Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα, δυο ερωτήσεις - απορίες έχω που ίσως πιο πολύ να γνωρίζουν την απάντηση πολιτικοί μηχανικοί.

 

1) Πελάτης μου έβγαλε άδεια (1989) για προσθήκη ισογείου κατοικίας ( 31τ.μ.) και νομιμοποίηση του υπάρχοντος κτίσματος (προ του 1955)(30τ.μ.)

Στο τοπογραφικό σκαρίφημα φαίνεται το νέο κτίσμα κολλητά με το παλιό, σαν συνέχεια, ενώ στην πραγματικότητατο πιο πρόσφατο κτήριο βρίσκεται 70 εκατοστά πιο πέρα απο το παλιό (δεν είναι δηλαδή σε επαφή, σαν να έχει 2 ξεχωριστές μονοκατοικίες). Υπάρχει καμία παράβαση σχετικά με την μετατόπιση του κτηρίου σε σχέση με το τοπογραφικό στην άδεια, που να απαιτεί νομιμοποίηση;

 

2) Στο Ε9 αναφέρει 71 τ.μ. ενώ από την άδεια φαίνονται 61 (31+30). Στις μετρήσεις βρίσκω (37+34) = 71 τ.μ. δηλαδή όσο και στο Ε9. Υπάρχει πρόβλημα που είναι παραπάνω από την άδεια; εννοώ μήπως χρειαζότανε κάποια νομιμοποίηση ή να το προχωρήσω έτσι με τα 71; Ρωτάω γιατι σε παλιότερη περίπτωση μου στείλανε μέσω της τράπεζας ειδοποίηση ότι τα τετραγωνικά του ΠΕΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΆΖΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΤΗΣ ΆΔΕΙΑΣ. τότε βέβαια είχα ξεχάσει να στείλω κάτι δικαιολογητικά νομιμοποιησης...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα σε στειλει πισω η τραπεζα για τακτοποιηση

Απο τη στιγμη που στην αδεια σου φαινονται 61 τ.μ. και εσυ εχεις 10 τ.μ. παραπανω, προφανως υπερβαινεις των νομιμων και χρηζουν τακτοποιησης

Προβλημα ειναι και η θεση των κτισματων που φαινονται διαφορετικα στα σχεδια της πολεοδομιας απο οτι στην πραγματικοτητα, ομως δε σε επηρεαζει με το προγραμμα

Απο τη στιγμη ομως που απαιτειται τακτοποιηση (και εξοφληση τιμηματος απο οσο ξερω), τοτε τα κανεις ολα μια σουμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παλι θα κανω ερωτησεις.....νιούφι

Ειμαι στο τελικο σταδιο συμπληρωσεις των τελευταιων εντυπων για την εκταμιευση του συνολου τω χρηματων

Εκανα 2ο ΠΕΑ, μαζεψα Τιμολογια, πιστοποιητικα συπληρωσα το παραρτημα Χ, την ΥΔ του συμβουλου και θελω να συπληρωσω το παραρτημα ΧΙΙ....για μεμονομενο διαμερισμα.(μερος Α)

σελ 1......να εχω ΑΠΥ της 1η ΠΕΑ και της 2ης ΠΑΕ με παραστατικα εξοφλησης.

1) ποια ειναι τα παραστατικα αυτα? Δεν κοβω μονο ΑΠΥ?

2) το ποσο που κοβω ειναι με ΦΠΑ σωστα..ημερομηνια για το 2ο τι βαζω? πριν το ΠΕΑ μετα το ΠΕΑ?

3) μου ειπατε οτι δεν το πληρωνω και στην τραπεζα...σωστα?

σελ 1...να εχω και ΑΠΥ συμβουλου.

4) βαζω στην αποδειξη, ολο το ποσο, συν ΦΠΑ δηλ 250 + 57,5=307,50?...ημερομηνια? επι πιστωση?

 

 

και τωρα τα αγγουρια...

σελ 2....κατω κατω εχει πινακα με

5)τελικο επιλεξιμο προυπολογισμο...ποιος ειναι ?

6)ποσο επιχορηγησης..ποιο ειναι?

7)επιλεξιμο κοστος επιθεωρησεων...ποιο ειναι ?...συνολο?...με φπα?

8 ) επιλεξιμο συμβουλου...ποιο ειναι ?......με φπα?

9)ίδια κεφαλαια.?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Σύμβουλος 250+ΦΠΑ=307,50

 

Το παράρτημα Χ είναι ένα μπάχαλο γενικά έχω συμπληρώσει δύο αλλά δεν θεωρώ ότι ήταν ολόσωστα αφού υπάρχουν αρκετές ερμηνείες

 

Του συμβούλου το ΑΠΥ επί πιστώση.

