Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Βαθμούς απόδοσης μεγαλύτερους από 1,μπορείς να τους δηλώνεις σαν COP (κρατώντας τον β.α στο 1).

Το θέμα όμως είναι ότι το 108% λογικά το πιάνει για σύστημα θέρμανσης χαμηλών θερμοκρασιών, όπως η ενδοδαπέδια. Εσύ τι σύστημα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βαθμούς απόδοσης μεγαλύτερους από 1,μπορείς να τους δηλώνεις σαν COP (κρατώντας τον β.α στο 1).

Το θέμα όμως είναι ότι το 108% λογικά το πιάνει για σύστημα θέρμανσης χαμηλών θερμοκρασιών, όπως η ενδοδαπέδια. Εσύ τι σύστημα έχεις;

Ευχαριστώ για την απάντηση, το σύστημα μου είναι υψηλών θερμοκρασιών και ο προμηθευτείς επιμένει για το 108% στο 30% της λειτουργίας του και 107% στο 100% της λειτουργίας

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να βρεις το manual και να βρεις μόνος σου απόδοση για υψηλές θερμοκρασίες.

Και αν βέβαια βάλεις το 108 στο COP δεν θα σου την πει κάποιος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

μου τυχε ενα ΠΕΑ για καφενέ, να ρωτήσω, χρειάζεται κατι αλλο πλην

 

Θερμανση

Ψυξη

ΖΝΧ

αερισμός

φωτισμος

 

επισης ειχε κατι εξαεριστηρες στο τζαμι, ηλικιας μαλλον μεγαλυτερης απο μενα...

ειδα και τις απαιτησεις για αερισμο, σκεφτομουν να τα αγνοησω πληρως, ηταν που ηταν στα 3,5 μετρα πανω, ειχαν και 5 δαχτυλα σκονη, αντε βρες τι πως και τι...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, το σύστημα μου είναι υψηλών θερμοκρασιών και ο προμηθευτείς επιμένει για το 108% στο 30% της λειτουργίας του και 107% στο 100% της λειτουργίας

 

Καλά κάνει κι επιμένει για τον β.α., γιατί αυτό συμβαίνει σε όλους τους λέβητες συμπύκνωσης - είτε Φ.Α., είτε πετρελαίου, είτε βιομάζας (οι τελευταίοι υπάρχουν στο εξωτερικό, στην Ελλάδα δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα) -, σύμφωνα με τον τρόπο που υπολογίζεται ο βαθμός απόδοσης συμβατικών λεβητών.

 

Όσον αφορά το πρόγραμμα, μπορεί να το δεχθεί είτε σαν β.α.=1,07 είτε σαν COP=1,07. Το ίδιο αποτέλεσμα βγάζει.

Και το δέχεται, και το συνυπολογίζει. Εγώ θα το έβαζα σαν β.α., για να είμαι σύμφωνα με το manual.

Edited by Demoiselle
Link to comment
Share on other sites

Σωστά Demoiselle, το δέχεται το 1,07. Έχω μείνει φαίνεται στην έκδοση 1.28 που δεν το δεχόταν.

 

Σχετικά με τον βαθμό απόδοσης σας παραθέτω τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός λέβητα (δεν το κάνω για διαφήμιση προφανώς)

http://www.ariston.c.../GENUS_PREMIUM2

 

Θα δείτε ότι έχει απόδοση για θερμοκρασία νερού 30-50 (πχ ενδοδαπέδια) βαθμούς 107%, αλλά για θερμοκρασία νερού 60-80 βαθμούς (που έχει ο spiliosa στην εφαρμογή του) έχει απόδοση 98%.

Edited by tsx
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

στο internet δεν βρίσκεις τίποτε; στείλε μοντέλο να βοηθήσουμε, αν και νομίζω ότι όλοι οι συμπύκνωσης πάνω κάτω στους ίδιους βαθμούς απόδοσης παίζουν.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα! :smile: Απλά πρόκειται για το "εξοικονομώ" και το έχω βάλει ως σενάριο βελτίωσης. Ευχαριστώ πάντως για την προθυμία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.