Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Το επαναφέρω λόγω ...."συνεχούς επικαιροποίησης"!!!!

 

Δυστυχώς μόνο μια λύση υπάρχει!!!

Οι Μηχανικοί - ενεργειακοί επιθεωρητές, που "σέβονται" τον εαυτό τους και το επάγγελμά τους να σταματήσουν το συγκεκριμένο παιχνίδι!!! Δηλαδή, να σταματήσουν ν' ασχολούνται με τα ΠΕΑ!!!!

Όσοι δεν το θέλουν αυτό, (δεν κρατιούνται δηλαδή και το ....αγάπησαν και δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά και ζουν από αυτό το προϊόν) ν' ακολουθήσουν την εξής πολιτική.

MInimum αμοιβή για ν' ασχοληθώ με ΠΕΑ είναι τα 300 ευρώ και πάνω.

Δηλαδή, όπου νόμιμη αμοιβή <300 τότε = 300 και σε όποιον αρέσει.......

 

Σταδιακώς μπορεί ν' αυξηθεί η δουλειά των υπολοίπων"συναδέλφων", μεσοπρόθεσμα η "απαξίωση" αυτού του θεσμού από τους υπόλοιπους θα οδηγήσει καταρχήν σε "σφαγή" των "συναδέλφων" και σιγά - σιγά σε σταδιακή αύξηση της αμοιβής.

 

Με άλλα λόγια "η απαξίωση του ΠΕΑ" να περάσει στην Αγορά, από τους επαγγελματίες Μηχανικούς.

Ταυτοχρόνως να γίνονται κι άλλες κινήσεις προς αυτή την κατεύθυνση. Αναφέρω κάποιες:

- Καμία συμμετοχή στις εξετάσεις νέων ενεργειακών επιθεωρητών.

- Καμία συμμετοχή σε προτεινόμενα σεμινάρια.

- Αρθρογραφία Μηχανικών σε ΜΜΕ και internet για την απαξίωση του ΠΕΑ.

- Καταγγελίες για ΠΕΑ "μαϊμού" κ.λπ. (εσείς ξέρετε καλύτερα).

- κ.λπ.

 

Αυτό αποτελεί μια στρατηγική "επιθετική" πολιτική, που απώτερο στόχο έχει δύο πράγματα: H' το "θάνατο" του συγκεκριμένου "προϊόντος" ή την ουσιαστική αναβάθμισή του, κάτω από άλλες προδιαγραφές, συνοδευόμενη και από την αύξηση της τιμής του.

 

Αγαπητοί φίλοι, έχετε τα ...κότσια;;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιδού η ...Ρόδος, ιδού και το ..πήδημα!!!! Ένας ...κούκος όμως δεν φέρνει την ....Άνοιξη!!!!

Link to comment
Share on other sites

...Γραφεία όμως που μπορούν να πληρώνουν έναν υπάλληλο να ασχολείται μόνο με ΠΕΑ καθημερινά βγάζουν παραγωγή 5 ΠΕΑ Χ 80 = 400...

 

Αν υπάρχει μηχανικός που μπορεί να κάνει 5 σωστά ΠΕΑ την ημέρα, καλό θα ήταν να επικοινωνήσει με Hollywood. Ψάχνουν για νέο Σούπερμαν…

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει μηχανικός που μπορεί να κάνει 5 σωστά ΠΕΑ την ημέρα, καλό θα ήταν να επικοινωνήσει με Hollywood. Ψάχνουν για νέο Σούπερμαν…

 

Είπε κάποιος ότι μπορεί να γίνει?? το copy paste  ή στο περίπου τροποποίηση ενός ήδη εκδοθέντα στα τετραγωνικά που θέλουμε πόσο χρόνο χρειάζεται?? 1 ώρα.. Οπότε βγαίνουν άνετα τα 5 ΠΕΑ..

Link to comment
Share on other sites

Ιδού η ...Ρόδος, ιδού και το ..πήδημα!!!! Ένας ...κούκος όμως δεν φέρνει την ....Άνοιξη!!!!

 

για το ενας εισαι σιγουρος ιασων?