 

Με τις ημερομηνίες γιατί μπερδεύεσαι. Κόψτες με ότι ημερομηνία θες.

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

1) ποια ειναι τα παραστατικα αυτα? Δεν κοβω μονο ΑΠΥ? Απλές εξοφλητικές αποδείξεις μία για κάθε ΑΠΥ

2) το ποσο που κοβω ειναι με ΦΠΑ σωστα Ναι ημερομηνια για το 2ο τι βαζω? πριν το ΠΕΑ Όχι μετα το ΠΕΑ? Ναι ή ίδια με την του ΠΕΑ

3) μου ειπατε οτι δεν το πληρωνω και στην τραπεζα...σωστα? Σωστά

σελ 1...να εχω και ΑΠΥ συμβουλου. Ναι

4) βαζω στην αποδειξη, ολο το ποσο, συν ΦΠΑ δηλ 250 + 57,5=307,50? Ναι...ημερομηνια? Μετά την ημερομηνία του τελευταίου παραστατικού των προμηθευτών επι πιστωση? Ναι

 

 

και τωρα τα αγγουρια...

σελ 2....κατω κατω εχει πινακα με

5)τελικο επιλεξιμο προυπολογισμο...ποιος ειναι ? Το άθροισμα των τιμολογίων των προμηθευτών

6)ποσο επιχορηγησης..ποιο ειναι? Το μικρότερο ποσό μεταξύ του αθροίσματος των τιμολογίων και του συνολικού  εγκεκριμένου προϋπολογισμού 

7)επιλεξιμο κοστος επιθεωρησεων...ποιο ειναι ?...συνολο? Ναι με φπα? Ναι

8 ) επιλεξιμο συμβουλου...ποιο ειναι ? 307,50 με φπα? Ναι

9)ίδια κεφαλαια.? Η διαφορά : Άθροισμα τιμολογίων προμηθευτών - εγκεκριμένος προϋπολογισμός αν είναι θετική, αν είναι αρνητική ή μηδέν τότε δεν γράφεις τίποτε

Link to comment
Share on other sites

Μου αναθέσανε 2ο ΠΕΑ σε κατοικία, στην οποία έχει γίνει προσθήκη κατ' επέκταση (νομίμως με άδεια πολεοδομίας), με απότέλεσμα σε σχέση με το 1ο ΠΕΑ να αλλάζουν τα συνολικά μ2 (έχει προστεθεί 1 δωμάτιο γύρω στα 8μ2) αλλά και το κέλυφος του κτιρίου.

Έχει γίνει ήδη εκταμίευση προκαταβολής και έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες. Εγώ να το κάνω το 2ο ΠΕΑ με τα νέα δεδομένα, αλλά ο πελάτης δεν θα έχει πρόβλημα με την τράπεζα? Μπλεγμένη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Σε περίπτωση που διαμέρισμα που θέλει να ενταχθεί στο Πρόγραμμα, έχει ήδη πιστοποιητικό που είχε εκδοθεί για ενοικίαση τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

 Στην κατηγορία Δ1  είναι    εξωτερικά συστήματα σκίασης και εξώφυλλα όπου περιλαμβάνονται και α) οι τέντες και τα β)εξώφυλλα με μέγιστο ποσό 2500€

 

i)   Εφόσον είναι διαφορετικός ο προμηθευτής,  δηλώνεται στο έντυπο παρεμβάσεων  σε διαφορετικό κελί μεν αλλά στην ίδια κατηγορία δαπάνης?

 

 

ii)   Έχει αλλάξει κάποιος απο σας προμηθευτή στη συνέχεια και με την προκαταβολή που έχει πάρει τι γίνεται τοτε?

 

Ευχαριστώ, 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Σε περίπτωση που διαμέρισμα που θέλει να ενταχθεί στο Πρόγραμμα, έχει ήδη πιστοποιητικό που είχε εκδοθεί για ενοικίαση τι κάνουμε?

 

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν Α' ΠΕΑ και θα  κάνεις το σταυρό σου να είναι σωστό και να μπορέσεις να το ανεβάσεις κατηγορία μετά τις παρεμβάσεις με το 2ο ΠΕΑ.

 

Εγώ στη θέση σου θα   έκανα το xml και θα έβλεπα αν τα δεδομένα του υπάρχων ΠΕΑ είναι ΟΚ. Ούτως η άλλως το μοντέλο που θα κάνεις θα το χρησιμοποιήσεις και για το δεύτερο ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.