Jump to content
  • Θέσεις Εργασίας Μηχανικών στην Θεσσαλονίκη
Julius Caesar

ΑΠΥ με ημερομηνία '12, ΦΕΜ με ημερομηνία '13. Υπάρχει πρόβλημα;

Recommended Posts

Αν κόψω μια απόδειξη το 2012 και πάω να πληρώσω τον προκαταβλητέο φόρο το 2013, θα υπάρξει πρόβλημα;

 

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΣΒΥΣΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ!

Edited by Julius Caesar

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν έχεις ΑΠΥ εντός Δεκεμβρίου 2012....δικαιούσαι να πληρώσεις ΦΕΜ έως και 20/01/13 αν θυμάμαι καλά....αν έχεις ΑΠΥ σε προηγούμενο μήνα.....έχεις πρόβλημα φορολογικό

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν έχεις ΑΠΥ εντός Δεκεμβρίου 2012....δικαιούσαι να πληρώσεις ΦΕΜ έως και 20/01/13 αν θυμάμαι καλά....αν έχεις ΑΠΥ σε προηγούμενο μήνα.....έχεις πρόβλημα φορολογικό

 

 

Δεν προκύπτει από το φορολογικό νόμο αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως μου το είπαν και εμένα...Να υποθέσω ΑΠΥ και ΦΕΜ τον ίδιο πάντα μήνα ανεξαιρέτως?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας χρονικος περιορισμος.

Το εχουμε γραψει παμπολλες φορες.

Δεν προκυπτει απο πουθενα αυτο.

Ο μονος περιορισμος ειναι ο ελεγχος απο δημοσια αρχη.

Ασφαλως το ΦΕΜ πρεπει να εχει πληρωθει πριν τον ελεγχο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως μου το είπαν και εμένα...Να υποθέσω ΑΠΥ και ΦΕΜ τον ίδιο πάντα μήνα ανεξαιρέτως?

 

 

Nα μην υποθέσεις τίποτε, αλλά να διαβάσεις το νόμο , άρθρο 52 ν 2238/1994, παράγραφος 4.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ανάγκη πληρωμής του ΦΕΜ σύμφωνα με το άρθρο που παραθέτει ο Σωτήρης είναι πριν από τη θεώρηση των οικείων εργασίων από την αρμόδια αρχή (για τις επιβλέψεις) και πριν από την χορήγηση της σχετικής άδειας για τις μελέτες.

Τώρα για λόγους ευταξίας, εγώ έχω επιλέξει να πληρώνω τις ημέρες που εκδίδω την ΑΠΥ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό είναι να πληρώνουμε ΦΕΜ λίγες ημέρες αφού κόψουμε ΑΠΥ και καλό είναι πάντα εντός της ίδιας φορολογικής περιόδου .

Βεβαίως δεν μας υποχρεώνει γι' αυτό κανένας νόμος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "καλο ειναι" ειναι σχετικο, δεν ειναι ουσιαστικο, ουτε τυπικο.

Εγω θα ελεγα "καλο ειναι να εχουμε λεφτα και να το πληρωνουμε και την επομενη μερα".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβώς. Το μόνο "καλό" θα ήταν να μη μας έκαναν τη ζωή δύσκολη, αλλά κάνουν ό,τι μπορούν για να μας την κάνουν. Ε αφού αποπειράθηκα κι εγώ να πάω σήμερα στη ΔΟΥ μου να πληρώσω 60€ ένα ΦΕΜ "για να είμαι εντάξει" όπως λέτε μερικοί και είδα να μην υπάρχει τριγύρω θέση για να παρκάρει ποδήλατο (εκεί που είναι η ΔΟΥ μου παρκάρουν πρακτικά μόνο για τη ΔΟΥ), γύρισα πίσω. Αποφάσισα να τα γράψω όλα στα @@ μου οριστικά από εδώ και πέρα. Μα όλα όμως!

 

Υ.Γ. Τελικά επειδή απείχα καιρό από το φόρουμ και επειδή δε θυμάμαι αν συζητείτο κάπου αλλού, έχετε βγει άκρη με το σύστημα των αυθαιρέτων, σχετικά με το γιατί δεν εμφανίζει τικ στο ΦΕΜ ανάμεσα στα απαραίτητα για πληρότητα; Λέω να το εκμεταλλευθώ εντελώς και αυτό και να μην πληρώσω ξανά ποτέ ΦΕΜ για τέτοιες δουλειές! Αφού δεν το ζητάει, δεν θα το ανεβάσω! Είπαμε το γυρνάμε στο καλαματιανό...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.