Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πρέπει να έχουν ημερομηνία μετά την ημερομηνία του 1ου ΠΕΑ

 

οχι δλδ μετα την οριστικη... μετα το 1ο πεα οποτε και να ναι αυτο ε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα

 

εχω εγκριθει στο εξοικονομω και θελω να παρω καποιες πληροφοριες αλλα στο υπουργειο εχω τηλεφωνησει γυρω στις 50 φορες απο πρωι μεχρι μεσημερι και δεν το σηκωνουν η' μιλαει...

 

μηπως γνωριζει καποιος αν τελικα σε σπιτι χωρις στεγη αν επιδοτειται η κατασκευη στεγης?

επισης αν επειδη δηλωθηκαν ανοιγομενα κουφωματα, μπορω να βαλω τελικα συρομενα με φυσικα προυπολογισμο συρομενων (250 ευρω) και οχι ανοιγομενων (280 ευρω)

τελος αν μπορω να αντικαταστησω τον υπερδιαστασιολογημενο λεβητα πετρελαιου 40kw με πολυ μικροτερο με αντισταθμιση και υψηλο βαθμο αποδοσης

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για στέγη όχι εφόσον δεν υπάρχει.

Γίνεται να μπουν συρόμενα.

Γίνεται να μπει άλλος λέβητας από αυτόν της αίτησης

 

Βέβαια, καλύτερα θα ήταν να σας τα πει αυτά ο ενεργειακός σας επιθεωρητής ή ο σύμβουλος έργου

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ευχαριστω για την αμεση απαντηση

 

 

για το θεμα της στεγης

ο ενεργειακος επιθεωρητης μου ανεφερε οτι γινεται αρκει βεβαια να αλλαξουμε στο εντυπο παρεμβασεων το σεναριο για μονωση και υγρομονωση και να βαλουμε το σεναριο στεγης..

να αναφερω οτι θα τοποθετηθουν πολυμερη κεραμιδια τα οποια εχουν λ=0.20 και φυσικα στην πλακα dow 5αρι

μηπως οτι τα κεραμιδια ειναι θερμομονωτικα και θα κανουν υγρομονωση μπορει να περασει?

φυσικα δεν θα υπαρχει κοστος για την υλοποιηση αλλα μονο για τα υλικα

με τα κουφωματα προχωραω κανονικα λοιπον

τελος με τον λεβητα συγνωμη αλλα δεν εννοουσα να βαλω αλλον σε σχεση με την αιτηση μιας και δεν ειχα υποβαλει τι θα βαλω

εννοω να αντικαταστησω τον παλιο πετρελαιου που εχω με εναν καινουριο που θα ειναι μικροτερος σε ισχυ μιας και ο προηγουμενος ηταν ηδη υπερδιαστασιολογημενος και φυσικα τωρα με τις μονωσεις θα χρειαζομαι και μικροτερο,με καποιον πολυ καλυτερο σε αποδοση και φυσικα με αντισταθμιση κτλ.

ο ενεργειακος μου εχει πει οκ και σε αυτο αλλα σε ολα οκ μου λεει και φοβαμαι μην στο τελος καταληξω και τα πληρωσω ολα απο την τσεπη μου..

 

ευχαριστω!

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Για τον λέβητα, εφόσον θα πας πάλι σε πετρέλαιο, θα πρέπει να αιτιολογηθεί από τον επιθεωρητή ο λόγος αλλαγής του, πχ κατεστραμμένος ο παλιός.

Την στέγη νομότυπα δεν μπορείς να την κάνεις. Το πρόγραμμα επιδοτεί παρεμβάσεις μόνο για υφιστάμενα τμήματα του σπιτιού.

Θέλει προσοχή τι θα δηλώσεις ότι αλλάζεις και πως θα το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

στην στεγη φυσικα εχω κανει ολες τις διαδικασιες για εκδοση αδειας για να ειμαι καθολα νομιμος

απλα ειναι καπως ανοητο η σχεδον απολυτη υγρομονωση που επιτυγχανεται με την στεγη να μην επιδοτειται και να επιδοτειται ενα απλο επαλειφομενο..

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Οπότε αμέσως μετά την προέγκριση κάνω το πρώτο ΠΕΑ μαζί με τις προσφορές και τα υπόλοιπα έντυπα που απαιτούνται και την αμέσως επόμενη μέρα μπορεί να κάνει τις επεμβάσεις και να κόψει τα τιμολόγια χωρίς να τον ενδιαφέρει πότε και αν θα μπει στο πρόγραμμα... Έτσι;

 Ακριβώς

 

οχι δλδ μετα την οριστικη... μετα το 1ο πεα οποτε και να ναι αυτο ε?

Ακριβώς. Το πρόγραμμα έχει σκοπό να βελτιώσει μια υφιστάμενη κατάσταση, η οποία πιστοποιείται μόνο από το ΠΕΑ

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Άρα προσάρτημα, το οποίο όμως ποιος το υπογράφει, εγώ ή ο πρώτος επιθεωρητής?

Το προσάρτημα γίνεται μόνο από τον επιθεωρητή που έκανε το ΠΕΑ, γιατί μόνο αυτός έχει πρόσβαση στο xml αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Το που εγκριθηκε ο πελατης μου απο το ΕΤΕΑΝ ή οπως λεγεται...τι πρεπει να κανω? Να παει ο πελατης μου στην τραπεζα να ζητησει προκαταβολη για τα συνεργεια τον παρεμβασεων και να αρχισει τις εργασιες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.