Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη, αν το θέμα που έχω έχει ξανασυζητηθεί, αλλά δεν μπόρεσα να διαβάσω και τις 244 σελίδες του νήματος! (μήπως να το χωρίζαμε σε επί μέρους ενότητες κάποια στιγμή;).

 

Έχω λοιπόν ένα «Εξοικονομώ» από Eurobank. Έχει ολοκληρωθεί η πρώτη φάση και πρέπει τώρα να εκταμιευτούν οι προκαταβολές στα συνεργεία και στους προμηθευτές. Η τράπεζα όμως απαιτεί να έχουν (ή να ανοίξουν) σε αυτήν λογαριασμό όψεως όλοι οι συμμετέχοντες στο έργο. Αρνείται να προχωρήσει στην εκταμίευση σε λογαριασμούς άλλης τράπεζας, παγώνοντας ουσιαστικά το πρόγραμμα.

 

Αυτό μου ακούστηκε και παράνομο και καταχρηστικό. Πήρα έτσι τηλέφωνο στο ΥΠΕΚΑ για να ρωτήσω αν το γνωρίζουν, άλλα και από εκεί έφαγα πόρτα: η Eurobank λέει έχει περάσει την συγκεκριμένη απαίτηση στη σύμβαση που έχει υπογράψει με το υπουργείο (ειδικός όρος μόνο για τη Eurobank) και κατά συνέπεια έχει κάθε δικαίωμα να μην ολοκληρώνει το πρόγραμμα αν δεν ανοιχθούν σε αυτήν λογαριασμοί!

 

Είναι δυνατόν; Και καλά, αυτοί το απαιτούν για να μαζέψουν πελατάκια. Οι άλλοι που το δέχτηκαν και το υπέγραψαν ;;;

 

Τι να πω… Έχω μείνει άφωνος από το θράσος (και την αποδοχή του). Εμένα συνεχίζει να μου φαίνεται και παράτυπο και παράνομο και καταχρηστικό. Αν διαβάζει κάποιος με νομικές γνώσεις, ας μας πει τη γνώμη του.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας…

Link to comment
Share on other sites

.....

Είναι δυνατόν; Και καλά, αυτοί το απαιτούν για να μαζέψουν πελατάκια. Οι άλλοι που το δέχτηκαν και το υπέγραψαν ;;;

.....

Ξέρεις την παροιμία που λέει "βασιλική διαταγή, και τα σκυλιά δεμένα"?

Link to comment
Share on other sites

στο νέο "εξοικονομώ" να βρεθεί τρόπος (π.χ. απευθείας εξόφληση με κουπόνια κλπ) να βγουν οι τράπεζες απέξω. Μας έχουν ζαλίσει...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χαίρεται!

Πήγα να καταθέσω το φάκελο με το 2ο ΠΕΑ, το παράρτημα 10 και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, αλλά η τράπεζα μου ζήτησε να προσκομίσει ο κάθε προμηθευτής και ανάδοχος, εκτός από φωτοτυπία επαγγελματικού λογαριασμού, και υπεύθυνη δήλωση γνωστοποίησης λογαριασμού από κάθε προμηθευτή/ανάδοχο.  Υπάρχει τυποποιημένη υπεύθυνη δήλωση γνωστοποίησης λογαριασμού προμηθευτή/αναδόχου στο site του Εξοικονόμηση κατ' Οίκον ; 

Link to comment
Share on other sites

Μία  τυπική  Υ.Δ η  οποία  λέει διατηρ΄ψ  τραπεζεικό λογαρισμό όψεως  στην  τάδε τράπεζα  με  τον τάδε  λογαριασμό  και το τάδε  ΙΒΑΝ. Αν  μιλάμε όμως  για  Eurobank θέλει λογαριασμό  σε  αυτούς χωρίς  όμως  γνωστοποίηση μιας  και  σε  βρίσκουν  άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη, αν το θέμα που έχω έχει ξανασυζητηθεί, αλλά δεν μπόρεσα να διαβάσω και τις 244 σελίδες του νήματος! (μήπως να το χωρίζαμε σε επί μέρους ενότητες κάποια στιγμή ;).

Καλή ιδέα.

Αν το αρχίσω από τώρα σε κανένα 3μηνο θα το έχω χωρίσει σε περίπου 200 επί μέρους ενότητες.

:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kώστα, η υπάλληλος της τράπεζας ισχυρίζεται ότι υπάρχει τυποποιημένη υπεύθυνη δήλωση  γνωστοποίησης λογαριασμού από κάθε προμηθευτή/ανάδοχο στο site. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.