Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Είναι εκτός συμβατότητας αλλά εντός επιτρεπόμενης απόκλισης (μέσα στο 7% περίπου). Απλά διίστανται οι απόψεις στο forum. Κάποιοι λένε "φτιάξτο τώρα"  και κάποιοι ισχυρίζονται οτι το τοπογραφικό είναι το πλέον σημαντικό σχέδιο. Στο τελευταίο συμφωνώ και εγώ, γιατί από το τοπογραφικό ξεκινάνε τα πάντα όλα, όλο το σύμπαν των μελετών, όμως μπορούν να ξεκινήσουν και μ@λ...ιες από ένα κακό τοπογραφικό. Ο τοπογράφος μου τα επισήμανε προς ενημέρωση του ιδιοκτήτη για την ενδεχόμενη μεταβίβαση. Γιατί δεν είναι απαραίτητο να το αναφέρει στο τοπογραφικό διάγραμμα, αλλά είναι απαραίτητο να το γνωρίζει ο συμβολαιογράφος. Οπότε εγω απλά σαν ερώτηση το έθεσα στο forum μεταξύ μηχανικών, αλλά στο τέλος είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη τι απόφαση θα πάρει...

 

**

Συμπληρώνω οτι ο τοπογράφος μου, αναφέρθηκε στο οτι έχει πέσει άκυρο από κάποια ΥΔΟΜ για τη συμβατότητα, οτι έχουν ακυρωθεί συμβόλαια και οτι το ΔΓΜ θέλει πολύ χρόνο και εγκρίσεις για να τεκμηριωθεί.

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 12/4/2023 at 11:20 ΠΜ, ntanos said:

Καλημέρα. Η Ζώνη Συμβατότητας Σχήματος δεν έχει θεσμοθετηθεί και από μόνη της δεν γεννά την ανάγκη Δ.Γ.Μ. Θα πρέπει να ρωτήσεις τον τοπογράφο αν η αποτύπωσή του αποδίδει οικόπεδο εντός αποδεκτής απόκλισης εμβαδού, σύμφωνα με την αναγραφόμενη ανοχή στο κτηματογραφικό διάγραμμα.

Η ύπαρξη εμβαδού εκτός αποδεκτής απόκλισης, γεννά στην επόμενη συμβολαιογραφική πράξη την ανάγκη για Δ.Γ.Μ. στο λειτουργούν κτηματολόγιο.

Σε ότι αφορά την άδεια, οι ΥΔΟΜ επίσης ελέγχουν αν το αναγραφόμενο εμβαδό στα διαγράμματα αδείας είναι εντός απόκλισης 5% σε σχέση με τον τίτλο (για οικόπεδα). Αν μάλιστα έχει γίνει εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα μετά το 2013 και έχει επισυναφθεί σε τίτλο ή άδεια, τότε για κάποιες ΥΔΟΜ δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα διαφοροποίησης από εκείνο το διάγραμμα, εκτός αν διορθωθεί ο τίτλος.

Συνάδελφε η απόκλιση που αναφέρετε ,και προκύπτει από τον κλασικό τύπο ισχύει ή είναι σε πάγωμα ακόμα σύμφωνα με το συνημμένο?(αν θυμάμαι καλά ήσουν σε γραφείο κτηματογράφησης) Γιατί σε λειτουργών δεν απαιτείται ΔΓΜ υποχρεωτικά  .Γενικά επειδή είναι μπερδεμένα λίγο τα πράγματα  μπορείς να μας βοηθήσεις τι ισχύει για ένα λειτουργών κτηματολόγιο (ας πουμε με έναρξη το 2008) και τα πρόσφατα που έγιναν

ΟΚΧΕ Β 1510 ΦΕΚ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΠΟΚΦΕΚ1494 Β 2019 ΚΕΦΑΛΑΙΟ 7 ΖΣΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ.pdfΛΙΣΗΣ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ ΤΥΠΟΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΚΛΗΘΗΚΕ ΤΟ 2009.docx

FEK-2016-Tefxos B-00923-.pdf

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στην ομάδα.

Συντάσσω ένα ΔΓΜ ως προς τη θέση του γεωτεμαχίου με ΚΑΕΚ 2048. Κατά τη σύνταξη του ΔΓΜ και διορθώνοντας τη θέση του δικού μου γεωτεμαχίου δημιουργώ πρόβλημα στα 2 όμορα γεωτεμάχια ως προς το εμβαδόν (2033 κ 2032) . Για την ακρίβεια το 2033 θα μεγαλώσει κατά 796,06τ.μ. και το 2032 θα μικρύνει κατά 773,11 τ.μ. και θα έχουνε πρόβλημα αργότερα λόγω διαφοράς εμβαδού. Τι κάνετε σ αυτή τη περίπτωση 

dgm_ioannidis_v003 (2).jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το γήπεδο βρίσκεται σε περιοχή διανομής και δεν έχει αποδοθεί ορθά η θέση του. Επομένως, με την αιτούμενη μετατόπισή του, αφαιρείς τεράστια έκταση από ένα γεωτεμάχιο και την προσφέρεις σε κάποιο άλλο.

