Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα για εναν επαγγελματια ή για μια επιχειρηση να δημιουργησει λογαριασμο οψεως. Υπαρχουν αρκετα benefits που υπο αλλες συνθηκες να μην μπορουσαν (επιταγες, overdraft κλπ).

Δηλαδη, περα απο την οποια ταλαιπωρια, ισως ειναι καλη αυτη η εξελιξη!

 

Για να μην παρεξηγηθω, δεν ειμαι και ιδιαιτερα σχετικος με τα τραπεζικα προιοντα, απλα ηξερα πως ενας λογαριασμος οψεως ειναι κατι καλο για μια επιχειρηση. Αν γνωριζετε κατι αλλο ενημερωστε το φορουμ.

 

Επισης, τουλαχιστον στην περιοχη που δραστηριοποιουμε εγω, οι υπαλληλοι της Ευροτραπεζας ειναι πιο επαγγελματιες και προσπαθουν και αυτοι μεσα στον δαιδαλο της γραφειοκρατιας του εξοικονομω περισσοτερο τουλαχιστον απο τις αλλες τραπεζες. Το μελανο της σημειο ειναι η αρπαγη των πελατων για συμβουλο εργου. Τους εχω καταγγειλει kκαι εγω, αλλα η ΕΥΕΠΑΝ απαντα οπως λεει ο tsx

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν οι απαιτήσεις των τραπεζών και των ελεγκτών τους αντιβαίνουν τη νομοθεσία, θα πρότεινα επικοινωνία με την ΕΥΕΠΕΝ και τεκμηριωμένη (αν είναι και δυνατόν με ονοματεπώνυμα) καταγγελία.

 

Το θέμα πιστεύω ότι θα λυθεί σε λίγα λεπτά.

 

Δυστυχώς Ηλία η ΕΥΕΠΕΝ και το ΥΠΕΚΑ όχι απλά το γνωρίζουν, αλλά το έχουν αποδεχτεί και σαν ειδικό όρο στη σύμβαση που έχουν υπογράψει με τη Eurobank.

 

Τουλάχιστον αυτό μου απάντησε ο «μετρ» που απαντά στο 210-6969813.

(απίστευτος ο τύπος, ύφος υφυπουργού και τουπέ απίστευτο - πάντα ο ίδιος το σηκώνει, οπότε όσοι έχουν μιλήσει μαζί του φαντάζομαι με καταλαβαίνουν!)

 

Τώρα, αν με εξώδικα, αγωγές κλπ, μπορεί κάποιος να τους υποχρεώσει να δεχτούν και λογαριασμούς άλλων τραπεζών, αυτό δεν το γνωρίζω. Προσωπικά μου ακούγεται ανήθικο και καταχρηστικό και πιστεύω ότι νομικά δεν πρέπει να στέκει.

 

Ας το διαδώσουμε όμως όσο μπορούμε για να ξέρει ο κόσμος με τι «επαγγελματίες» μπλέκει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω που γράφω ισχύουν μόνο εφόσον ο ιδιοκτήτης έκανε δύο διαφορετικές αιτήσεις. Εάν έκανε μία αίτηση, τότε έχεις απόλυτο δίκαιο.

Μία και μοναδική αίτηση. 1 και ο μοναδικός ιδιοκτήτης. Την Ι-Α κατέθεσα. Ασχέτως αν η τράπεζα έχει στο μυαλό της το λογιστικό-φορολογικό όρο της πολυκατοικίας, διπλοκατοικίας, μονοκατοικίας στον οδηγό του προγράμματος λέει:

 

"Μονοκατοικία: Το ενιαίο κτίριο που περιλαμβάνει μία μόνο ιδιοκτησία και τυχόν παραρτήματά της..."

"Πολυκατοικία: Το ενιαίο κτίριο ή συγκρότημα κτιρίων που περιλαμβάνει περισσότερες από μία ιδιοκτησίες..."

 

Αν έχω δηλαδή 1 διπλοκατοικία μπορεί να πάρει 30.000 αυτό το κτίριο; Και αν έχω 10 ορόφους θα πάρει 150.000; Εγώ το θεωρώ παράλογο και δεν ξέρω και πόσο νόμιμο είναι αφού αναφέρει στο exoikonomisi.ypeka.gr:

"Στο ανωτέρω πλαίσιο δεν μπορούν να υποβληθούν περισσότερες της μίας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία. Η καταχώριση περισσότερων της μίας αιτήσεων για την πολυκατοικία οδηγεί στην απόρριψη του συνόλου των αιτήσεων."

Ξέρει κάποιος αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό και που αναφέρεται;

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να προχωρήσει το εξοικονομώ θα ήταν:

  1. Προέγκριση όπως ισχύει.
  2. Κατάθεση ΠΕΑ και πλήρους οικονομικής τεκμηρίωσης των επεμβάσεων.
  3. Εκταμίευση του ποσού σε 2 δόσεις
  4. 70% προκαταβολή μετά το πρώτο ΠΕΑ 
  5. 30% εξόφληση με την ολοκλήρωση και το 2ο ΠΕΑ
  6. Επιστροφή της επιδότησης από το ΕΤΕΑΝ στην τράπεζα
  7. Τα χρήματα κατευθείαν στον πελάτη ο οποίος εξάλλου παίρνει το δάνειο και πληρώνει και τόκους.

