Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

καλά τα έχουν χάσει εκει στο ΤΣΜΕΔΕ; πότε περιμένουν να μας ενημερώσουν για τις πληρωμές αν αυτές λήγουν στις 31/10?

εγω πάντως δεν έχω καμία ενημέρωση ούτε με ειδοποιητήριο ούτε ηλεκτρονικά.

τελικά δεν σωνόμαστε με τίποτα μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το προηγούμενο ειδοποιητήριο δεν μου είχε έρθει οπότε έμαθα την διαδικασία για την πληρωμή.

Πηγαίνεις στο ΤΣΜΕΔΕ, σου κόβουν διπλότυπο (ή τριπλότυπο) με το ποσό, κόβεις μια επιταγή (αν δεν έχεις προσωπικό μπλοκ αναγκαστικά στήνεσαι και στην τράπεζα), δίνεις το διπλότυπο με την επιταγή στο ταμείο του ΤΜΣΕΔΕ και είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε?

Και ο ΝΤΕ ήρθε.

 

Μάλλον στην Αττικής θα λες αρ. μητρ. και θα σου λένε το ποσό. Θα πάρω τηλέφωνο στην Αττικής και θα επανέρθω.

 

 

Επανήρθα.

Λοιπόν κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με την Αττικής και με μία πραγματικά πολύ εξυπηρετική υπάλληλο έχουμε:

1ον Δεν γνωρίζουν τίποτα.

2ον Με τον αριθμό μητρώου ΤΕΕ ή ΤΣΜΕΔΕ το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να δουν τα στοιχεία σου ονομ/μο, διευθυνση κλπ.

ΟΧΙ όμως ποσό εισφοράς. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν ξέρουν τον αριθμό ειδοποιητηρίου.

 

ΑΥΤΑ.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και εγώ με τράπεζα Αττικής, και το συμπέρασμα μου είναι ότι επικρατεί πλήρης άγνοια επί του θέματος, οπότε χρειαζόμαστε να

 

προσκομίσουμε κάποιο χαρτί από το ΤΣΜΕΔΕ. Βέβαια επειδή μίλησα και με τα κεντρικά και με κάποιο υποκατάστημα στο υποκατάστημα

 

μου είπαν έπίσης ότι θα μπορούσαν να βρουν το ποσό της οφειλής αλλά αυτό θα έπαιρνε ώρα στο σύστημα οπότε κάτι τέτοιο είναι λίγο

 

δύσκολο γιατί θα δημιουργούνταν ουρά στο ταμείο (!!!).

Edited by entelos afragkos
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να αγχωνομαστε...αν ερθει το ειδοποιητηριο το βλεπουμε...γιατι να μυρισω τα νυχια μου ποτε και γιατι δεν τα στελνουν...?? αν δεν λαβω χαρτι δεν ξερω τπτ...ουτε ηλεκτρονικα δεν θα επρεπε να το δεχτουμε...μου κοψανε το ιντερνετ ρε ΤΣΜΕΔΕ....

Link to comment
Share on other sites

:smile: αμα εχεις τα λεφτα ,ολα διορθωνονται...

Και να μην έχεις, θα τα βρεις αν χρειαστεί.

 

Μια φίλη ήθελε ασφαλιστική ενημερότητα για να πληρωθεί από ένα έργο αμοιβή 8.000€.

Είχε αμελήσει όμως το γεγονός πως είχε γραφτεί στο ΤΕΕ κάτι χρόνια πριν και δεν γνώριζε πως από τότε μέτραγε το ΤΣΜΕΔΕ τα χρωστούμενα. Ο λογαριασμός στο ΤΣΜΕΔΕ βγήκε 10.000€!

Τελικά δανείστηκε τα 10.000€ ώστε να πάρει τα 8.000€ και έβαλε και άλλες 2.000€ από την τσέπη της από άλλες δουλειές ώστε να επιστρέψει τα δανικά.

Αν δεν έκανε αυτή την κίνηση και θα έχανε τις 8.000€ και θα συνέχιζε να χρωστάει στο ΤΣΜΕΔΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και να μην έχεις, θα τα βρεις αν χρειαστεί.

...............Τελικά δανείστηκε τα 10.000€

 

Δεν περίμενα από κάποιον σαν και εσάνα, και ειδικά εσάνα να ακούσω κάτι τέτοιο....Ισως από κάποιον εκτός πραγματικότητας ή κάποιο μικρό παιδί. Δεν σου επιτίθεμαι μην το πάρεις στραβά, αλλά καταλαβαίνεις ότι εκτός από προκλητικό, πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι αυτό για κάποιους....Φαίνεται ότι το έχεις δεδομένο να μπορεί κάποιος να δανείζεται κάποιες χιλιάδες ευρώ την σημερινή εποχή από άλλους. Και μάλιστα το θεωρείς και λάθος του που δεν το είχε κάνει τόσο καιρό....

 

Εκτός από άνεργος οι γονείς μου είναι συνταξιούχοι, το κοντινό μου σόι είναι επίσης συνταξιούχοι με τα δικά τους προβλήματα, οι φίλοι άνεργοι, ή με νορμάλ χρήματα, συγνώμη που ο κύκλος μου δεν είναι τόσο γλαμουράτος για να δανείζει ο ένας στο άλλο όταν χρειάζεται....

Και επίσης ζητώ συγνώμη από το ΤΣΜΕΔΕ που δεν μπόρεσα να βρω εργασία να πληρώνω τις εισοφρές μου παρόλο που με θυμάται κάθε εξάμηνο...

Τέλος να ζητήσω συγνώμη από την κοινότητα των μηχανικών που τους χαλάω το όνομα ή δεν φροντίζω να βοηθήσω να πάρουν κάποιοι σύνταξη.....

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.