Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τις δηλώνει η φωτογραφία, αν είναι στην όψη που ανεβάζουμε στο buildingcert.

Has anybody told you about photoshop?  :mrgreen:

 

Kiddin'

Link to comment
Share on other sites

ο ξυλολέβητας είναι λέβητας βιομάζας.

την ισχύ του και τον βαθμό απόδοσης του θα τα πάρεις εγγράφως και με σφραγίδα-υπογραφή από τον προμηθευτή που τον προμηθεύει.

προφανώς ο λέβητας, όπως και όλες οι ενεργειακές μας παρεμβάσεις, θα πρέπει να συνοδεύονται από πιστοποίηση CE.

εδιτ: προφανώς τα ανωτέρω είναι σε περίπτωση που αναφέρεσαι σε λέβητα καινούριο που πρόκειται να αποτελέσει παρέμβαση με το εξοικονομώ...

αν αναφέρεσαι σε υφιστάμενο λέβητα, θα πρέπει να "μετρηθεί" και να συμπληρωθεί το φύλλο ελέγχου λέβητα απ'όπου θα πάρεις τα δεδομένα σου.

Για νέες (μετά την 8η Νοεμβρίου του 2011) εγκαταστάσεις θέρμανσης που κάνουν χρήση καυσίμων στερεής βιομάζας, δεν απαιτείται σήμανση CE, αλλά άλλα πράγματα. Δες την Υ.Α. Αριθ. πρωτ. οικ.: 189533/2011 στις παραγράφους 8 και 9 του άρθρου 4.

 

I have it Inzaghi, but do not know to use it!!!

Edited by panos-vicious
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον πάνο.+1 κι από μένα και σε ευχαριστώ για την παραπομπή.

τα αναγραφόμενα, πέραν από λέβητες βιομάζας, ισχύουν και για ενεργειακά τζάκια?

Link to comment
Share on other sites

Για ανάλυση καυσαερίων δεν το γνωρίζω και δεν νομίζω πως γίνεται. Κατά τ' αλλά, πρέπει να πληρούν τις απαιτήσεις των προτύπων UNE-EN 13229 και ΕΝ 19233 και να φέρουν σήμανση CE.

Άμα βρεις τα πρότυπα να με τα δώσεις κι εμένα :wink:.

Link to comment
Share on other sites

εχω εξοικονομω ομως εχει προηγηθει πεα απο αλλο συναδελφο για ενοικιο.

 

1) το παω με προσαρτημα?

2) το οτι το πεα ειναι σφραγισμενο απο αλλον δημιουργει θεμα?

3) το οτι το πεα ειναι φωτοτυπια [ αρα και η σφραγιδα του πρωτου ] δημιουργει επισης θεμα?

4) η τραπεζα θα ζητησει κανα χαρτι εξτρα επειδη το προσαρτημα θα ναι απο αλλον?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Otto_engine

 

1) Θα βγάλεις καινούριο ΠΕΑ δηλωμένο στο buildingcert ως 1ο για Εξοικονόμηση κατ' Οίκον. Δεν στο απαγορεύει κανείς. Επιπλέον το χρειάζεσαι για να συμπληρώσεις το έντυπο παρεμβάσεων!

2) & 3) Λύνονται με τον παραπάνω τρόπο

4) Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Τα προσαρτήματα ΠΕΑ (μόνο στο εξοικονόμηση) φέρουν τη σφραγίδα του ενεργειακού επιθεωρητή που έκανε το ΠΕΑ και κανενός άλλου. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση μεζονέτας η οποία εφάπτεται με διπλανή μεζονέτα.  Έχω δηλαδή 1 κτίριο χωρισμένο στα δύο, όπου έχει γίνει σύσταση καθέτων ιδιοκτησιών. Στην ΟΑ και στο Ε9 η μεζονέτα που εξετάζω, φαίνεται ως μονοκατοικία. Εγώ στο ΠΕΑ και στο πρόγραμμα πως θα την αντιμετωπίσω, σαν μονοκατοικία 

ή σαν διαμέρισμα πολυκατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

εχω εξοικονομω ομως εχει προηγηθει πεα απο αλλο συναδελφο για ενοικιο.

 

1) το παω με προσαρτημα? Ναι

2) το οτι το πεα ειναι σφραγισμενο απο αλλον δημιουργει θεμα? Όχι

3) το οτι το πεα ειναι φωτοτυπια [ αρα και η σφραγιδα του πρωτου ] δημιουργει επισης θεμα? Δεν νομίζω.

4) η τραπεζα θα ζητησει κανα χαρτι εξτρα επειδη το προσαρτημα θα ναι απο αλλον? Όχι

 

ευχαριστω εκ των προτερων

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1) Θα βγάλεις καινούριο ΠΕΑ δηλωμένο στο buildingcert ως 1ο για Εξοικονόμηση κατ' Οίκον. Δεν στο απαγορεύει κανείς. Επιπλέον το χρειάζεσαι για να συμπληρώσεις το έντυπο παρεμβάσεων!

2) & 3) Λύνονται με τον παραπάνω τρόπο

4) Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Τα προσαρτήματα ΠΕΑ (μόνο στο εξοικονόμηση) φέρουν τη σφραγίδα του ενεργειακού επιθεωρητή που έκανε το ΠΕΑ και κανενός άλλου. 

Δεν μπορείς να βγάλεις 2ο ΠΕΑ για το ίδιο ακίνητο εντός της δεκαετίας ισχύος του 1ου, εκτός αν στο ακίνητο έχουν γίνει παρεμβάσεις ή έχει γίνει αλλαγή χρήσης του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.