Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Κινούμαστε ΠΑΝΤΑ με ό,τι λέει κάθε ΦΕΚ. Το ΤΕΕ δεν έχει νομοθετική ισχύ, άρα ό,τι και να λέει..

Επίσης, το ΤΕΕ ΔΕΝ είναι ανώτερο από την ΔΟΥ, ούτε έχει καμμία σχέση με αυτήν. Δεν μπορεί να υποχρεώσει την ΔΟΥ να ελέγχει/συγκρίνει όταν δεν υπάρχει Νόμος για αυτό.

Και στην τελική, αν μας φωνάξουν στην ΔΟΥ για εξηγήσεις, με το μπλοκάκι, το συμφωνητικό, την βεβαίωση απόδοσης Φ2, και την δήλωση/πληρωμή ΦΕΜ, λύνεται η κάθε παρεξήγηση. Εκτός αν θεωρείτε λογικό το να δημιουργούνται νέα συμφωνητικά (για τις παλιές δηλώσεις) με περασμένες ημερομηνίες, να βάζουμε εμείς υπογραφές αντί για τους πελάτες, να καταργήσουμε τα παλιά συμφωνητικά και να δημιουργήσουμε καινούρια "σύμφωνα με την φόρμα του ΤΕΕ" και κάτι τέτοια ευτράπελα που διαβάζω..

 

Προς το παρόν, περιμένουμε να δημιουργηθεί η αντίστοιχη υπηρεσία στην ΔΟΥ για ηλεκτρονική κατάθεση μέσω πίνακα, όπως ισχύει στην παρούσα φάση ΒΑΣΕΙ ΦΕΚ. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

Προσωπικά θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ την "παλιά" φόρμα ακόμα και για τις καινούριες. ΑΝ βγει κάποιος Νόμος που να μου λέει κάτι διαφορετικό, τότε το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Σε περίπτωση που για ένα έργο δεν έχει υποβληθεί ηλεκτρονικά έγγραφη συμφωνία θα θεωρείται από όλες τις αρχές ότι η συμφωνηθείσα αμοιβή ταυτίζεται με την Νόμιμη"

Οι "όλες οι αρχές" το ξέρουν?

 

Αυτό σημαίνει ότι:

1) Δικαιούμαστε να μην ανεβάσουμε τα συμφωνητικά. Ιδιαίτερα όποιος έχει πάρει μεγαλύτερη αμοιβή από την νόμιμη θα βγει και κερδισμένος αφού θα πληρώσει μικρότερες εισφορές στο ΤΕΕ.

2) Θα φορολογηθεί για την νόμιμη αμοιβη. Αυτό τώρα πως θα γίνει δεν ξέρω, αλλά αν το πάρουμε με το γράμμα του νόμου υπάρχει αντίφαση. Δηλαδή αν η νόμιμη είναι 100€, ο μηχανικός ζητήσει 200€ και δεν υποβάλει το συμφωνητικό, τότε θα πρέπει η εφορία να τον φορολογίσει για τα 100€ αλλά αυτό είναι ασυμβίβαστο με την φορολόγιση με βάση την απόδειξη (200€).

Μα όλο αυτό το σκηνικό είναι άτοπο. Είτε μεγαλύτερη είτε μικρότερη αμοιβή από τη νόμιμη και να πάρεις, θα φορολογηθείς με το ποσό στην ΑΠΥ. Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω. Πως θα γίνει δηλαδή κάποιος που έχει συμφωνητικό για το Χ ποσό, κόψει ΑΠΥ το ίδιο Χ ποσό, έχει πληρώσει ΦΕΜ κλπ του Χ ποσού και επειδή δεν θα ανεβάσει το συμφωνητικό στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΤΕΕ να έρθει όχι το ΤΕΕ, όχι η εφορία, όχι ο πρωθυπουργός αλλά και ο θεός ο ίδιος και να του πει θα φορολογηθείς για άλλο ποσό. Δεν γίνεται.

Αν το πει και ο Τσακ Νόρις τότε το συζητάμε... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για φορολόγηση είναι η ΑΠΥ και όχι κάποιο ΤΕΕ...... Και ποιο είναι το ΤΕΕ να νομοθετεί? Πλάκα κάνουμε?

Τέλος πάντων αυτά είναι σαχλαμαρίτσες του ΤΕΕ για να ακούγεται.... Τίποτε παραπάνω... Και κάθεστε και ασχολείστε με συμφωνητικά και τα σχετικά... Δηλαδή αν δεν κάνεις, θα πας φυλακή??? χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

.........ολο αυτό με τα συμφωνητικά είναι μία τεράστια φαρσοκωμωδία............

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεν κάνεις, θα πας φυλακή??? χαχαχαχα

 

Όχι ρε συ... Πειθαρχικό!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

YΓ: Εσύ το ξεκίνησες, εγώ το συνεχίζω!

Link to comment
Share on other sites

Μας δουλεύουν κανονικά. Και εγώ μόνο στην τελευταία σελίδα βάζαμε υπογραφή. Πάντως εγώ τα πήγαινα στην εφορία, έτσι με είπε η λογίστρια και θα συνεχίζω να τα πάω για καλό και για κακό. Μια φορά στο τρίμηνο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τα πηγαίνεις στη ΔΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

ετσι μου ειπε και μενα ο λογιστης μου (και επιβεβαιωσα με ΔΟΥ).

Ομως τα συμφωνητικα του 2011 (αν θυμαμαι καλα) τα ζητησε το τοπικο τεε να τα στειλουμε με μειλ (την κατασταση, οχι τα ιδια τα συμφωνητικα) και το ειχα κανει.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έτσι ακριβώς έκανα Largy. Mπορεί και να μην χρειάζονται στη ΔΟΥ όπως λες Ιάσονα, αλλά εγώ τα πάω και θα τα πάω. Δεν μου είναι κάτι δύσκολο και για να είμαι σίγουρη. Βλέπεις κάθε μέρα βγαίνει κάτι, αλλάζει κάτι, μην φάμε κανένα πρόστιμο. Θα κάνουμε συνέταιρο το κράτος με τη νέα φορολογία, τα υπόλοιπα μην τα πληρώνουμε στην εφορία :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.