Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Ταρατσόνι Project


HighLow

Recommended Posts

Έχω ιδιόκτητα 60 m2 στην ταράτσα της πολυκατοικίας. (σχεδόν η μισή ταράτσα). Από το 2004 υπάρχει στέγαστρο με ραμποτέ από κάτω και κεραμμύδι από πάνω. Επίσης μου ανήκει και το δώμα το οποίο περιέχει τουαλέτα και έναν χώρο για αποθηκούλα. Το χώρο γενικά μπορείτε να τον δείτε στις φωτό....

 

Ξεκινάω διαμόρφωση του χώρου που θα διαρκέσει αρκετούς μήνες που περιλαμβάνει κλείσιμο της πέγκολας από κάτω και δημιουργία δωματίου και μετά διαμόρφωση του εξωτερικού χώρου σε κήπο...

 

Σκέφτομαι ότι θα ήταν καλή ιδέα να ενημερώνω το post αυτό καθώς θα προχωράνε οι εργασίες (και με φωτογραφίες) και φυσικά να έχω και τη γνώμη σας σε προβλήματα που θα προκύψουν...

 

Από αύριο νεότερα...

post-73011-0-92784400-1354203326_thumb.jpg

post-73011-0-30933000-1354203340_thumb.jpg

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι ότι θα ήταν καλή ιδέα να ενημερώνω το post αυτό καθώς θα προχωράνε οι εργασίες (και με φωτογραφίες) και φυσικά να έχω και τη γνώμη σας σε προβλήματα που θα προκύψουν...

 

 

πολύ καλή η ιδέα σου, θα ανεβάζεις εσύ φωτογραφίες, εμείς θα έχουμε τις ενστάσεις μας, θα διορθώνεις εσύ κάποια πράγματα και πάει λέγοντας

φυσικά εμείς θα σου απαντάμε, γιατί άλλωστε αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ

 

να κάνουμε επίβλεψη μέσω internet και προφανώς τσάμπα

 

συγνώμη κύριε αλλά πως νομίζεις ότι βγάζουμε το ψωμί μας?

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω διαμόρφωση του χώρου που θα διαρκέσει αρκετούς μήνες που περιλαμβάνει κλείσιμο της πέγκολας από κάτω και δημιουργία δωματίου και μετά διαμόρφωση του εξωτερικού χώρου σε κήπο...

Εγώ λέω να βιαστείς καλύτερα. Τα αυθαίρετα γίνονται στα γρήγορα πριν πάρουν χαμπάρι οι γείτονες.
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου απορία είναι άλλη.

Το αφήνουμε ως έχει το θέμα με τις φωτογραφίες που βάζει μόνος του ο ιδιοκτήτης για την επικείμενη αυθαίρετη κατασκευή που φτιάχνει?

Όποτε όταν κι αν κάποιος γείτονας ή υπηρεσίες δόμησης θελήσουν να τον κυνηγήσουν να έχουν και αποδεικτικό υλικό και ταυτότητα του ακίνητου?

 

Ή το σβήνουμε διότι πέρα των άλλων δεν γίνεται σε δημόσιο φόρουμ μηχανικών κάποιος να ζητεί και την επιστημονική συνδρομή πώς να φτιάχνει το αυθαιρετάκι του?

 

οπότε High Low είσαι σίγουρος για αυτό που κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Μην περιορίζεις

Η δική μου απορία είναι άλλη.

Το αφήνουμε ως έχει το θέμα με τις φωτογραφίες που βάζει μόνος του ο ιδιοκτήτης...

 

Ή το σβήνουμε διότι πέρα των άλλων δεν γίνεται σε δημόσιο φόρουμ μηχανικών...

 

 

 

Μην περιορίζεις τόσο τις επιλογές...

Στους δύσκολους καιρούς που ζούμε, είναι σημαντικό -αν κάποιος συνάδελφος αναγνωρίζει την οικοδομή- να βγάλει μερικά εύκολα φράγκα...

 

Εγώ ψηφίζω να παραμείνει μερικές μέρες το θέμα, καθαρά για το όφελος της επιστημονικής κοινότητας...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Να μας γράψεις και διεύθυνση,αριθμό, ΤΚ και περιοχή.

Αν ήξερες πόσα μάτια (και ποιά μάτια) διαβάζουν το michanikos.gr, δε νομίζω να ανέβαζες φωτογραφίες από το 99.9% αυθαίρετο που κατασκευάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσουμε μια ΤΖ 1200 ,βγαζει προστιμο ανέγερσης 60*1200/3= 24.000 Ε και προστιμο διατηρησης 4.800 Ε τον χρόνο , σωστά ?

 

edit Σε αυτά προσθέστε και 4-6 μήνες φυλακή εξαγοράσιμη προς κάποια Ε την ημέρα λόγω της ποινικής δίωξης που θα ασκηθεί αυτεπάγγελτα.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Γιατί 99,9 %;;;; Όλα όσα φαίνονται στη φωτό είναι 100% αυθαίρετα!!! Κι εγώ ψηφίζω να παραμείνει το θέμα, αν και πιστεύω ότι έγινε ...Λούης!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω....τελικά μου φαίνεται ότι αυτό το "the Ταρατσόνι Project" δε θα γίνει blockbuster όπως η εμπνεύσασα -για τον τίτλο του post- χολυγουντιανή παραγωγή "The Manhattan Project"....

 

 

Ξεκινάω διαμόρφωση του χώρου που θα διαρκέσει αρκετούς μήνες που περιλαμβάνει κλείσιμο της πέγκολας από κάτω και δημιουργία δωματίου και μετά διαμόρφωση του εξωτερικού χώρου σε κήπο...

 

 

HighLow, πώς μπορείς και με τέτοια άνεση και γλαφυρότητα περιγράφεις τις ως άνω εργασίες χωρίς να περνάει στοιχειωδώς από το μυαλό σου εαν όλα αυτά που θέλεις να κάνεις:

 

α) είναι νόμιμα? (σίγουρα θα έχεις ακούσει τόόόόσα χρόνια αυτό που λέμε "άδεια οικοδομής", ειδικά στις μέρες μας που είναι και talk of the town και πολύ trendy να πούμε ο οργασμός περί αυθαιρέτων, δεν αναρωτήθηκες μήπως πρέπει να το ελέγξει κάποιος ειδήμων?)

 

β) είναι ασφαλή για την ανθρώπινη ζωή? (όταν θες να φτιάξεις δωματιάκι, να κλείσεις στεγασμένο χώρο, να φτιάξεις κήπο (!!!) -φαντάζομαι όχι απλή παράθεση από γλαστρούλες, αλλά κάτι σαν φυτεμένο δώμα- δεν αναρωτιέσαι "για μισό λεπτό ρε παιδιά, αυτά που πάω να φτιάξω "τα αντέχει" το κτίριο -ναι, τόσο χοντρά και απλά-, μήπως πρέπει να τα ελέγξει και αυτά κάποιος ειδήμων?")

 

Αναλογίσου λίγο τα παραπάνω και φαντάζομαι θα πείσεις τον εαυτό σου ότι είσαι "φάουλ"....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.