Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερχεται ο νέος νόμος για τα αυθαίρετα;


JTB

Recommended Posts

Και μία παρατήρηση: Να μην ξεχνάμε πως το 75% των δηλώσεων που έχουν δηλωθεί πως κατέχουν άδεια οικοδομής περιλαμβάνει άδειες μικρής κλίμακας, άδειες προσθήκης στέγης σε νομίμως υφιστάμενα, άδειες λυομένου κλπ. Επίσης το ποσοστό είναι τόσο μεγάλο, διότι τα αυθαίρετα εκτός σχεδίου ή χωρίς οικ. άδεια επιβαρύνονται με μεγαλύτερα πρόστιμα, ασάφεια περί δασικών κλπ, γεγονότα που δεν ενθαρρύνουν τη δήλωσή τους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 583
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον οι μάγκες κατάλαβαν ότι, δεν υπάρχει περίπτωση να δηλωθούν τα εξ' ολοκλήρου αυθαίρετα, κι έστρεψαν το ενδιαφέρον τους στις μικρές αυθαιρεσίες σε ακίνητα (κυρίως διαμερίσματα πολυκατοικιών που κατά προσωπική πρόβλεψη ξεπερνούν τα 4.000.000 πανελλαδικώς με αυθαιρεσίες) για να ...μαζέψουν τα 500άρικα, με μπόλικο ....τυράκι στη φάκα!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι το ψήνουν, το ψήνουν, αλλά εγώ ξαναρωτάω

Το κείμενο του ΥΠΕΚΑ που αναφέρει αυτά που λέει το άρθρο υπάρχει πουθενά έως και τώρα που το συζητάμε εδω?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έψαξα, αλλά δεν το βρήκα....

Μάλλον θα μας πει ο συνάδελφος που το βρήκε...

Link to comment
Share on other sites

Στο Έθνος το βρήκε ο συνάδελφος, αλλά το Έθνος κάνει την πάπια που το βρήκε.

Είχε και ένα παρόμοιο και το Σκαϊ αλλά χαμένο και εκεί έλεγε ότι ψήφισαν κιόλας για τρόπους έκδοσης οικοδομικών αδειών και μπήκε κι αυτό…

Μα για αυτό ρωτώ εγώ από την αρχή…. Το ΥΠΕΚΑ που τα λέει αυτά σήμερα? ΟΕΟ

 

(το ότι το κείμενο στο Έθνος και καλά δημοσιογραφικό το πήραν έτοιμο από κάποιο παλικάρι που κυκλοφορεί στο ΥΠΕΚΑ αυτό είναι σίγουρο φυσικά…. )

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς Didonis... Διαρρέει κάποιος είτε για να νιώσει σπουδαίος, είτε γιατί τον βάζουν, ότι βλακεία επεξεργάζονται... κι εμείς προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε αυτή τη βλακεία... Οι λεγόμενες κόκκινες γραμμές δεν υπήρξαν ποτέ και στο τέλος όλοι ξέρουμε τι θα γίνει... και άρχισε να γίνεται... νόμος που θα δώσει τίτλους στο 80% των περιπτώσεων και θα γίνεται όποτε κάποιος θέλει να μεταβιβάσει... Τελειώνει λοιπόν και το πανηγύρι των αυθαιρέτων...

Το επόμενο, θα είναι να μπαίνουμε σαν κλητήρες στα σπίτια του κοσμάκη για να συντάξουμε τη ταυτότητα ακινήτου...μάλλον..... έτσι το νιώθω εγώ να έρχεται...

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει που επεμενε η μανα μου οτι ψηφιστηκε νεος νομος για τα αυθαιρετα και να κατσω να τον διαβασω...

"Μα το ειπαν στις ειδησεις!"

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.