Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ntemhs

Δικαιολογητικά για συμβούλιο αρχιτεκτονικής - έντυπα

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

για άδεια κατεδάφισης παλαιάς ισόγειας οικίας δεκαετίας 1960, χρειάζεται έγκριση του Σ.Α.; Για προ 1955 είναι σαφές ότι χρειάζεται, αλλά για μετά 1955 δεν προκύπτει από σαφώς από κάπου - αν υπάρχει κάπου γραμμένο παρακαλώ παραπέμψτε με! Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μηχανολόγοι Μηχανικοί βιομηχανικού και κτιριακού σχεδιασμού (BIM/CAD)

χρόνια πολλά συνάδελφοι! Να ρωτήσω, απαιτείται ΣΑ για έκδοση ο.α. σε οικόπεδο απέναντι από πλατεία?
Τόσο στον 4495 άρθρο 7 όσο και στο στον 4030 άρθρο 21 δεν αναφέρει τπτ! Με μπερδεύει λιγο η παρ. ι άρθρο 7 του 4495 όπου αναφέρει : Για κάθε περίπτωση που προβλέπεται από γενικές ή ειδικές διατάξεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

οχι δεν απαιτείται. Τα κριτήρια για ΣΑ είναι συγκεκριμένα (ειδικό κτίριο, παραδοσιακοί οικ. κτλ)

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειδικό κτήριο ;  Όχι δεν απαιτείται.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 ώρες πριν, kan62 said:

Ειδικό κτήριο ;  Όχι δεν απαιτείται.

Όχι. απλή μονοκατοικία! Ευχαριστώ συνάδελφοι.
Χρόνια πολλά με υγεία

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Συνάδελφοι καλησπέρα και Χρόνια Πολλά, στις 31.12.2019 έληξε η παράταση των Σ.Α., τι θα συμβεί το επόμενο διάστημα και μέχρι να εκδοθεί το Π.Δ. για τη συγκρότηση των Παρατηρητηρίων Δόμησης που θα συμμετάσχουν στα νέα συμβούλια; Υπάρχει περίπτωση να μην γίνουνε Σ.Α. τον τρέχοντα μήνα, τον Φεβρουάριο, Μάρτιο και όσο πάει; Γνωρίζετε τι προβλέπεται να γίνει;

Edited by Ellital

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θα γίνονται συνεδριάσεις για "λίγο" καιρό.

Όλοι έχουν ζητήσει να παραταθούν τα υπάρχοντα ... να εφαρμόσουν το νόμο, ούτε λόγος.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

 

ουτε εγω βρισκω καποια παραταση

υπαρχει το αρθρο 7 του 4495 που οριζει οτι

«Άρθρο 7 Συμβούλια Αρχιτεκτονικής (Σ.Α.)- Συγκρότηση και αρμοδιότητες «1. Με απόφαση του Συντονιστή Αποκεντρωμένης Διοίκησης που εκδίδεται μέσα σε έξι (6) μήνες από την έναρξη ισχύος του παρόντος, [3/12/2019]

συγκροτείται ένα Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής (Σ.Α.) ή και περισσότερα, εάν υπάρχει σχετική ανάγκη, σε κάθε περιφερειακή ενότητα. Το Σ.Α. είναι αρμόδιο για την παροχή σύμφωνης γνώμης επί των αρχιτεκτονικών μελετών στις εξής περιπτώσεις:».

 αντιθετα βρηκα αυτα

http://www.teeam.gr/enimerosi/news/1449-sa

Συγκρότηση νέων Συμβουλίων Αρχιτεκτονικής

Ενόψει της συγκρότησης των νέων Συμβουλίων Αρχιτεκτονικής στις Περιφερειακές Ενότητες της Ανατολικής Μακεδονίας καλούνται οι συνάδελφοι Αρχιτέκτονες Μηχανικοί που ενδιαφέρονται να εκπροσωπήσουν το ΤΕΕ στα νέα Συμβούλια Αρχιτεκτονικής (ΣΑ), να ακολουθήσουν τους παρακάτω συνδέσμους και να συμπληρώσουν τα στοιχεία τους.

Καταληκτική ημερομηνία και ώρα υποβολής: Παρασκευή 10 Ιανουαρίου 2020, ώρα 14:00.

Συγκρότηση Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής της Περιφερειακής Ενότητας Καβάλας

Συγκρότηση Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής της Περιφερειακής Ενότητας Δράμας

http://www.teeam.gr/

 

και αυτο

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή στα Συμβούλια Αρχιτεκτονικής του Ν. 4495/2017 (ΦΕΚ 167/Α), όπως ισχύει

Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΣΑΔΑΣ – Πανελλήνιας Ένωσης Αρχιτεκτόνων έχοντας υπόψη του τον Ν. 4495/2017 (ΦΕΚ 167/Α), όπως ισχύει, καλεί τα μέλη του που επιθυμούν να συμμετέχουν στα Συμβούλια Αρχιτεκτονικής του άρθρου 7, να συμπληρώσουν τη συνημμένη αίτηση συμμετοχής και να την αποστείλουν στα κεντρικά γραφεία του ΣΑΔΑΣ – ΠΕΑ.

Οι αιτήσεις θα πρέπει να αποσταλούν στη γραμματεία του ΣΑΔΑΣ – ΠΕΑ (τηλ.: 2103215146, 2103215147) ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: [email protected] ή [email protected], μέχρι και την Τρίτη 31 Δεκεμβρίου 2019, προκειμένου να γίνει η επιλογή.

 https://www.sadas-pea.gr/tag/simvoulia-architektonikis/

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kan62 @dimitris GM πραγματικά φαντάζει αδιανόητο να μην γίνουνε συνεδριάσεις, από τη στιγμή που πρόκειται για ένα θεσμοθετημένο όργανο η γνωμοδότηση του οποίου είναι απαραίτητη για να προχωρήσει μια διοικητική πράξη... σε τι κράτος ζούμε; Το να παραταθούν τα υπάρχοντα φαντάζει μονόδρομος σε τέτοια περίπτωση, δεν μπορεί να επιτραπεί από κανέναν μας να συμβεί αυτό καθώς θα έχει τεράστιες αρνητικές συνέπειες σε προσωπικό, επαγγελματικό, οικονομικό επίπεδο τόσο για ιδιώτες, επενδυτές όσο και για εμάς τους μηχανικούς...

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδιά έχουν συγκροτηθεί τα καινούργια; σε επικοινωνία που είχα πριν μία εβδομάδα μου είχαν πει ότι ακόμα δεν έχουν "παραλάβει"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.