Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση και στα ακίνητα


ssouanis

Recommended Posts

Εγώ αυτό που βλέπω να έρχεται είναι το εξής:

Οι ιδιοκτήτες θα ασφαλίζουν υποχρεωτικά τα σπίτια τους. Σε περίπτωση σεισμού ή καταποντισμού, την υπόθεση θα αναλαμβάνει ένας τυπικός (ψείρας) συνάδελφος με εντολή να βρει το κάθε τι.

Όποιος έχει κάνει στατική μελέτη, πιστεύω ότι ξέρει ότι το ευκολότερο πράγμα στη δουλειά μας είναι να υπάρξει μία ανακολουθία μεταξύ τεύχους και σχεδίων. Το γιατί δε χρειάζεται να τα αναλύσουμε και πολύ.

Κανά bag του προγράμματος, κανά λάθος του μηχανικού στη μεταφορά κτλ, παράλειψη κτλ.

π.χ. σε μία τελευταία μου μελέτη για οικοδομή κατοικιών, δεν έβαλα στο πλατύσκαλο 3500kg/m2, αλλά 2000.

Υπάρχει περίπτωση να πέσει η οικοδομή από αυτό; Όχι.

Σε περίπτωση λοιπόν ενός σεισμού σχεδιασμού, οι αναμενόμενες ζημιές (αναμενόμενες λόγω q=3,5) θα πρέπει να καλυφθούν από την ασφαλιστική.

Υπάρχει περίπτωση να καλυφθούν; Δε νομίζω...

 

Δε μιλάμε για περιπτώσεις κραυγαλέες.

Αλλά άμα ψάξεις μία στατική μελέτη, υπάρχει περίπτωση να μην βρεις το παραμικρό; Σπάνια...

 

Προσωπική εμπειρία.

Έκοψα τη φιλία με τον κολλητό μου, γιατί πριν 7 χρόνια μου ζήτησε μία δήλωση στατικής επάρκειας για μαγαζί που αγόρασε και ήθελε να το ασφαλίσει.

Η ασφαλιστική ζήτησε να γράψω 3-4 πράγματα παραπάνω από την τυπική δήλωση επάρκειας.

Αρνήθηκα και είπα το εξής απλό:

Γιατί δε στέλνει η ασφαλιστική δικό της μηχανικό, να εκτιμήσει και ανάλογα να καθορίσει το τίμημα;

ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

Η ίδια η ασφαλιστική να καθορίσει την επάρκεια και αναλόγως το ασφάλιστρο.

Και να έχει την ευθύνη (σε πιθανή ζημιά).

Αλλά οι ασφαλιστικές θέλουν να πάρουν το ασφάλιστρο, αλλά να μην πληρώσουν όταν χρειαστεί.

 

Εν κατακλείδι:

BAS said:

Όταν λοιπόν οι ασφαλιστικές γίνουν πραγματικά ασφαλιστικές και το δικαιικό σύστημα αποκτήσει την ταχύτητα που πρέπει , τότε μπορούμε να το σκεφτούμε το θέμα .

 

+1 από μένα στους BAS & skafos

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι αξιοθαύμαστο που τόσοι πολλοί ενδιαφέρονται "για το καλό μας".

Ο δάσκαλος στο σχολείο μας τραβά τ' αυτί "για να γίνουμε άνθρωποι". Ο μπάτσος, αργότερα, μας μαυρίζει στις γκλοπιές για τον ίδιο λόγο κι αυτός κι επιπλέον "για το καλό <<της κενωνίας ρε!>>". Τα ασφαλιστικά ταμεία, μας γδύνουν -υποχρεωτικά- "για το καλό μας" βεβαίως και "για να έχουμε στα γηρατειά μας". Το κράτος επιβάλλει ειδικούς φόρους κατανάλωσης σε καπνό, αλκοόλ κ.λπ, κι αυτό για "την υγεία μας". Οι ασφαλιστικές μας τα παίρνουν -υποχρεωτικά- "για το καλό μας" κι αυτές. Τα κόμματα ξέρουν επίσης πολύ καλά ποιο είναι το καλό για εμάς. Τώρα βέβαια με αυτά υπάρχει ένα μπέρδεμα, γιατί το καθένα ισχυρίζεται πως αυτό ξέρει καλύτερα απ' όλα τ' άλλα.

