Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ....για την γρηγορη απαντηση

 

2 διαφορετικοι υπαλληλοι απο το εξοικονομω απαντησαν το ιδιο πραγμα..... δεν χρειαζεται αιτιολογικη εκθεση αφου δεν ειναι....

 

Ειδικά για την περίπτωση πρότασης αντικατάστασης καυστήρα/ λέβητα πετρελαίου με νέο

ίδιας τεχνολογίας θα πρέπει με βάση τα χαρακτηριστικά τους και τα αποτελέσματα της

ανάλυσης καυσαερίων να τεκμηριώνεται επαρκώς, από τον Ενεργειακό Επιθεωρητή, η

ανάγκη για την αλλαγή έναντι συντήρησης ή χημικού καθαρισμού (π.χ. λέβητας που έχει

υποστεί ανεπανόρθωτες φθορές).

 

πραγματι χρειαζεται υπερδιαστασιολογηση..... ουσιαστικα το μονο που μπορω να κανω ειναι να βαλω λεβητα βιομαζας ιδιας ισχυος και να μην καλυψω το πανω διαμερισμα αφου θα εχω ιδιο σχεδον βαθμο αποδοσης..... και να ελπιζω οτι με τα κουφωματα και με τον συντελεστη αναγωγης 1,00 να γινει κατι....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα συνάδελφοι. Έχω κάνει αίτηση για την προκαταβολή για το εξοικονομώ και τα λεφτά δεν έχουν μπει ακόμη...μπορώ να ξεκινήσω τις εργασίες ανεξάρτητα αν έχει μπεί η προκαταβολή??σε περίπτωση που τελειώσω σε μία εβδομάδα και δεν έχει μπει ακόμη η προκαταβολή μπορώ να κάνω τα χαρτιά για την εξόφληση του υπόλοιπου δανείου???

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εχεις προβλημα..τις εργασιες σιγουρα μπορεις να τις ξεκινησεις απο πολυ πιο πριν. αφου εγινες δεκτος στο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δεν εντάσσονται τα γνωστά κλιματιστικά. Λεπτομέρειες στο site του εξοικονομώ που έβγαλε πρόσφατα σχετική ανακοίνωση

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι με εμπειρία στο πρόγραμμα help

Παραθέτω τα 2 αρχεία για αίτηση υπαγωγής

 

Το 1 είναι κατεβασμένο απο : Νέα - Ανακοινώσεις

12.03.2012 - ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον» με ευνοϊκούς όρους.

 

Το 2 είναι κατεβασμένο απο : Τα Παραρτήματα (κατω αριστερά)

 

Ποιό απο τα δύο ισχύει ?????

 

Εγω όπως τα διάβασα, κλείνω στο 2

 

Είναι το σωστό αρχείο που δουλεύω ?

 

Ευχαριστώ

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι-A - ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον» με ευνοϊκούς όρους - (κατεβασμα 13-1-2013) - 1.DOC

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I-A - ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΟ - (κατεβασμα 17-12-2013 απο τα Παρτήματα) - 2.DOC

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

ήθελα να επαναφέρω το ζήτημα των ικριωμάτων για την τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης. Η ερώτηση είναι η εξής: Ποιός έχει ευθύνη αν δε βγει άδεια Δομήσης για τις σκαλωσιές; Ο σύμβουλος του έργου ή ο ιδιοκτήτης; Φαντάζομαι δεν έχει καμιά σχέση με τον ενεργειακό επιθεωρητή όλο αυτό έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ο εκάστοτε εργοδότης, ή κύριος του έργου, δηλαδή ο ιδιοκτήτης είναι υπόχρεος στην έκδοση άδειας δόμησης.

Σε αυτό το όνομα θα γίνει τυχόν καταγγελία, από αυτόν θα έχει αξιώσεις το ΙΚΑ. Αυτός θα είναι υπεύθυνος για τυχόν εργατικό ατύχημα. Η άγνοια νόμου τιμωρείται.

 

Εννοείται ότι ο επιθεωρητής δεν έχει καμία σχέση με αυτό.

Ο σύμβουλος έργου θα πρέπει να ενημερώσει τον πελάτη για κάθε απαραίτητη διαδικασία, κανονικά.

Ο ιδιοκτήτης δεν νομίζω να μπορεί να αξιώσει σε δεύτερη φάση ευθύνες από τον σύμβουλο έργου γιατί δεν μπορεί να αποδείξει την μη ενημέρωση του.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό απο τα δύο ισχύει ?????

Εγω όπως τα διάβασα, κλείνω στο 2

Η τράπεζα στους πελάτες μου δίνει το πρώτο, εγώ συμπληρώνω το δεύτερο που αναφέρει ξεκάθαρα τον σύμβουλο έργου.

Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα στους πελάτες μου δίνει το πρώτο, εγώ συμπληρώνω το δεύτερο που αναφέρει ξεκάθαρα τον σύμβουλο έργου.

Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις...

 

Συνάδελφε βοήθησε λίγο να καταλάβω

 

Πως δίνει η τράπεζα στους πελάτες σου το 1ο, αφού τη συμπλήρωση των εντύπων (υποθέτω) κάνεις εσύ (με το 2ο)

Μήπως εννοείς, οτι πριν έλθουν σε σένα για το πρόγραμμα, περνανε απο την τράπεζα και τους δίνουν το 1ο και μετά έρχονται σε σενα και συ συμπληρώνεις το 2ο ?

 

Κατάλαβα καλά ?

 

Αν όχι, διευκρίνισε το σε παρακαλώ

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.