Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για άδεια περίφραξης


Recommended Posts

Για την άδεια περίφραξης σίγουρα πληρώνεις ΙΚΑ. Το γνωρίζω προσωπικά.

Για την μικρής κλίμακας δεν το γνωρίζω. Γιατί όμως να μην εμπίπτει στον γενικό κανόνα που λέει ότι για κάθε οικοδομοτεχνική εργασία απαιτείται άδεια και ασφαλισμένο προσωπικο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για κάθε οικοδομοτεχνική εργασία απαιτείται άδεια και ασφαλισμένο προσωπικο?

 

Αυτό είναι το σωστό.

 

Να πας μόνος σου και να δηλώσεις στο ΙΚΑ την έναρξη του έργου όπως και στο ΚΕΠΕΚ.

 

Βέβαια κανείς δεν το κάνει ......μέχρι να γίνει η στραβή.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

είναι ο φορέας που ενημερώνεται για την έναρξη οικοδομοτεχνικού έργου.

 

Νομίζω σημαίνει Κέντρο Πρόληψης Επαγγελματικού Κινδύνου.

 

Ανάλογα με την περιοχή του έργου πρέπει να πας και στο ΚΕΠΕΚ να κάνεις δήλωση έναρξης του έργου.

 

Δεν θυμάμαι τι καταθέτεις ........... :oops: :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά θα μιλήσω σχετικά με το ΙΚΑ για τις άδειες μικρής κλίμακας.

Την άδεια την πέρνετε χωρίς να προσκομίσετε κάποιο χαρτί στην πολεοδομία απο το ΙΚΑ. Οποτε περνετε την άδεια η οποία ισχύει 6 μήνες. ΑΛΛΑ αυτή η άδεια κοινοποιείτε στο ΙΚΑ και στην συνέχεια το ΙΚΑ θα σας παρει τηλ . για να ζητήσει τα ένσημα του, συνήθως με το πίνακα 3. Σε τρείς περιπτώσεις που είχα, πήραν τηλ. και στις τρείς και μάλιστα μετα απο 2-3 μήνες αν θυμάμαι καλά.

Σε μία δε περίπτωση, ζητούσαν ένα ένσημο.

Link to comment
Share on other sites

Αδεια μικρής κλίμακας μπορείς να βγάλεις, μόνο για περίφραξη οικοπεδου,

σε εκτός σχεδίου περιοχή. Στα εντος σχεδιου απαιτείται κανονική άδεια.

Οι αμοιβές βγαίνουν με αναλυτικό προϋπολογισμό και το ΙΚΑ με τον πίνακα 3. Στα πιο πολλά φορολογικά προγράμματα υπάρχουν οι πινακες αναλυτικού. Σχεδόν πάντα (εκτός αν το οικοπεδο είναι μεγάλο) βγαίνει

ελαχιστη αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά θα μιλήσω σχετικά με το ΙΚΑ για τις άδειες μικρής κλίμακας.

Την άδεια την πέρνετε χωρίς να προσκομίσετε κάποιο χαρτί στην πολεοδομία απο το ΙΚΑ.

Σε μία δε περίπτωση, ζητούσαν ένα ένσημο.

 

εμενα μου ζητησαν 0.3 ενσημα !?!?!

παντως επειδη οι περισσοτερες των εργασιων που περιγραφονται στην μικρης κλιμακας ειναι μικροδουλειες, τις περισσοτερες μπορειτε να τις δικαιολογησετε με προσωπικη εργασια..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Θέλω να βγάλω μια άδεια περίφραξης εντός σχεδίου, υπάρχει τοπογραφικό, ο αναλυτικός της περίφραξης βγαίνει κοντά στα 1000 ευρώ. Στην αμοιβή της άδειας πρέπει να βάλω μελέτη και επίβλεψη αρχιτεκτονικών; Αν είναι έτσι η αμοιβή μου πάει πάνω από 2500 ευρώ…και μου φαίνεται υπερβολικό

Παρακαλώ η ανάρτηση των θεμάτων να γίνεται στη σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομίζω θέλει και μελέτη και επίβλεψη.

 

Εξέτασε το ενδεχόμενο να βγάλεις άδεια για κάποιο μικρό κτίσμα (αποθήκη) ώστε να πας με συμβατικό προυπολογισμό και να θεωρηθεί η περίφραξη ως διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.

Και πάλι βέβαια δε θα πέσεις κάτω από τα 2500τμ (γιατί είναι και τα ελάχιστα) αλλά τουλάχιστον θα έχεις άδεια και για μια αποθήκη που μπορεί να είναι και χρήσιμη στον πελάτη σου, και όχι μόνο για περίφραξη.

 

Το οικόπεδο είναι άκτιστο; Μήπως υπάρχει κτίσμα και μπορεί να θεωρηθεί διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.