............................

Τέτοια πρεμούρα "για το καλό μας", αυτοί και οι εθνοσωτήρες την έχουν.

Και μάλλον, όλοι αυτοί, είναι πολύ σοφοί και φωτισμένοι και ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν, γιατί άμα πάμε να πούμε τι θα θέλαμε ΕΜΕΙΣ για το ΔΙΚΟ ΜΑΣ καλό, μας τραβάνε έναν εξάψαλμο κι άμα δεν λέμε να καταλάβουμε πως "για το δικό μας καλό" τραβάνε τόσο κουπί και ιδρώνουν κι εμείς τα γαϊδούρια δεν τους τ' αναγνωρίζουμε, ε τότε μας μπαγλαρώνουν ...."για το καλό μας" βεβαίως.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας , σε περίπτωση ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ασφάλισης ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ακινήτων στην χώρα μας , οι τιμές πρέπει να είναι στο μισό από ότι λέει ο συνάδελφος ασφαλιστής .

 

Επίσης οι ασφαλιστικές πρέπει να έχουν υψηλές εγγυήσεις και το κράτος να κόβει οπίσθια σε οποιαδήποτε μονοπωλιακή πρακτική , πάει να αναπτυχθεί .

Ακόμα ο έλεγχος επάρκειας , πρέπει να είναι μακροσκοπικός και να έχει συντελεστές κινδύνου , ανάλογα με τον Α.Κ. που κατασκευάστηκε .

 

Ετσι δεν θα έχουμε ένα νέο χαράτσι και μερικά δισ που θα μοιραστούν σε κολλητούς και επιτήδειους , αλλά μιά πραγματική προστασία γιά τον πολίτη .

Ακόμα η πληρωμή των αποζημιώσεων πρέπει να γίνεται αυτόματα , εντός μονοψήφιου αριθμού ημερών και οι ασφαλιστικές εταιρείες να είναι πλήρως διαφανείς ως προς τα κεφάλαια και την επάρκεια τους , αλλά και τον χρόνο αποζημίωσης , στο διαδίκτυο , ώστε ο καταναλωτής να γνωρίζει που ακουμπάει τα χρήματα του .

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια ακόμα "μπούρδα" των κυβερνώντων!!!

Είναι ένας νέος φόρος και τίποτα παραπάνω!!!

Θα φτιάξουν έναν φορέα (κάτι σαν το επικουρικό) ο οποίος θα εισπράττει τα ασφάλιστρα από όλα τα ακίνητα.

Τα χρήματα θα πηγαίνουν στο μεγάλο βαρέλι δίχως πάτο!!!!

Τίποτε περισσότερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δε μπορεί....

Θα το φάμε κάποια στιγμή.

 

Νέα βάρη στους ιδιοκτήτες ακινήτων θα φέρει η απαίτηση των δανειστών για υποχρεωτική ασφάλιση των ακινήτων για φυσικές καταστροφές δηλαδή για πλημμύρες, σεισμούς και πυρκαγιές

Σύμφωνα με το Εθνος της Κυριακής η σύσταση της τρόικας για την επιβολή του “σεισμόσημου” σε όλα τα ακίνητα θα συζητηθεί κατα τη διάρκεια του ελέγχου της ελληνικής οικονομίας που ξεκινά το δεύτερο 15ήμερο του Σεπτεμβρίου

Ηδη το θέμα εχει συζητηθεί από την περασμένη άνοιξη με τους εκπροσώπους των δανειστών μας να προβάλλουν το επιχείρημα ότι επιβαρύνεται κάθε χρόνο ο προϋπολογισμός με πρόσθετα και μη αναμενόμενα κονδύλια λόγω των χρηματοδοτήσεων για την αποκατάσταση ακινήτων ύστερα από φυσικές καταστροφές.

