Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω την εξής απορία: η δημιουργία ενός επιπλέον παραθύρου ή πόρτας (σε όψη που δεν είναι πρόσοψη μάλιστα) θεωρείται λοιπή παράβαση και χρεώνεται με 500Ε? Πόσο σημαντικό είναι άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το περιγράφεις δεν είναι «σημαντικό».

Το 500άρικο όμως που λες είναι η ελάχιστη καταβολή για οτιδήποτε μπει στην διαδικασία τακτοποίησης του 4014/11 + κόστος μηχανικού.

Κάτι σαν το κουβέρ το οποίο το ονομάζουν προκαταβολή η οποία ακόμα και μεγαλύτερη να είναι από το πρόστιμο είναι το ελάχιστο.

 

Αν κάνεις καλή αναζήτηση θα βρεις πολλά σχετικά ερωτήματα με απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε αντίστοιχη περίπτωση ανοίγματος πόρτας σε φωταγωγό (το διαμέρισμα ήταν στο ισόγειο).

 

Το πρόστιμο στην αντίστοιχη περίπτωση ήταν 500 ευρώ (μια λοιπή παράβαση).

 

Ο πελάτης επιβαρύνεται προφανώς επιπλέον και με την αμοιβή του μηχανικού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έβαζα το άνοιγμα παραθύρου ποτέ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω λυσει αυτα τα "υπαρξιακα" προβληματα που μου δημιουργησε ο 4014, ως εξης:

 

Σημειο αναφορας μου ειναι η Βεβαιωση Μηχανικου περι μη αυθαιρεσιων/αλλαγων χρησεως.

Κοιταω λοιπον: 1) Δομηση 2) Καλυψη 3) Υψος 4) Αλλαγες Χρησεως

( φυσικα κοιταω και αν παραβιαζονται "βασικα πολεοδομικα μεγεθη")

 

Ο νομος σου δινει τη δυνατοτητα να "ρυθμισεις" με τον 4014 ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πολεοδομικη παραβαση (πχ. οποιαδηποτε παραβαση του Κτιριοδομικου Κανονισμου ειναι παραβαση, ασχετα αν δεν εμποριζει την εκδοση Βεβαιωσης Μηχανικου για μεταβιβαση κλπ.)

Αρα ειναι καθαρα οικονομικο το θεμα (αφορα τον πελατη σου).

 

Στην περιπτωση που ο πελατης λεει "λεφτα υπαρχουν", αντιμετωπιζω το θεμα σαν "ΑΛΛΑΓΗ ΟΨΕΩΝ" με 1 λοιπη παραβαση και 1 κοινο αναλυτικο προυπολογισμο.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η συνολική επιφάνεια κουφωμάτων της Οικ. Άδειας είναι > από την επιφάνεια κουφωμάτων της κατασκευής. Όμως έχουν αλλάξει διάταξη και κάποια δεν έχουν κατασκευαστεί. Η τροποποίηση των κουφωμάτων δεν ανήκει στην κατ. 3, άρα αναφέρεται στις υπόλοιπες λοιπές  παραβάσεις.

 

Η απορία μου είναι:  τι προυπολογισμό θα κάνω εφόσον άλλα τροποποιούνται και κάποια διαγράφονται σε σύγκριση με τα προβλεπόμενα της Ο.Α., αλλά δεν προκύπτει διαφορά στην συνολική επιφάνειά τους;

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος μιλάει για μετακίνηση πάνω από 2,00μ και διαφορά πλέον του 10% στις διαστάσεις...άρα επικεντρώνεις εκεί.

 

Απο εκεί και πέρα υπολόγισε χοντρικά τα συνολικά τμ των κουφωμάτων της υπάρχουσας κατάστασης και αφαίρεσε τα από τα τμ των κουφωμάτων βάσεις της άδειας...

 

Την διαφορά πέρασε την σε τμ στον αναλυτικό και τελείωσες, προσωπικά έτσι έχω κάνει σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Αν έχεις ανοίγματα που έχουν διανοιχτεί εκ των υστέρων σε άλλες θέσεις ίσως να έβαζες και καθαίρεση τοιχοποίας βάσει των τμ των αυθαίρετων ανοιγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.