Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

@Fade2Black

Πρέπει αλλά δεν βρίσκω καλύτερη λύση για να μην έχεις μπερδέματα για ένα απλό παραθυράκι. Με την προϋπόθεση όμως ότι μετά θα απεικονίζει την πραγματικότητα.

 

@deathlok

Στο πρόγραμμα περνάνε τα καθαρά τ.μ. των δομικών. Δλδ αφαιρείς τα ανοίγματα.

Το μπέρδεμα το δημιουργούν τα μαστόρια, με τα 'σεντόνια' τους, για να μην κάθονται να υπολογίζουν ακμές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΚ έρχεται ο εργολάβος και σου λέει πως εγώ τιμολογώ σεντόνι την εξωτερική θερμομόνωση, οπότε για τον τοίχο σου που είναι 80τμ χωρίς τα κουφώματα, αυτός τιμολογεί 100τμ, αλλά στα δελτία απόστολής που δεν σου δείχνει, έχει 80τμ μονωτικού υλικού.

Όλα καλά εάν δηλώσεις 100τμ μόνωσης, ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ.

Αν γίνει όμως τι θα πεις εσύ και ο προμηθευτής στον ελεγκτή;

 

Εσύ σαν επιθεωρητής πρέπει να δεις και τα δελτία αποστολής, άσχετα εάν δεν τα προσκομίσεις στην τράπεζα.

 

Γενικά εάν δεν γίνει έλεγχος, μπορείς να περάσεις της Παναγιάς τα μάτια. Πρέπει όμως να έχεις κατά νου πως μπορεί να γίνει έλεγχος.

 

Δήλωσε όσα τετραγωνικά θέλεις, αρκεί να μπορείς να το εξηγήσεις σε περίπτωση ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Fade2Black  Για τα μέτρα της μόνωσης καλύτερα να μπαίνουν τα τετραγωνικά της κεκλιμένης γιατί αν μπουν της προβολής ίσως να μην αρκούν για την κατασκευή και τα επιπλέον μέτρα ο πελάτης να πρέπει να τα πληρώσει από την τσέπη του εκτός προγραμματος.Καλό θα ήταν βέβαια πριν στείλετε το έντυπο πρότασης παρεμβάσεων στην τράπεζα να συνεννοηθείτε με τον κατασκευαστή για να μην προκύψουν μελλοντικά παρεξηγήσεις.

Δεν υπάρχει θέμα με το παράθυρο του μπάνιου ,αρκεί στο 2ο ΠΕΑ τα τετραγωνικά που αφαιρούνται από το παράθυρο να προστεθούν στον αντίστοιχο τοίχο.Ο μόνος περιορισμός είναι να ικανοποιούνται οι απαιτήσεις του προγράμματος.(Αλλαγή κατηγορίας ή αναβάθμιση > 30% του ΚΑ) αν και επειδη μιλάμε για μικρή επιφάνεια δεν καθορίζει κάτι στην κατάταξη.ετσι κι αλλιώς ο προμηθευτής θα πληρωθεί βάσει της προσφοράς.

Τέλος στα τετραγωνικά του σπιτιου δεν υπάρχει θέμα αφού επιτρέπεται απόκλιση έως 10% από τα τετραγωνικά της άδειας και η αμοιβή βγαίνει πάντα  βάσει των τετραγωνικών που αναγράφονται στο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Fade2Black  Για τα μέτρα της μόνωσης καλύτερα να μπαίνουν τα τετραγωνικά της κεκλιμένης .....Τέλος στα τετραγωνικά του σπιτιου δεν υπάρχει θέμα αφού επιτρέπεται απόκλιση έως 10% από τα τετραγωνικά της άδειας και η αμοιβή βγαίνει πάντα  βάσει των τετραγωνικών που αναγράφονται στο ΠΕΑ.

Για το κεκλιμενο το λες γιατι κατι γνωριζεις απο τους ελεγχους του προγραμματος ή ειναι η αποψη σου? Πως να βαλεις κεκλιμενη επιφανεια, οταν οι αρμοδιοι που ελεγχουν δουν διαφορά με τα τετραγωνικα τις αδειας?

