Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Χωρίς σύστημα θέρμανσης (κτίριο αναφοράς) βγαίνει Η.

Με "μονάδα παραγωγής άλλου τύπου", "βιομάζα" και 6KW ισχύ (περίπου τόση έχει ονομαστική) μου βγαίνει A+

κατι δεν κάνεις καλά
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοεί πάνω από μία αιτήσεις για το ΣΥΝΟΛΟ της πολυκατοικίας.

Έχω βάλει δεκάδες περιπτώσεις με περισσότερες από μία αιτήσεις διαμερισμάτων της ίδιας πολυκατοικίας.

 

Έχω περίπτωση πελάτη ιδιοκτήτη ενός κτηρίου με δύο ανεξάρτητα διαμερίσματα (Ισόγειο και Α όροφος). Έκανε αίτηση στο εξοικονομώ σαν πολυκατοικία, του έκανα 1 ΠΕΑ για την πολυκατοικία σαν ενιαίο κτήριο και εντάχθηκε στο πρόγραμμα για 2Χ15.000 = 30.000 €.

 

Νομίζω πως οι τράπεζες κάνουν ότι θέλουν.... Εμάς πρέπει να μας αφορά η νομοθεσία, οι ΤΟΤΕΕ και γενικά οι όροι του προγράμματος οι οποίοι βγήκαν από το ΥΠΕΚΑ και όχι από την κάθε τράπεζα.

 

Μετεφερα το κείμενο αυτούσιο όπως στον οδηγο του προγράμματος. Ξεκάθαρα το λέει. Μην παίζουμε με τις λέξεις. Μεταξύ μας μιλάμε. Λέει: "δεν μπορούν να υποβληθούν περισσότερες της μίας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία". Δεν αναφέρει τι αιτήσεις είναι αυτές (μεμονωμένο διαμέρισμα, διαμέρισμα ως σύνολο πολυκατοικίας) ούτε αναφέρει "ως σύνολο πολυκατοικίας". Και γω μπορώ να πω πως μιλάει για αιτήσεις μεμονομένων διαμερισμάτων. Το αναφέρει όμως; Λέει αν κατατεθούν παραπάνω από 1 αιτήσεις απορρίπτονται όλες.

 

Μην μπλέκουμε τα ΠΕΑ στη μέση. Ο ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει ΠΕΑ για όλο το κτίριο το οποίο περιέχει όλες τις επιμέρους ιδιοκτησίες. Όταν θα θέλει να νοικιάσει 1 διαμέρισμα μπορεί να πάει στην εφορία το ΠΕΑ ολόκληρου του κτιρίου (το οποίο περιέχει την ιδιοκτησία). Και σε κάθε άλλο διαμέρισμα μπορεί να καταθέτει το ίδιο ΠΕΑ (το οποίο θα περιέχει και την 2η ιδιοκτησία). Μια πολυκατοικία που χτίζεται το 2013 θα κάνει ΜΕΑ και θα έρθει μετά ο εν. επιθεωρητής και θα της βγάλει ΠΕΑ ότι όντως είναι Β. Αυτός όταν θα νοικιάζει μετά διαμερίσματα αυτό το ΠΕΑ θα πάει που αφορά το σύνολο του κτιρίου και περιέχει και όλες τις ιδιοκτησίες.

Το τμήμα κτιρίου είναι διευκόλυνση και όχι παραθυράκι για να πάρει 1 άνθρωπος 30.000€. Το θεωρώ τελείως λάθος. Αν έχει διαφορετικά κτίρια με διαφορετικές οικ. αδ. να πάρει 15.000 x Ψ. Αν έχει συστήσει στο ίδιο κτίριο οριζόντιες ιδιοκτησίες είναι το ίδιο με το να έχει χτίσει σε 10 οικόπεδα ξεχωριστά κτίρια; Ξαναλέω αν έχει γίνει στο παρελθόν και το εγκρίνανε τι να πω. Καλά κάνετε και το λέτε. Το προηγούμενο εδώ δεν δείχνει και το σωστό της υπόθεσης.

 

Δεν πρόλαβα σήμερα να στείλω ένα mail στο ΥΠΕΚΑ για το θέμα. Θα στείλω και θα σας μεταφέρω και την απάντηση. Έχω μπλοκάρει καθώς με το ίδιο σκεπτικό μου ζήτησαν μέχρι και το ΠΕΑ να αλλάξω στην τράπεζα για να τον πάω τμηματικά τον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι σελίδες έχουν φτάσει εσίως τις 250 για το εξοικονομώ και τα τελευταια post αναφέρονται στη συμπεριφορά και τα διαδικαστικα θέματα των τραπεζών με το πρόγραμμα, νομίζω οιτ mods  θα πρέπει να φτιαξουν κανούργιο θέμα : Εξοικονομώ και τράπεζες

 

Ας το δούνε λίγο καλύτερα ... για διευκόλυνση των συναδέλφων

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό του προγράμματος λέει πως εάν το κτίριο μπει σαν σύνολο πολυκατοικίας, τότε θα κατατεθεί μία αίτηση για πολυκατοικία από τον διαχειριστή και Ψ αιτήσεις για διαμέρισμα από τους Ψ ιδιοκτήτες των Ψ διαμερισμάτων.

 

Για να παίξουμε λιγάκι και με τις λέξεις. Για να μεταφράσεις τον οδηγό όπως τον μετέφρασες, θα έπρεπε να γράφει: "δεν μπορούν να υποβληθούν περισσότερες της μίας αίτησης στην την ίδια πολυκατοικία". Τώρα γράφει για την ίδια πολυκατοικία.