Κανονικά, θα πρέπει να γίνει διόρθωση σε επίπεδο κτηματολογικής ενότητας, μαζικά δηλαδή. Έχει προβλεφθεί και βάσει νομοθεσίας μία ειδική διαδικασία για αυτό.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, επειδή η συμβατότητα σχήματος δεν έχει θεσμοθετηθεί, καλό είναι να αποφευχθεί η επί μέρους επίλυση του προβλήματος. Πιστεύω ότι και το ίδιο το κτηματολόγιο δεν θα εγκρίνει την αιτούμενη μεταβολή σου, καθώς οδηγείς τα όμορα γήπεδα σε μεγάλη ασυμβατότητα εμβαδού. Είναι σαφές ότι θα σου ζητηθεί να επιλύσεις το ντόμινο της αστοχίας σε ευρύτερη έκταση.

Πριν υποβάλλεις πάντως αίτημα για Δ.Γ.Μ., θα σου πρότεινα να εφαρμόσεις τη διανομή (αν υπάρχει) σε ευρύτερη έκταση. Υπάρχει περίπτωση η διανομή να έχει εφαρμοστεί σωστά από το κτηματολόγιο, και στην περιοχή των γεωτεμαχίων που μελετάς να υπήρξαν μετατοπίσεις των ορίων σταδιακά, λόγω των καλλιεργειών. Μου είχαν τύχει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, και σε περίπτωση ενστάσεων απορρίπταμε τα αιτήματα αλλαγής ορίων σε μεμονομένα τεμάχια αναδασμού - διανομών, καθώς είχε γίνει ορθή εφαρμογή τους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Ντάνο, το γήπεδο βρίσκεται σε περιοχή διανομής , το οποίο όμως έχει κατατμηθεί σε πολύ μικρές ιδιοκτησίες . Είναι φύσης αδύνατο να γίνει διόρθωση σε επίπεδο κτηματολογικής ενότητας διότι μιλάμε για πάνω από 40 - 50 ιδιοκτησίες και σιγά μη βγάλω άκρη. Το πρόβλήμα είναι ότι το ΔΓΜ συντάσσεται διότι δεν μπορεί να γίνει συμβολαιογραφική πράξη για το γήπεδο το δικό μου, διότι το κτηματολόγιο δείχνει πυλώνα της ΔΕΗ μέσα στο ακίνητο μου που δεν υφίσταται . Στο τοπογραφικό που σύνταξα για μεταβίβαση ο κτηματοφύλακας το έκοψε διότι λεέι ότι στο κτηματολόγιο φαίνεται πυλώνας μέσα στο γηπεδο ενώ στο τοπογραφικό δεν φαίνεται οπότε μας είπε πρέπει να προβούμε σε ΔΓΜ . 

Τώρα όσο για τη διανομή, την έχω λυμένη σε ευρύτερη έκταση αν όχι όλη, Η μετάθεση των ορίων γίνεται διότι το κτηματολόγιο τους δρόμους της διανομής τους αφήνει 9 και 12 μέτρα ενώ στην πραγματικότητα είναι 3 και 5 μέτρα. Επίσης υπάρχουν διασωθέντα ορόσημα της ΤΥΥΓ στη περιοχή εκείνη . Επίσης , ο βορεινός απο μένα έκανε συμβολαιογραφική πράξη το 2019 με τοπογραφικό που έδειχνε όλο τον πυλώνα μέσα σε αυτόν

 

 

Edited by Dudu1993
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Dudu1993 said:

...φαίνεται πυλώνας μέσα στο γηπεδο ενώ στο τοπογραφικό δεν φαίνεται...

Αυτό με τον πυλώνα να το κοιτάξεις. Μίλα με τον ΑΔΜΗΕ, να σου στείλουν το ΦΕΚ της απαλλοτρίωσης, γιατί ακόμα και αν δεν υπάρχει ο πυλώνας, αλλά υπάρχει η απαλλοτρίωση, εσύ πρέπει να δείξεις εκείνο το τετράγωνο ως περιουσία ΔΕΗ/ΑΔΜΗΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά δεν ξέρω τι έκανες, αλλά η λογική μου θα ήταν πως ξεκινάς με το δικό σου και ας τα βρουν αυτοί. Αν το πας αλλιώς, θα πρέπει να αρχίσεις να αλλάζεις όλα τα KAEK λες και είσαι ο ανάδοχος του κτηματολογίου. Δεν ξέρω εάν γίνεται αυτό, πάντως, η διαδικασία ήδη είναι χρονοβόρα λογικά, καθώς θα απαιτείται και συναίνεση όμορων ιδιοκτητών. Μάλλον θα πρέπει να έρθεις σε συνεννόηση με το κτηματολόγιο και να σου πουν αυτοί. Μπορεί απλά να σου πουν, "οκ διόρθωσετα όλα", οπότε θα πρέπει να φας τα μούτρα σου, και φυσικά ποιος πληρώνει.

