Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Προφανώς έτυχες σε κάποιον άσχετο γιατί "Τοπογραφικό διπλής αποτύπωσης" δεν υφίσταται σαν ορολογία. Πιθανόν να εννοούσε ΤΔΓΜ (Τοπογραφικό Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών) που είναι ένα τοπογραφικό 2 σε 1 δηλαδή έχει όλα τα στοιχεία του τοπογραφικού διαγράμματος συν τις γεωμετρικές μεταβολές.

Συνεπώς καλά έκανε ο συνάδελφος και σου είπε να ξαναρωτήσεις γιατί κανείς δεν μπορεί να μαντέψει τι εννοούσε ο ποιητής. Και επίσης δεν ρίχνουμε έτσι άκριτα και για "ψύλλου πήδημα" αρνητικές ψήφους.

Όπως και να χει μπορείς να ξαναρωτήσεις είτε αυτούς ή κάποιον συνάδελφο που δουλεύει στην περιοχή να σου πει μήπως ξέρει κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διπλή αποτύπωση σημαίνει να μετρηθεί σε 2 ξεχωριστές μέρες με 2 διαφορετικά όργανα...

(Φυσικά και αστειεύομαι) 😁

Συμφωνώ με giorgosv, αυτό πιστεύω κι εγώ! Τοπογραφικό Διάγραμμα + Γεωμετρικών Μεταβολών. Το γιατί δεν το ξέρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα.

Έχω ένα οικόπεδο το οποίο κατατμήθηκε σε 3 διαιρετά τμήματα. Το συμβόλαιο του διαιρετού τμήματος που έχω αναλάβει εγώ ήταν μετεγγραμμένο στο υποθηκοφυλακείο αλλά δεν δηλώθηκε στο κτηματολόγιο οπότε τώρα φαίνονται 2 διαιρετά τμήματα. Ο Δικηγόρος μου ζήτησε να συντάξω ΔΓΜ και η απορία μου είναι αν είναι ΔΓΜ για καταχώριση εγγραπτέας πράξης η διόρθωση ορίων . Το συμβόλαιο του πελάτη έγινε το 1995.  

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια αποσαφήνιση για το τι ακριβώς συμβαίνει στη χωρική βάση του κτηματολογίου:

α) Το αρχικό οικόπεδο αποδόθηκε ως τρία γεωτεμάχια και του πελάτη σου είναι "αγνώστου ιδιοκτήτη"?

β) Το αρχικό οικόπεδο αποδόθηκε ως δύο γεωτεμάχια αντί για τρία?

Στην α περίπτωση, δεν βρίσκω το λόγο να χρειάζεται ΔΓΜ αν τα όρια είναι εντός ανοχών και απαιτείται μόνο η διαδικασία αναγνώρισης του πελάτη σου ως δικαιούχου στο γεωτεμάχιο αγνώστου.

Στην β περίπτωση, κατά τη γνώμη μου απαιτείται ΔΓΜ διόρθωσης ορίων, καθώς συν τοις άλλοις τα δύο υπόλοιπα οικόπεδα έχουν μετά βεβαιότητας αναρτηθεί με υπέρβαση εμβαδού της τάξης του +50% σε σχέση με τον τίτλο τους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν @ntanos να σου δώσω να καταλάβεις . Υπήρχε ένα αρχικό οικόπεδο έκτασης 1500τ.μ. . Στη συνέχεια γίνεται κατάτμηση του οικοπέδου σε 3 διαιρετά. Τα συμβόλαια μεταγράφονται στο παλιό υποθηκοφυλακείο. Στο κτηματολόγιο όμως το δήλωσε μόνο ο ένας το διαιρετό του τμήμα με το συμβολαίο του  αποτέλεσμα να φαίνονται τώρα μόνο 2 διαιρετά. Ο Πελάτης θέλει να δηλώσει το διαιρετό του τμήμα στο κτηματολόγιο( το συμβόλαιο του ήταν μεταγγεγραμένο στο υποθηκοφυλακείο). Εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται ΔΓΜ για καταχώριση εγγραπτέας πράξης ή με τη διαδικασία του πρόδηλου ή με τη διαδικασία 6&4

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Dudu1993 said:

Εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται ΔΓΜ για καταχώριση εγγραπτέας πράξης ή με τη διαδικασία του πρόδηλου ή με τη διαδικασία 6&4

Με την καμμία δεν είναι ΔΓΜ-Εγγραπτέας Πράξης, αλλά Διόρθωσης ορίων. Το εγγραπτέας πράξης υποδηλώνει επιγενόμενη πράξη, εσύ έχεις ήδη κάθετες από το 1995. Άρα πας να διορθώσεις τη λάθος εγγραφή.