Αυτή την αηδία με τους λογαριασμούς των κατασκευαστών ποιος φωστήρας την σοφίστηκε ήθελα να ήξερα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ με αυτή την πρόταση του comba:

στο νέο "εξοικονομώ" να βρεθεί τρόπος (π.χ. απευθείας εξόφληση με κουπόνια κλπ) να βγουν οι τράπεζες απέξω. Μας έχουν ζαλίσει...

 

Link to comment
Share on other sites

Vagom

Δε αναφέρομαι στο οικονομικό μέρος του εξοικονομώ, ούτε στο θέμα του <<χειρισμού>> που κάνουν διάφορες τράπεζες για να βάλουν δικούς τους συμβούλους ή επιθεωρητές κλπ.

 

Αναφέρομαι αποκλειστικά στην περίπτωση που σου ζητήσουν να κάνεις κάτι που αντιβαίνει τις ΤΟΤΕΕ και τη σχετική νομοθεσία. Στο <<τεχνικό>> μέρος του εξοικονομώ γιατί κάτι τέτοιο είχα καταλάβει ότι εννοούσε ο sw0rdf1sh (αν και ο tsx μάλλον έχει καταλάβει καλύτερα από μένα τι έγινε).

 

 

Sw0rdf1sh

με κάθε επιφύλαξη να μην έχω καταλάβει καλά και να λέω άσχετα πράγματα:

 

 

<<46. Ερ.: Πόσες αιτήσεις μπορεί να υποβάλλει ο κάθε ενδιαφερόμενος;

Απ.: Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό αιτήσεων για διαφορετικές ιδιοκτησίες από το ίδιο πρόσωπο. Ωστόσο, για κάθε επιλέξιμη κατοικία πρέπει να υποβληθεί μία μόνο αίτηση. Η καταχώριση περισσότερων της μίας αιτήσεων για την ίδια επιλέξιμη κατοικία από το ίδιο πρόσωπο ή άλλο συγκύριο οδηγεί, άνευ ετέρου, στην απόρριψη του συνόλου των αιτήσεων. Στο ανωτέρω πλαίσιο δεν μπορούν να υποβληθούν περισσότερες της μίας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία.>>

 

Καταλαβαίνω ότι έχεις πολυκατοικία (περισσότερο από μια ιδιοκτησίες κατοικίας). Μπορεί ο ιδιοκτήτης να υποβάλλεί αίτηση είτε για όλο το κτίριο είτε για κάθε ιδιοκτησία μεμονωμένα. Δεν μπορεί όμως να υποβληθεί για το ίδιο διαμέρισμα ή για την ίδια πολυκατοικία (στο σύνολό της) περισσότερες από μία αιτήσεις (π.χ. αυτός και ο γιος του).

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

1. Μία και μοναδική αίτηση. 1 και ο μοναδικός ιδιοκτήτης. Την Ι-Α κατέθεσα. Ασχέτως αν η τράπεζα έχει στο μυαλό της το λογιστικό-φορολογικό όρο της πολυκατοικίας, διπλοκατοικίας, μονοκατοικίας στον οδηγό του προγράμματος λέει:

2. "Στο ανωτέρω πλαίσιο δεν μπορούν να υποβληθούν περισσότερες της μίας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία.

1. Θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι ακόμη, για να μη λέω αναξιόπιστα πράγματα.

Το κτίριο διαθέτει ΜΟΝΟ αυτά τα δύο διαμερίσματα του ιδιοκτήτη σου.

Ο ιδιοκτήτης λοιπόν έκανε ΜΙΑ αίτηση για πολυκατοικία, καθώς υπάρχουν δύο διαφορετικές οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Σωστά μέχρι εδώ;

 

Στο Ε9 δηλώνει δύο ιδιοκτησίες (ανά όροφο) ή μία ιδιοκτησία σαν μονοκατοικία;

 

2. Όταν λέει ότι απαγορεύεται να υποβληθούν παραπάνω από μία αιτήσεις για πολυκατοικία, εννοεί για το σύνολο της πολυκατοικία, σαν ολόκληρο κτίριο δηλαδή.

Αλλιώς σε μία πολυκατοικία, μπορούν πχ. και 10 από τους 20 ιδιοκτήτες διαμερισμάτων να καταθέσουν ξεχωριστά αίτηση.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι έχεις πολυκατοικία (περισσότερο από μια ιδιοκτησίες κατοικίας). Μπορεί ο ιδιοκτήτης να υποβάλλεί αίτηση είτε για όλο το κτίριο είτε για κάθε ιδιοκτησία μεμονωμένα. Δεν μπορεί όμως να υποβληθεί για το ίδιο διαμέρισμα ή για την ίδια πολυκατοικία (στο σύνολό της) περισσότερες από μία αιτήσεις (π.χ. αυτός και ο γιος του).

