Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Την αιτηση τη ζητανε στην καταθεση του 1ου φακελου

Αλλα καποιοι οταν ο πελατης παει για προεγκριση του πλασαρουν οτι του προσφερουν ΔΩΡΕΑΝ συμβουλο εργου και ετσι τσιμπανε οι αδαεις....

 

Εδω η γνωστη ευρωπαικη τραπεζα τηλεφωνησε σε πελατη μου ενω ειχαμε ηδη δηλωσει εμενα συμβουλο εργου και του ζητησαν να βαλουν δικο τους....

 

Τι να λεμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ισως να είναι θέμα υπαλλήλων και όχι πολιτική τράπεζας.

Οι υπάλληλοι μερικές φορές βρίσκουν νέους τρόπους για να δώσουν στον εαυτό τους ένα <<κίνητρο>>.

 

Είχα ακούσει παλιότερα ότι στο θέμα των δανείων οι τράπεζες έδιναν μια προμήθεια σε συνεργάτες που τους φέρνανε πελάτες. Πήγαινες εσύ από μόνος σου να πάρεις ένα δάνειο. Ο υπάλληλος δήλωνε ότι τον πελάτη τον έφερε ο τάδε ασφαλιστής. Η προμήθεια έμπαινε στον λογαριασμό του συνεργάτη ασφαλιστή και ο υπάλληλος το μοιραζόταν μαζί του.

Ετσι όταν ξεκίνησε το εξοικονομώ, δεν υπήρχε προμήθεια και οι υπάλληλοι κάποιων τραπεζών ήταν απρόθυμοι. Παραπάνω δουλειά χωρίς το κίνητρο.

Ο σύμβουλος έργου είναι μια νέα προοπτική γι αυτούς.

 

Μπορεί να κάνω λάθος, να είμαι κακεντρεχής και καχύποπτος αλλά έτσι εξηγώ τις διαφορετικές συμπεριφορές από υποκατάστημα σε υποκατάστημα ακόμα και ίδιων τραπεζών.

Αλλες τράπεζες έχουν συστήσει εταιρίες συμβούλου έργου κι αν ο πελάτης δεν ορίσει δικό του σύμβουλου, αθόρυβα ορίζουν την εταιρία. Αν ορίσει στην αίτηση δικό του σύμβουλο συνεχίζουν οι τράπεζες χωρίς φασαρία. Αλλού οι υπάλληλοι δε δίνουν σημασία. Αλλού σκυλιάζουν και με διάφορους τρόπους προσπαθούν να βάλουν δικό τους σύμβουλο.

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες που χειρίζονται το πρόγραμμα είναι οι λεγόμενες "συστημικές"...

Σε λίγο καιρό οι μισοί υπάλληλοι από αυτούς δεν θα υπάρχουν σ' αυτές τις καρέκλες ...

Οι επίτροποι έρχονται ...

Μέχρι τότε οφείλουμε να προστατεύουμε, με κάθε νόμιμο τρόπο, τους πελάτες μας και τη δουλειά μας !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μία βοήθεια για 2ο ΠΕΑ, το πρώτο δεν το έχω κάνει εγώ.

1) Με ποια έκδοση θα κάνω το 2ο με την 1.28 ή την 1.29 το αρχικό ΠΕΑ έγινε με την 1.28.

2) Λαθάκια που έχω βρει στο αρχικό ΠΕΑ τα διορθώνω (πχ κατηγορία αυτοματισμού) ή όχι;

3) Τι θα χρησιμοποιήσω για ΖΝΧ τετραγωνικά ή δωμάτια (το αρχικό ήταν με τετραγωνικά).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μία βοήθεια για 2ο ΠΕΑ, το πρώτο δεν το έχω κάνει εγώ.

1) Με ποια έκδοση θα κάνω το 2ο με την 1.28 ή την 1.29 το αρχικό ΠΕΑ έγινε με την 1.28.

2) Λαθάκια που έχω βρει στο αρχικό ΠΕΑ τα διορθώνω (πχ κατηγορία αυτοματισμού) ή όχι;

3) Τι θα χρησιμοποιήσω για ΖΝΧ τετραγωνικά ή δωμάτια (το αρχικό ήταν με τετραγωνικά).

 

1.Θα τη κάνεις κανονικά με τη νέα έκδοση 1.29

2.ΝΑΙ θα διορθώσεις ότι κρίνεις οτι είναι λάθος στο πρώτο, φρόντισε οι αλλαγές που θα κάνεις να δίνουν εξοικονόμηση τουλάχιστον στο 30% του κτιρίου αναφοράς.

3.Αν δηλώσεις δωμάτια θα σου δώσει λίγο αυξημένο νούμερο για απαίτηση σε ΖΝΧ.

 

Σε γενικές γραμμές το 2ο ΠΕΑ είναι αυτό που θα σου δώσει το τελικό αποτέλεσμα τών παρεμβάσεων.Η 1.28 πάντως ήταν δυσμενέστερη στούς υπολογισμούς και είχε αρκετά λάθη(!)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κανεις το 2ο ΠΕΑ με την 1.29 αλλα το Buildingcert θα τρεξει με την ιδια εκδοση με την οποια εκανες το 1ο ΠΕΑ, οποτε να περιμενεις διαφορες αναμεσα στα νουμερα του προγραμματος και του buildingcert...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, έκανα μία δοκιμή αν δουλέψεις με 1.29 και το ανεβάσεις στο buildingcert αυτό το μετατρέπει σε 1.28 (ανέβασα με 1.28 και τα νούμερα ήταν τα ίδια). Μία ακόμα ερώτηση, αφού κάνω τις διορθώσεις στο 2ο ΠΕΑ πως θα γίνει ο υπολογισμός του 30% αν τυχόν δεν ανεβαίνει κατηγορία αφού έχω διαφορετικά Κτίρια αναφοράς;

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες για τον Σύμβουλο Έργου του Προγράμματος

 

Ενημερώνουμε όλους τους ενδιαφερόμενους πολίτες ότι η επιλογή του/ης Συμβούλου Έργου εναπόκειται αποκλειστικά στους ιδίους/ες και έχουν κάθε ελευθερία να επιλέγουν οι ίδιοι/ες με ποιον/α θα συνεργαστούν. Επιπλέον, υπενθυμίζουμε ότι το κόστος του Συμβούλου Έργου δεν καταβάλλεται από τον πολίτη αλλά καλύπτεται από τους διαθέσιμους πόρους του Προγράμματος "Εξοικονόμηση Κατ' Οίκον". Για το λόγο αυτό οι πολίτες θα πρέπει να συμπεριλαμβάνουν το απαιτούμενο επί πιστώσει παραστατικό στον Φάκελο Ολοκλήρωσης Έργου.

 

 

Απο το site του εξοικονομηση κατοικον

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.. Υγεία και ευτυχία έυχομαι.

Ελπίζω να ειμαι στο σωστό topik... Ξέρετε τίποτα για κάποιο πρόγραμμα ΕΣΠΑ που όμως επιδοτει ΜΟΝΟ την αλλαγή κουφωμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.