Πάντως εάν δεν υπάρχει ασυμβατότητα εμβαδού γιατί τόσο περιπέτεια. Η ύπαρξη του πυλώνα απλά "αφαιρεί" ένα τμήμα εμβαδού. Αν το κτηματοφύλακας το έκοψε, και η εναλλακτική είναι 1χρόνος καθυστέρηση καλό θα ήταν να του κάνεις μια καλύτερη συζήτηση. Δεν είναι ότι το ακίνητο έχει διαφορετικό σχήμα ή είναι σημαντικά μετατοπισμένο. Δηλαδή που λέει και ο λόγος, ποιο νόμο κτλ επικαλείται? Αν όντως είναι εκεί το ακίνητο....

Σωστά πάντως είπε ο συνάδελφος, άλλα λένε τα σχέδια και οι διανομές, και άλλο η χάραξη τους στο έδαφος. Όποτε θέλει και αυτό έλεγχο. Στοιχεία από τον ΑΔΜΗΕ καλό είναι να ζητήσεις καθώς έτσι θα έχεις και λεπτομέρειες για τις πραγματικές διαστάσεις του πυλώνα (δεν είναι μόνο ο σκελετός αλλά μπορεί π.χ. να είναι 10χ10 το τετράγωνο του) καθώς και για την εναέρια δουλεία (20-25μ) που περνάει και από το ακίνητο (και εν γένει τον περιορισμό στο ύψος στους όρους δόμησης) και άρα θα πρέπει να τα έχεις βάλει και στο τοπογραφικό. Επίσης, στον ΑΔΜΗΕ, έχουν και τους παλαιούς κτηματολογικούς χάρτες (για τις απαλλοτριώσεις και χαράξεις των γραμμών) στους οποίους φαίνεται και οι παλαιοί ιδιοκτήτες, και άρα μπορείς να δεις σίγουρα εάν π.χ. ο πυλώνας είναι όντως εντός του γηπέδου ή όχι και απλά δεν έχει γίνει κάποιο λάθος στην χάραξη των χωραφιών.

Πάντως όχι τόσο τραγικό. Λίγο να μεγαλώσει ο 2032 εις βάρος του κάτω και μια χαρά. Θα μπορούσε να ήταν 300φορές χειρότερο :P.

 

Ερώτηση για να είμαι σίγουρος.

Σε ΔΓΜ για κατάργηση κάθετων ιδιοκτησιών στις συχνές ερωτήσεις αναγράφεται:

Παράθεση

14. Πώς αποτυπώνεται στο dxf η κατάργηση των καθέτων ιδιοκτησιών
Δεν τίθεται καθόλου επίπεδο καθέτων . Για την κατάργηση καθέτων θα χρησιμοποιηθεί μόνο το επίπεδο
πληροφορίας DGM_PROP_FINAL. Δηλαδή θα απεικονιστεί το πολύγωνο του PST_KAEK και ως πολύγωνο
στο επίπεδο DGM_PROP_FINAL.

Άρα δηλαδή δεν βάζουμε ούτε layer VST ούτε VST_Final. Ή μήπως πρέπει να βάλω VST (παλιές κάθετες - αυτές που τροποποιούνται) και VST_FINAL τίποτα με την λογική ότι αυτές οι κάθετε και τροποποιούνται σε "τίποτα"?

Εγώ έτσι όπως το διαβάζω τείνω στο πρώτο, δηλαδή απλά κανένα VST. Απλά είναι οξύμωρο διότι είναι σαν να κάνω ένα ΔΓΜ που δεν λέει τι αλλάζει.

Suggestions?

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, ntanos

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Apollon said:

...απλά είναι οξύμωρο διότι είναι σαν να κάνω ένα ΔΓΜ που δεν λέει τι αλλάζει.

Κοίτα όντως φαίνεται λίγο περίεργο, αλλά μπορείς να το ερμηνεύσεις και ως υποβολή "της νέας κατάστασης του γεωτεμαχίου", το οποίο δηλαδή δεν έχει πλέον κάθετες.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση με κατάργηση χώρων αποκλειστικής χρήσης, επειδή και εμένα δεν μου "άρεσε" το αποτέλεσμα έβαλα πλεονάζουσα παρατήρηση για να γεμίσω το pdf κυρίως:

  • Το παρόν διάγραμμα μεταβολών συντάχθηκε για την πράξη κατάργησης των χώρων αποκλειστικής χρήσης, ήτοι των κάθετων ιδιοκτησιών με ΚΑΕΚ ΧΧΧΧΧΧ/1/0 και ΧΧΧΧΧΧΧ/2/0, και την δημιουργία του γεωτεμαχίου με ΚΑΕΚ ΧΧΧΧΧΧΧΧ/0/0, οπότε η μοναδική γεωμετρική διόρθωση που επέρχεται είναι η κατάργηση των πολυγώνων στο Layer "VST".
  • Λόγω μη γεωμετρικής διόρθωσης των ορίων, δεν υπάρχουν αποκοπτόμενα και διεκδικούμενα τμήματα από όμορα γεωτεμάχια, και για λόγους της επιτυχούς ηλεκτρονικής υποβολής του παρόντος διαγράμματος στο σύστημα της Κτηματολογίου, το layer "AREA_A" καταχωρήθηκε ως αντιγραφή του Layer "DGM_PROP_FINAL"
Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.