Όσο για το ποια διαδικασία θα ακολουθηθεί, θα το κρίνει ο δικηγόρος που θα το αναλάβει (πρόδηλο ή αγωγή/αίτηση).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

22 hours ago, Dudu1993 said:

Λοιπόν @ntanos να σου δώσω να καταλάβεις . Υπήρχε ένα αρχικό οικόπεδο έκτασης 1500τ.μ. . Στη συνέχεια γίνεται κατάτμηση του οικοπέδου σε 3 διαιρετά. Τα συμβόλαια μεταγράφονται στο παλιό υποθηκοφυλακείο. Στο κτηματολόγιο όμως το δήλωσε μόνο ο ένας το διαιρετό του τμήμα με το συμβολαίο του  αποτέλεσμα να φαίνονται τώρα μόνο 2 διαιρετά. Ο Πελάτης θέλει να δηλώσει το διαιρετό του τμήμα στο κτηματολόγιο( το συμβόλαιο του ήταν μεταγγεγραμένο στο υποθηκοφυλακείο). Εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται ΔΓΜ για καταχώριση εγγραπτέας πράξης ή με τη διαδικασία του πρόδηλου ή με τη διαδικασία 6&4

 

28 minutes ago, angusmacgyver said:

Με την καμμία δεν είναι ΔΓΜ-Εγγραπτέας Πράξης, αλλά Διόρθωσης ορίων. Το εγγραπτέας πράξης υποδηλώνει επιγενόμενη πράξη, εσύ έχεις ήδη κάθετες από το 1995. Άρα πας να διορθώσεις τη λάθος εγγραφή.

Όσο για το ποια διαδικασία θα ακολουθηθεί, θα το κρίνει ο δικηγόρος που θα το αναλάβει (πρόδηλο ή αγωγή/αίτηση).

δεν παει για πρόδηλο (αφορουν συνήθως απλά πράγματα όπως να έχει γίνει αναγραμματισμός στο όνομα)

θα πάει με αγωγή (το γνωστό 19 , 2  που λένε οι δικηγόροι μεταξύ τους) και με ΔΓΜ διόρθωσης ορίων

αν έχει καλή σχέση με τους γείτονες και συναινέσουν θεωρητικά σε 3 μηνες θα έχεις ξεμπερδέψει

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση που είχα με συμβόλαιο μεταγεγραμμένο στο υποθηκοφυλακείο το οποίο δεν ήταν περασμένο στο κτηματολόγιο είχα κάνει ΔΓΜ καταχώριση εγγραπτέας πράξης στο κτηματολόγιο ( καταχώριση δηλαδή της πράξης του παλιού συμβολαίου) και το είχε περάσει κανονικά . Και εκείνη μάλιστα η περίπτωση αφορούσε κατάτμηση οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Dudu1993 said:

Σε παρόμοια περίπτωση που είχα με συμβόλαιο μεταγεγραμμένο στο υποθηκοφυλακείο το οποίο δεν ήταν περασμένο στο κτηματολόγιο είχα κάνει ΔΓΜ καταχώριση εγγραπτέας πράξης στο κτηματολόγιο ( καταχώριση δηλαδή της πράξης του παλιού συμβολαίου) και το είχε περάσει κανονικά . Και εκείνη μάλιστα η περίπτωση αφορούσε κατάτμηση οικοπέδου.

Όπως το θέτεις, δε μπορώ να πω, έχει μια λογική. Θεωρώ ότι ένας νομικός μπορεί να μας διαφωτίσει αν ένα "ξεχασμένο" συμβόλαιο θεωρείται ως επιγενόμενη πράξη και επομένως πρέπει να συνταχθεί όντως το ΔΓΜ Εγγραπτέας Πράξης ή Διόρθωσης Ορίων. 
Πάντως στην δική σου περίπτωση των καθέτων, δε μπορείς να αποφύγεις το ΔΓΜ-Εγγραπτέας Πράξης, καθώς αν δεν έχεις διαφορές με τους γείτονες, δεν έχεις AREA_A & AREA_D, επομένως δε μπορείς να κάνεις ΔΓΜ-Διόρθωσης Ορίων (μου έχει συμβεί τέτοια περίπτωση και διόρθωσα με ΔΓΜ Εγγραπτέας).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.