Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

όταν κάνουμε το 1ο πιστοποιητικό και δεν αλλάζει κατηγορια το σπίτι θα πρέπει η εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας να είναι μεγαλύτερη απο 30% της κατανάλωσης κτηρίου αναφοράς.

Στην περίπτωση μου η κατανάλωση του κτηρίου αναφοράς είναι 125,5 kwh/m2 , στο υπάρχον κτήριο 520 kwh/m2 και στο σενάριο 1 είναι 385kwh/m2

. Με βάση τους υπολογισμούς μου η εξοικονόμηση ενέργειας ξεπερνάει το 100% σε σχέση με το κτήριο αναφοράς...

Σωστά δεν το κάνω?

Edited by ΗΛΙΑΣ Ζ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε, νομίζω στο 1ο ή 2ο ή 3ο σενάριο απαιτέιται να είναι μειωμένη η πρωτογενης κατανάλωση κατα 30% ή απο τα 3 σενάρια να ανεβαίνει 1 κατηγορία, δεν πρέπει να έχει σχέση με το κτηριο αναφοράς

Link to comment
Share on other sites

Σε κεραμοσκεπη η τοποθετησω μονωση συμπεριλαμβανεται στο προγραμμα;

Συμπεριλαμβάνεται μόνο η μόνωση.

Γιατί είναι πολλοί που επιμένουν να βάλουν κεραμοσκεπή μέσω του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε, νομίζω στο 1ο ή 2ο ή 3ο σενάριο απαιτέιται να είναι μειωμένη η πρωτογενης κατανάλωση κατα 30% ή απο τα 3 σενάρια να ανεβαίνει 1 κατηγορία, δεν πρέπει να έχει σχέση με το κτηριο αναφοράς

 

Για το εξ οικονομώ κάνουμε ένα σενάριο (όχι 2 ή 3) με όλες τις επεμβάσεις που προτείνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συμπεριλαμβάνεται μόνο η μόνωση.

Γιατί είναι πολλοί που επιμένουν να βάλουν κεραμοσκεπή μέσω του προγράμματος.

Εδώ λέει γενικά πως υπάγονται επεμβάσεις στη στέγη όπως αντικατάσταση κεραμιδιών http://exoikonomisi....&language=el-GR

 

 

jimis9497 υπάρχει υποχρέωση;

Εγώ τρία έκανα μέχρι τώρα...

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.