Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλησα με συνάδελφο και μου είπε οτι πάνω στο xml που φτιάχνει το buildingcert δουλέυεις και όχι σε νέο.

Και μάλιστα δουλεύεις στο υφιστάμενο κτίριο.

Και έχει μια λογική να γίνει έτσι αφού τα 2 ΠΕΑ πρέπει να συνδεθούν μεταξύ τους με κάποιο τρόπο για να πιστοποιηθεί η εξοικονόμηση.

Κοντος ψαλμός αλληλούϊα όμως φίλε μου.

Σε 3-4-5 μέρες βδομάδα το πολύ θα μας απαντήσει η ΕΥΕΠΕΝ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στα ελάχιστα εξοικονομώ που έκανα, έτσι το δούλεψα. Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

 

Πιστεύω ότι έχεις την αμφιβολία στο αν πρέπει να δουλέψεις στο 1ο ΠΕΑ.

Πως το δούλεψε ο άλλος συνάδελφος. Με copy-past ή αντικατάσταση χειροκίνητη; Κι αν δε το δουλέψεις έτσι τι θα γίνει; Ενα xml είναι.

 

Οι άλλοι συνάδελφοι στο forum πως τα δουλεύουν;

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω πάντα το πρώτο ΠΕΑ και κάνω αλλαγές επάνω σε αυτό. Για την ακρίβεια ούτε καν αλλαγές δεν κάνω, καθώς το σενάριο είναι ακριβώς ίδιο με τις επεμβάσεις που έχουν δηλωθεί στο πρώτο ΠΕΑ.

Α, ξέχασα να πω πως σε όλα τα 2α ΠΕΑ για εξοικονομώ, έτυχε να έχω κάνει και το πρώτο :smile:

 

Εάν πάντως μου τύχαινε 1ο ΠΕΑ άλλου επιθεωρητή, εάν δεν είχε κάποιο χοντρό λάθος, θα έκανα τις αλλαγές επάνω σε εκείνο.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε για οριο ηλικιας επωφελουμενου του προγραμματος?

Οσο και να εψαξα, δεν βρηκα κατι επισημα. Στην πραξη ομως δεχονται οι τραπεζες ηλικιωμενους?

Link to comment
Share on other sites

Εχω πελατη ο οποιος μου ανεθεσε ΠΕΑ μολις ειχε εγκαταστησει τον καυστηρα αεριου του (αλλα ΔΕΝ το ειχε συνδεσει και ΔΕΝ ειχε παρει τιμολογια ακομα απο τον προμηθευτη). Αργοτερα ειδε οτι μπορουσε να μπει στο εξοικονομηση ωστε να επιδοτηθει για τον καυστηρα.

Ρωταω λοιπον...

Να κανω ανακληση του πιστοποιητικου ωστε να παρουσιασω οτι το διαμερισμα ειναι ακομα συνδεδεμενο με τον κεντρικο καυστηρα πετρελαιου της οικοδομης (οντως ειναι) ή να κανω ενα καινουργιο πιστοποιητικο ωστε να ειναι το 1ο του εξοικονομηση κατ'οικον;;

 

Εννοειται οτι πηρα τηλ. στην ΕΥΕΠΕΝ αλλα δεν απαντησε κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Ισόγεια κατοικία νόμιμα υφιστάμενη προ του έτους 1955 έχει υπαχθεί στο γνωστό σε όλους πρόγραμμα. Ενεργειακή κλάση σήμερα Η και παρέμβαση που προτείνω πλήρη, εξωτερική, καθολική θερμομόνωση. Ενεργειακή κλάση μετά την παρέμβαση Δ. Σύμφωνα με το άρθρο 2 §12 του Ν.3661/08 ριζική ανακαίνιση κτιρίου θεωρείται όταν η ανακαίνιση αφορά σε ποσοστό 25% του εξωτερικού περιβλήματος.

Το κτίριο θεωρείται ριζικά ανακαινιζόμενο και πρέπει να πληροί τις ελάχιστες προδιαγραφές του άρθρου 8 του ΚΕΝΑΚ;

Η εξωτερική θερμομόνωση θεωρείται ανακαίνιση;

 

Ευχαριστώ.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω πως σε καποιες πολεοδομιες, ριζικη ανακαινιση θεωρειται οταν ο προυπολογισμος των εργασιων ξεπερνα το 25% αυτου που θα ειχε ως νεο. Οταν λεω προυπολογισμο, εννοω αυτον της πολεοδομιας

Link to comment
Share on other sites

Σας εχει τυχει, οσο καιρο τρεχει το προγραμμα, να ερθει καποιος-οι για επιτοπιο ελεγχο? Ειτε απο την τραπεζα ειτε απο καποιον αλλο φορεα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.