Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος ΚΦΑΣ - τελικά τι κόβουμε;


sarcs

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα κι από μένα.

Μιά ερώτηση πολύ απλή. Αυτό το ΤΠΥ (ή όπως αλλιώς λέγεται ) είναι κάποιο πολύ πολύ συγκεκριμένο έντυπο, έχει κάποια κωδική ονομασια ( όπως π.χ το βιβλίο ΕΕ γράφει "126Α Βιβλίο Εσόδων Εξόδων" ) ή ... καμία σχέση; Απλά ζητάμε τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών;

Και τι κάνουμε; To σφραγίζουμε και το αριθμούμε; That's all?

 

Α, και κάτι ακόμη. Αυτό που διάβασα παραπάνω ότι αντί για βιβλίο ΕΕ μπορούμε να έχουμε excel, είναι όντως έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ή ... καμία σχέση; Απλά ζητάμε τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών;

Και τι κάνουμε; To σφραγίζουμε και το αριθμούμε; That's all?

 

 

 

Αυτό κάνουμε .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τη στιγμη που δεν υπαρχει η υποχρεωση θεωρησης, μπορεις και ενα εντυπο στο word να φτιαξεις με τα απαιτουμενα στοιχεια και να κοβεις απο εκει το παραστατικο.

Το excel βοηθαει για να συμπληρωνεις αυτοματα καποια πεδια (ΦΠΑ, παρακρατηση κτλ)

 

Τυπωνεις αριθμημενα φυλλα, σε δυο αντιγραφα, ενα δινεις στο πελατη, ενα κρατας εσυ.

 

Σε καποιες περιπτωσεις βολευει.

 

Εγω προσωπικα δεν κοβω τοσα ΤΠΥ που να χανω χρονο να τα γραψω στο χερι.

Επισης εχω και ενα σχεδον ολοκληρο μπλοκ θεωρημενο, το οποιο δεν βλεπω να τελειωνει συντομα.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ερώτηση για να δω αν έχω καταλάβει καλά. Έστω ότι έχουμε τις ακόλουθες περιπτώσεις:

 

1. Μελέτη - επίβλεψη προς ιδιώτη

2. Εργολαβία προς ιδιώτη

3. Μελέτη - επίβλεψη προς επιτηδευματία

4. Εργολαβία προς επιτηδευματία

 

Απ'ότι έχω καταλάβει και διορθώστε με:

1. ΑΠΥ θεωρημένη

2. ΑΠΥ θεωρημένη

3. ΤΠΥ αθεώρητο

4. ΤΠΥ αθεώρητο

 

Συνεπώς το θεωρημένο μπλοκάκι ΑΠΥ που έχω το κρατάω για τους ιδιώτες. Το θεωρημένο μπλοκάκι ΤΠΥ που είχα για τις εργολαβίες, μπορώ να το χρησιμοποιήσω κάπού;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους συνάδελφοι, πρέπει να το εμπεδώσουμε πια αυτό το θέμα.

Πελάτες που θα βρούμε (ιδιώτες και επιχειρήσεις) για να κόβουμε ΑΠΥ και ΤΠΥ......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη επικρατει ενα χαος και αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος...

 

Οταν λεει επιτηδευματιες γενικα τι εννοει?

 

Εγω οταν κανω τοπογραφικο για καποιον ο οποιος θα το χρησιμοοιησει προσωπικα και οχι επαγγελματικα πρεπει να του κοψω αθεωρητο αν ειναι επιτηδευματιας?

 

Θα ερθει πχ ενας γιατρος, δικηγορος κτλ να του κανω τοπογραφικο για ενα χωραφι που εχει για να το γραψει στο παιδι του. Θα του δωσω αθεωρητο?

 

Και αν ναι ως ιδιωτης ποιος μενει? Οι ανεργοι , οι συνταξιουχοι και οι δημοσιοι υπαλληλοι?

Link to comment
Share on other sites

Στο γιατρό θα κόψεις αθεώρητο ΤΠΥ αν του κάνεις τοπογραφικό για το ιατρείο του. Αν του το κάνεις για το χωράφι του τότε θα κόψεις θεωρημένη ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.