω ως Εγγραπτέας Πράξης και πάλι, με τις κατάλληλες παρατηρήσεις.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμενα προφορικά σε συζήτηση που είχα με μηχανικό στις χωρικές μεταβολές, μου είχε πει ότι αφού καταργείς γραμμή που φαίνεται στο διάγραμμα (την vst line ) τότε μπορείς να το καταχωρήσεις ως διόρθωση ορίων με τις κατάλληλες παρατηρήσεις, για αυτό και το πήγα έτσι, και έχει κλείσει πλέον και η υπόθεση. ως εγγραπτέα πράξη το είχα ξεκινήσει να σου πω την αλήθεια και το άλλαξα στην πορεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Χαίρεται συνάδελφοι, 

ξέροι κανεις κανένα lisp στο Autocad ωστε όταν φτάχνουμε το dxf για το ΔΓΜ και μας λείπει κανένας κόμβος ή εχουμε πολυ μικρή επικάλυψη να τα εντοπίζει?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JOHNYMAL said:

Χαίρεται συνάδελφοι, 

ξέροι κανεις κανένα lisp στο Autocad ωστε όταν φτάχνουμε το dxf για το ΔΓΜ και μας λείπει κανένας κόμβος ή εχουμε πολυ μικρή επικάλυψη να τα εντοπίζει?

Μπορείτε να ανεβάσετε ένα dwg που να είχε αυτό το θέμα ώστε να καταλάβω ακριβώς τι ψάχνετε να κάνει το lisp και αν μπορώ να σας βοηθήσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 28/7/2023 at 12:32 ΜΜ, Jakob said:

Μπορείτε να ανεβάσετε ένα dwg που να είχε αυτό το θέμα ώστε να καταλάβω ακριβώς τι ψάχνετε να κάνει το lisp και αν μπορώ να σας βοηθήσω;

Χαιρε αγαπητέ συνάδελφε,

Ψάχνω ένα lisp ώστε οταν έχω δυο-τρια polyline το ενα πανω από το άλλο και υπάρχει κάποια όχι ακριβώς ταύτιση να μου εμφανίζει τους κόμβους που δεν πατάνε καλά μεταξύ του ή να μου εστιάζει κάπως τα κενά που δημιουργούνται.

Edited by JOHNYMAL
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, JOHNYMAL said:

Χαιρε αγαπητέ συνάδελφε,

Ψάχνω ένα lisp ώστε οταν έχω δυο-τρια polyline το ενα πανω από το άλλο και υπάρχει κάποια όχι ακριβώς ταύτιση να μου εμφανίζει τους κόμβους που δεν πατάνε καλά μεταξύ του ή να μου εστιάζει κάπως τα κενά που δημιουργούνται.

Αν χρειάζεστε ακριβές αντίγραφο ενός polyline μπορείτε να το επιλέξετε, να πατήσετε COPY και τρεις φορές space ή Enter (αναφέρομαι στο autocad).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Έχω ένα κληροτεμάχιο στα όρια δυο αγροκτημάτων. Χρησιμοποιώντας τα στοιχεία της ΤΥΥΓ διαπιστώνω ότι τα όρια των 2 αγροκτημάτων δεν κλείνουν μεταξύ τους. Υπάρχει ανάμεσα τους κενή έκταση . Το κτηματολόγιο την κενή έκταση την προσκόλλησε στο κληροτεμάχιο μου με αποτέλεσμα το κληροτεμάχιο μου ενώ έχει εμβαδόν τίτλου Ε=672τ.μ. το κτηματολόγιο το βγάζει 1274,00τ.μ. . Τώρα προσπαθώ να συντάξω ΔΓΜ διόρθωσης ορίων αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με την κενή έκταση ανάμεσα στα 2 αγροκτήματα. Το κτηματολόγιο δέχεται μόνο ή να πάρεις έκταση από κάποιο ΚΑΕΚ ή να δώσεις. Αν την δώσω στο άλλο αγρόκτημα θα δημιουργήσω πρόβλημα στο γεωτεμάχιο του άλλου αγροκτήματος.  

Link to comment
Share on other sites

δες  σε αυτο, που θα ψηφισθει μετα την ληξη της διαβουλευσης

εαν "απλοποιει" τις διαδικασιες του κτηματολογιου...

http://www.opengov.gr/digitalandbrief/?p=3058

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/24/2022 at 8:48 PM, angusmacgyver said:

Άρα πας με τα εξής ΚΑΕΚ:

1. PST_KAEK,

2.BOUND_(IMPL/UNIMPL),

3. TOPO_PROP η αρχική σου ιδιοκτησία (πριν την παραχώρηση),

4. TOPO_PROP_NEW (1 για τη νέα σου ιδιοκτησία και 1 για το παραχωρούμενο τμήμα),

5. LINE_XM ανάμεσα στα 2 αποκοπτόμενα τμήματα και να ξεκινάει και να τελειώνει από PST_KAEK σε PST_KAEK,

6. DGM_PROP_FINAL (1 για το νέο σου ΚΑΕΚ - χωρίς το αποκοπτόμενο τμήμα, και 1 όλο το υπόλοιπο κομμάτι του δρόμου - με το αποκοπτόμενο τμήμα)

7. + ότι άλλο LAYER χρειαστείς (ROAD, BLD, OT, DBOUND_...)

Τα DGM_PROP_FINAL πρέπει να ειναι στα πραγματικά όρια της ιδιοκτησίας και της παραχώρησης (δηλαδη ίδια με τα TOPO_PROP_NEW ) ή στα όρια των ΚΑΕΚ   ??

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Dudu1993 said:

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Έχω ένα κληροτεμάχιο στα όρια δυο αγροκτημάτων. Χρησιμοποιώντας τα στοιχεία της ΤΥΥΓ διαπιστώνω ότι τα όρια των 2 αγροκτημάτων δεν κλείνουν μεταξύ τους. Υπάρχει ανάμεσα τους κενή έκταση . Το κτηματολόγιο την κενή έκταση την προσκόλλησε στο κληροτεμάχιο μου με αποτέλεσμα το κληροτεμάχιο μου ενώ έχει εμβαδόν τίτλου Ε=672τ.μ. το κτηματολόγιο το βγάζει 1274,00τ.μ. . Τώρα προσπαθώ να συντάξω ΔΓΜ διόρθωσης ορίων αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με την κενή έκταση ανάμεσα στα 2 αγροκτήματα. Το κτηματολόγιο δέχεται μόνο ή να πάρεις έκταση από κάποιο ΚΑΕΚ ή να δώσεις. Αν την δώσω στο άλλο αγρόκτημα θα δημιουργήσω πρόβλημα στο γεωτεμάχιο του άλλου αγροκτήματος.  

Καλημέρα!

Θα κόψεις την έκταση από το PST_KAEK την έκταση που δεν περιλαμβάνεται στην ιδιοκτησία σου (δηλαδή το κομμάτι 1274-672 τ.μ.) και θα δημιουργήσεις ένα νεο ΚΑΕΚ το οποίο θα αποδοθεί ως ιδιοκτησία Αγνώστου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.