 

Η συζήτηση επανήλθε στο προσκήνιο με αφορμή τον πρόσφατο σεισμό στη Φθιώτιδα. Μάλιστα έχει προετοιμαστεί ένα σχέδιο που αφορά τη δημιουργία ενός Ταμείου που θα ασφαλίζει τα ακίνητα μέχρι ενός ύψους και θα δίνει στις ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες τη δυνατότητα να συμπληρώνουν την ασφάλιση για μεγαλύτερα κεφάλαια που θα ανταποκρίνονται στην πραγματική αξία του ακινήτου. Αυτό μεταφράζεται σε περίπου 100 - 150 ευρώ ανά ακίνητο αξίας 100.000 ευρώ σε ετήσια βάση.

 

Πηγή: NewsIT

Link to comment
Share on other sites

σουανη το σωστό για εμένα είναι αυτό που θα έπρεπε να ισχύει και για τα φυσικά πρόσωπα.

 

Μία ελάχιστη ασφάλιση π.χ. 50 ευρώ τον χρόνο που θα πηγαίνει υπέρ αυτού του κρατικού ταμείου για όλα τα ακίνητα της χώρας. Το ταμείο αυτό θα δίνει σε τυχόν καταστροφή ένα ελάχιστο ποσό αποζημίωσης σε όσους χρειάζεται να επισκευάσουν τα σπίτια τους. Με τα 50 ευρώ τον χρόνο για κάθε ακίνητο - οριζόντια ιδιοκτησία, μαζεύεται πιστεύω ένα καλό ποσό για τους λίγους στατιστικά που θα πληγούν από πλημμύρες, φωτιές, σεισμούς κ.τ.λ. Φυσικά αυτό το ποσό θα είναι μικρό και δεν θα αρκεί για να φτιάξει ο άλλος το σπίτι του. Θα είναι μία μικρή κρατική ενίσχυση. δεν ξέρω τα μεγέθη για να υπολογίσω τι ποσό θα είναι αυτό. Εάν τώρα κάποιος θέλει παραπάνω χρήματα θα πρέπει να επιλέξει και την ιδιωτική ασφάλιση.

 

Νομίζω αυτή είναι η σωστή λογική που πρέπει να εφαρμόζεται στο  τομέα της ασφάλισης είτε άνθρωπος είναι αυτό είτε σπίτι.

 

Με λίγα λόγια εγώ είμαι υπέρ της ιδιωτικής ασφάλισης ακινήτων αλλά να είναι προαιρετική. Όταν όμως συμβεί η στραβή μην φωνάζουμε στο κράτος πατερούλη να μας φτιάξει το σπίτι από την αρχή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 από εμένα nik.

 

Είναι η πρώτη φορά που βλέπω εγώ τη διαδικασία δημιουργίας ταμείου.

Για αυτό το υπογράμμισα και το μαύρισα.

Σε αυτό είμαι θετικός για τους λόγους που λες.

 

Αρνητικός είμαι για τις ασφαλιστικές και μάλιστα σε υποχρεωτική βάση.

Τον λόγο τον παραθέτω πάλι:

 

Προσωπική εμπειρία.
Έκοψα τη φιλία με τον κολλητό μου, γιατί πριν 7 χρόνια μου ζήτησε μία δήλωση στατικής επάρκειας για μαγαζί που αγόρασε και ήθελε να το ασφαλίσει.
Η ασφαλιστική ζήτησε να γράψω 3-4 πράγματα παραπάνω από την τυπική δήλωση επάρκειας.
Αρνήθηκα και είπα το εξής απλό:
Γιατί δε στέλνει η ασφαλιστική δικό της μηχανικό, να εκτιμήσει και ανάλογα να καθορίσει το τίμημα;
ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
Η ίδια η ασφαλιστική να καθορίσει την επάρκεια και αναλόγως το ασφάλιστρο.
Και να έχει την ευθύνη (σε πιθανή ζημιά).
Αλλά οι ασφαλιστικές θέλουν να πάρουν το ασφάλιστρο, αλλά να μην πληρώσουν όταν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ταμειο ακουω.

Μηπως τα αποθεματικα του να τα κανουμε ομολογα του δημοσιου?

Να τους ριξουμε και κουρεμα?

 

Ή μηπως, σε ωρα αναγκης, να δωσουμε τα αποθεματικα για την αποπληρωμη του χρεους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.