Εγώ καταλαβαίνω (και το έχω δει να ισχύει σε πολλές περιπτώσεις) ότι αιτήσεις ΓΙΑ την ίδια πολυκατοικία δεν επιτρέπεται να υποβληθούν πάνω από μία, αλλά αιτήσεις ΣΤΗΝ ίδια πολυκατοικία επιτρέπεται.

 

Μέχρι πριν τις τελευταίες αλλαγές του προγράμματος, δεν μπορούσε ο ίδιος άνθρωπος να κάνει περισσότερες από μία αιτήσεις. Στην συνέχεια αυτός ο περιορισμός άρθηκε, με αποτέλεσμα να επιτρέπεται πλέον σε κάποιον να καταθέσεις περισσότερες από μία αιτήσεις. Με τον παλιό κανονισμό ίσχυε ουσιαστικά αυτό που λες.

 

Πρόσφατα πληρώθηκα τα χρήματα του σύμβουλου από 3 διαμερίσματα του ίδιου ιδιοκτήτη, στην ίδια πολυκατοικία. 3 διαφορετικές αιτήσεις.

Η πολυκατοικία έχει συνολικά 6 διαμερίσματα και τα 3 είναι του πελάτη μου.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

.....Το τμήμα κτιρίου είναι διευκόλυνση και όχι παραθυράκι για να πάρει 1 άνθρωπος 30.000€. Το θεωρώ τελείως λάθος. Αν έχει διαφορετικά κτίρια με διαφορετικές οικ. αδ. να πάρει 15.000 x Ψ. Αν έχει συστήσει στο ίδιο κτίριο οριζόντιες ιδιοκτησίες είναι το ίδιο με το να έχει χτίσει σε 10 οικόπεδα ξεχωριστά κτίρια; Ξαναλέω αν έχει γίνει στο παρελθόν και το εγκρίνανε τι να πω. Καλά κάνετε και το λέτε. Το προηγούμενο εδώ δεν δείχνει και το σωστό της υπόθεσης.....

 

Αν στην ίδια πολυκατοικία βρίσκονται δύο ιδιοκτήτες που έχουν από ένα διαμέρισμα ο καθε ένας, δεν δικαιούται ο κάθε ένας 15.000 € για να αναβαθμίσει το διαμέρισμά του; Τι αλλάζει αν ο ιδιοκτήτης είναι ένας αντί για δύο; Το πρόγραμμα δίνει σε κάθε ιδιοκτησία 15.000 € max.

 

 Από το επίσημο site του ΥΠΕΚΑ :

 

4. Ερ.: Ποιες επιπλέον προϋποθέσεις πρέπει να ικανοποιούν τα μεμονωμένα διαμερίσματα για να είναι επιλέξιμα προς χρηματοδότηση;

Απ.: Δεν υπάρχουν επιπλέον προϋποθέσεις που θα πρέπει να ικανοποιούνται για την περίπτωση των μεμονωμένων διαμερισμάτων, πλέον των βασικών προϋποθέσεων που ισχύουν για όλες τις κατοικίες.

 

17. Ερ.: Μπορεί να υποβληθεί αίτηση για ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας;

Απ.: Ναι, αρκεί να πληρούνται οι γενικές προϋποθέσεις επιλεξιμότητας κτηρίου.

 

Βέβαια στην περίπτωση ένταξης μεμονωμένου διαμερίσματος πολυκατοικίας δεν δικαιούσαι να κάνεις παρεμβάσεις στις κοινόχρηστες εγκαταστάσεις (πλην της μόνωσης της οροφής). Σ'αυτό το σημείο είναι και η διαφορά αν εντάξεις όλη την πολυκατοικία στο πρόγραμμα (επεμβάσεις στο κλιμακοστάσιο, κεντρική θέρμανση κλπ).

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Οπως διαπιστώνει σωστά ο dib το θέμα έγινε πολύ μεγάλο.

 

Επειδή η επεξεργασία του από εμένα και ο διαχωρισμός του σε επί μέρους θέματα είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει, προτείνω στους συναδέλφους να αρχίσουν νέα topics στο πρότυπο του ''Εξοικονόμιση κατ' οίκον-Σύμβουλος έργου''.

 

Οταν δημιουργηθούν κάποια ικανά σε αριθμό θέματα με περιεχόμενο που θα επιλέξουν οι ίδιοι οι συνάδελφοι (που ξέρουν καλύτερα τι είναι ανάγκη να συζητηθεί) θα μπορέσω κι εγώ να κλειδώσω το παρόν.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Nέα Απόφαση Υπαγωγής Ωφελούμενων στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον»

 

 

ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κάνω ένα σενάριο με τέντες για το εξοικονομώ. Το κόστος αν θυμάμαι καλά δεν χρειάζεται να περαστεί απλά να αναγραφεί στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων?

 

Το ίδιο δεν ισχύει και για τα ρολλά των κουφωμάτων?

 

Γενικά έχω την εντύπωση ότι τα συστήματα σκίασης αναφέρονται μόνο στο έντυπο πρότασης παρεμβάσεων και δεν μπαίνουν στο ΠΕΑ ως κοστολόγιο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις εισάγεις τα 2500 και στο πρόγραμμα για να δείς χρόνους αποσβέσεων σε άσχετη καρτέλα. Γενικά στο έντυπο παρεμβάσεων αναφέρονται μόνο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.