Δηλαδη η αδεια λεει. κατοψη οικιας 100τμ (αυτο φιανεται στην αδεια)...η επιφανεια της οριζοντιας προβολης της στεγης ειναι 110τμ, ενω η κεκλιμενη ειναι 130τμ. Οποτε αμα βαλεις 130τμ λες οτι ειναι σωστο?

Link to comment
Share on other sites

Για το κεκλιμενο το λες γιατι κατι γνωριζεις απο τους ελεγχους του προγραμματος ή ειναι η αποψη σου? Πως να βαλεις κεκλιμενη επιφανεια, οταν οι αρμοδιοι που ελεγχουν δουν διαφορά με τα τετραγωνικα τις αδειας?

Δηλαδη η αδεια λεει. κατοψη οικιας 100τμ (αυτο φιανεται στην αδεια)...η επιφανεια της οριζοντιας προβολης της στεγης ειναι 110τμ, ενω η κεκλιμενη ειναι 130τμ. Οποτε αμα βαλεις 130τμ λες οτι ειναι σωστο?

Στο σπίτι μου που είναι 105τμ μου εγκρίθηκαν 130τμ για μόνωση δώματος γιατί ναι μεν ο Θ.Χ. είναι 105 αλλά οι πρόβολοι με μήκος 0,5μ επί 40μ περίμετρο περίπου είναι άλλα 20τμ στο δώμα επιπλέον.Τελικά 125τμ βάλαμε (21 συσκευασίες μονωτικού υλικού χ 6τμ για την ακρίβεια),οπότε θα προσκομίσω τιμολόγια για 125 τμ.Πιστεύω να σε κάλυψα...

Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια ποτέ δεν αναφέρανε (τουλάχιστον μέχρι τώρα) ανηγμένη επιφάνεια στέγης. Τώρα με τα ΚΕΝΑΚ και με το ΝΟΚ να μην μετράει τις μονώσεις στην κ.ό. εκμετάλλευση τα αναφέρεις στο διάγραμμα κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,

Ήθελα να θέσω ένα πρόβλημα που έχω σχετικά με μία υπόθεση που αφορά την ένταξη στο εξοικονομώ κατ' οίκον. 

Μονοκατοικία 2 επιπέδων, επιφάνειας 68 τ.μ έκαστο επίπεδο, σύνολο 136 τ.μ. Κατασκευή προ του 1955 που αποδεικνύεται με τα συμβόλαια ιδιοκτησίας. 

Διαρρύθμιση: ισόγειο με ενιαίο καθιστικό-κουζίνα, όροφος 2 υπνοδωμάτια και ένα λουτρό. Επικοινωνία των 2 επιπέδων με εσωτερική κυκλική σκάλα.

Εκδίδω πιστοποιητικό με χρήση μονοκατοικίας εμβαδού 136 τ.μ.

Παραδίδω στον ιδιοκτήτη πιστοποιητικό και λοιπά έντυπα. Τα παραδίδει στην τράπεζα και μετά από 2 ημέρες με καλεί και μου λέει το εξής:

 

''Η τράπεζα δεν δέχεται τον φάκελλο διότι στο Ε9 της συζύγου και του συζύγου έχει δηλωθεί ως 68 τ.μ ισόγειο διαμέρισμα στην σύζυγο και 68 τ.μ. όροφοδιαμέρισμα στο σύζυγο με ιδιοκτήσια 100% στον καθένα και όχι συνιδιοκτησία 50% στον καθένα ως μονοκατοικία.''

 

και μένω κάγκελο. Μα κυρία μου τις απαντώ ο χώρος είναι ενιαίος ως μονοκατοικία. Είναι ένας θερμαινόμενος χώρος και όχι διαμερίσματα.

 

και μου απαντάει: 'μας είπαν από την τράπεζα να μας εκδόσετε 2 νέα ΠΕΑ με χρήση διαμερίσματος'.

 

Της απάντησα ότι αυτό μάλλον δεν μπορεί να γίνει και θα έχω πρόβλημα σε έναν έλεγχο.

 

Τι λέτε και εσείς?? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.