Εγώ είχα 1 ιδιοκτήτη. Στην πράξη είχα διπλοκατοικία (και νομίζω και στην εφορία έτσι το είχε δηλώσει). Στον οδηγό του προγράμματος όμως όπως και στο ΦΕΚ λέει πως όπου υπάρχει μία ιδιοκτησία το ονομάζει μονοκατοικία.

@tsx έγραφα παράλληλα. ξεχωριστά στο e9.

 

Δεν είχα θέμα να καταθέσω και σαν πολυκατοικία. Ούτως η άλλως το ΠΕΑ που αφορά όλο το κτίριο περιέχει και τα επιμέρους τμήματα αυτού (τους ορόφους). Αν κατέθετα όμως σαν πολυκατοικία δε θα ζητείτο από την τράπεζα η συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών; Αφού έναν ιδιοκτήτη έχει το ακίνητο. Γίνεται να μη συναινει αυτός για τον εαυτό του; Και το κτίριο όλο στο όνομά του είναι. Γίνεται να μην μπορεί να κάνει την παρέμβαση σε όποιον όροφο θέλει σε διπλοκατοικία; Η τράπεζα θα μου πει που "πάσχει" ενεργειακά το σπίτι;

 

Anyway. Το έντυπο I-A κατέθεσα όπου στο 4.α1 - "Είδος επιλέξιμης κατοικίας" έχει τις εξής επιλογές:

  1. Μονοκατοικία
  2. Μεμονωμένο διαμέρισμα πολυκατοικίας
  3. Διαμέρισμα ως μέρος αίτησης πολυκατοικίας

Για το θέμα των αιτήσεων σε απλά λόγια 15.000€ ανά κτίριο ασχέτως ιδιοκτητών.

Αυτό λέω και γω. Ρωτάω μήπως έχει αλλάξει κάτι γιατί θα μας τρελάνουν...

 

ps: Εγώ προτείνω τα σεμινάρια στα ΚΕΚ να τα κάνουν όσοι ασχολούνται με το εξοικονομώ στις τράπεζες και όχι εμείς.

 

ps2: Για να βοηθήσω με την ερώτηση. Αν ένας άνθρωπος σε πλήρη κυριότητα έχει ένα κτίριο 5όροφο. Είναι αναγκαστικό να κάνει την παρέμβαση σε ένα διαμέρισμα (πχ στον 5ο) και όχι στο σύνολο της πολυκατοικίας; Πως κατατίθεται σε αυτή την περίπτωση με τον 1 ιδιοκτήτη σε 5 όροφη; Σαν πολυκατοικία; Και που προστίθεται στα έντυπα η πολυκατοικία; Αν πχ καταθέσει το Ι-Β ως εκπρόσωπος της δικής του πολυκατοικίας δεν θα μπλοκάρω στα δικαιολογητικά:

Β.1.Απόφαση Γενικής Συνέλευσης Συνιδιοκτητών Πολυκατοικίας (Απόφαση Συνιδιοκτητών) για την συμμετοχή στο πρόγραμμα με συγκεκριμένες παρεμβάσεις και ορισμός εκπροσώπου πολυκατοικίας (Έντυπό παραρτήματος ΙΙ) συνιδιοκτητών στις αιτούμενες παρεμβάσεις.

Β.8.Έντυπο Επιμερισμού Κόστους βάσει Προσφορών ανά Διαμέρισμα σε Πολυκατοικία, υπογεγραμμένο από τον εκπρόσωπο της πολυκατοικίας και από όλους τους ιδιοκτήτες (Έντυπο παραρτήματος VΙΙΙ)

 

Ξέρω σας έχω βομβαρδίσει λίγο με τις ερωτήσεις... :shock:

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Σε αναλογη περιπτωση υπεγραψε το παραρτημα ΙΙ σαν ο μοναδικος συνιδιοκτητης (ταυτοχρονα και σαν εκπροσωπος).

Για ποιον λογο να μπλοκαρει?

Εμενα απλα με πηραν τηλεφωνο για να επιβεβαιωσουν την ιδιοκτησιακη κατασταση, ισως γιατι ειχαν μπερδευτει. 

Στο VΙΙΙ δεν θυμαμαι να υπογραφει καπου, και αν ναι, υπογραφει μονος του. Ποιο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

tzeno να άλλαζα δηλαδή το I-A και να κατέθετα το I-B επειδή στα φορολογικά τα δηλώνει ξεχωριστά;

Με το πιστοποιητικό (που κακώς μου ζήτησε να το αλλάξω σε τμήμα κτιρίου) δεν έχω θέμα. Έτσι θα το αφήσω αφού περιέχει και τους 2 ορόφους.

Το VIII είναι το εξελόφυλλο. Το υπογράφει ο εν. επιθ. για τον επιμερισμό των δαπανών βάση προσφορών.

Το II το υπέγραψε μόνος του;

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.