Link to comment
Share on other sites

Όταν ακουσα από πελάτες μου τα ποσά το χρόνο και τρόπο που ζήτησαν συνάδελφοι (τηλεφωνική αυτοψια και στειλε μου με το κινητο φοτο του ακινήτου το μεσημέρι θα σου στείλω mail το ΠΕΑ…) την εκανα με ελαφρά πηδηματάκια από τη συγκεκριμένη παροχή.

Τα ποσά που συμφωνούν οι… συνάδελφοι δεν είναι ουτε για συμπλήρωση στατιστικών δελτίων.

Εκτιμώ ότι στο μέλλον η κατηγορία στα ΠΕΑ θα επηρεάζει με συντελεστές τα τιμολόγια του ρεύματος.Αυτο είναι και η ουσία της νομοθεσίας ,η εξοικονόμηση ενέργειας και «ο ρυπαινων πληρώνει».

Μόνο ετσι θα σοβαρευτούν πελάτες και …μηχανικοί που με περισσή ευκολία κατατάσσουν τα ακίνητα.

Link to comment
Share on other sites

καθημερινά 5 ΠΕΑ δεν βγαίνουν όχι μόνο από άποψη χρόνου εργασίας (ούτε 2 υπαλλήλων αν υπολογίσεις αναζήτηση λοιπών διακιαολογητικών συν την αυτοψία) καθώς επίσης δεν υπάρχει και η αγορά πλέον που να απαιτεί τέτοια ζήτηση, εκτός και αν μιλάμε μεγάλες εταιρείες με διασυνδέσεις μεσιτών και και και...

Link to comment
Share on other sites

...................

Όσοι δεν το θέλουν αυτό, (δεν κρατιούνται δηλαδή και το ....αγάπησαν και δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά και ζουν από αυτό το προϊόν) ν' ακολουθήσουν την εξής πολιτική.

MInimum αμοιβή για ν' ασχοληθώ με ΠΕΑ είναι τα 300 ευρώ και πάνω.

Δηλαδή, όπου νόμιμη αμοιβή <300 τότε = 300 και σε όποιον αρέσει.......

..........................

Το εφαρμόζω από τις αρχές ακόμα, μόνο σ' έναν γνωστό μου πήρα 150€+ΦΠΑ. Ως είναι επόμενο, έχω ελάχιστα ΠΕΑ στο ενεργητικό μου, αλλά δεν με πειράζει. Είναι κάτι που μ' αρέσει και δεν έχω σκοπό να το εξευτελίσω.

 

Για τα υπόλοιπα που προτείνεις, είμαι μέσα αν και η αρθρογραφία δεν νομίζω να φέρει κάποια αποτελέσματα. Άλλη παιδεία χρειάζεται ο πολίτης, ώστε να γνωρίζει τι βελτιώνει την ποιότητα της ζωής του, τις προτεραιότητες που θα πρέπει ο ίδιος να μπορεί να βάζει στη ζωή του κ.α.

Με καταγγελίες δεν έχω σκοπό να εμπλακώ. Ας στελεχώσει επαρκώς το ΥΠΕΚΑ τους ελεγκτικούς του μηχανισμούς να μπορέσουν να κάνουν τη δουλειά τους.

 

Υ.Γ.: Τα περί οικονομικής κρίσης τα βιώνουμε καθημερινά όλοι μας (πολιτισμική είχαμε και πριν έτσι κι αλλιώς). ΘΑ πω όμως κάτι κι ας κακοφανεί σε μερικούς. Αν με κάποιο μαγικό τρόπο, γυρίζαμε στα οικονομικά δεδομένα προ 2007-2008, πιστεύω πως οι περισσότεροι απ' αυτούς που επένδυαν πάρα πολλά στο φαίνεσθαι, και είχαν σε τελευταία μοίρα την ποιότητα κατασκευής κάτω από τη μόστρα, την εξοικονόμηση ενέργειας, την προστασία του περιβάλλοντος, θα έκαναν ακριβώς τα ίδια, για να μην πω με μεγαλύτερο ζήλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.