Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Θυμήστε μου, είναι υποχρεωτικό να αναγράψω το κόστος των επεμβάσεων στο σενάριο για το πρώτο ΠΕΑ του εξοικονομώ ή εάν το αφήνω κενό στο ΠΕΑ και το αναγράφω μόνο στο Παράρτημα VII ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικο αλλα στην Εθνικη μου ειπαν οτι ειναι κατ εκτιμηση του μηχανικου και οχι αναγκαστικα ακολουθο των προσφορων.

Link to comment
Share on other sites

πατερας μανα εχουν πληρη και αδιαφιλονικητη κ αποκλειστικη κυριοτητα

κληρονομει ο γιος

τον ρωταω κ μου λεει το χω 50-50 με την μανα μου

τον ρωταω ψηλη???

ναι μου λεει

ρωταω για το IV - D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να κάνω και εγώ μία ερώτηση για μία περίπτωση. Έχω μία οικογενειακή διώροφη πολυκατοικία που στον πρώτο όροφο έχει μία γκαρσονιέρα και ένα τριάρι και στο δεύτερο ένα οροφοδιαμέρισμα. Στη γκαρσονιέρα μένει η μητέρα και στο τριάρι και το οροφοδιαμέρισμα από ένα παιδί με τις οικογένειές τους. Το ένα παιδί που μένει στο οροφοδιαμέρισμα του Β έχει κάνει ήδη παλιότερα αίτηση για ένταξη στο πρόγραμμα, μιας και το σπίτι είναι στο όνομα του. Το ερώτημα που θέλω να κάνω τώρα είναι τι γίνεται με τον πρώτο. Με ρώτησε ο άλλος αδερφός που μένει στον πρώτο ότι σκέφτεται και αυτός να ενταχθεί, μέσω της μητέρας, η οποία πληροί τα εισοδηματικά κριτήρια για 70% επιδότηση μιας και τα δύο σπίτια στον Α όροφο είναι στο όνομά της.

 

Το βασικό ερώτημα είναι αν μπορεί να κάνει κάτι και στα δύο σπίτια και αν μπορούν να μπουν και τα δύο με κάποιο τρόπο στο πρόγραμμα. Πχ να βάλει εξωτερική θερμομόνωση σε όλο τον Α όροφο (στο κομμάτι των δύο διαμερισμάτων προφανώς και όχι μόνο στο ένα από τα δύο) ή να άλλαζε κουφώματα και από τα δύο ή να 'βαζε μία αντλία θερμότητας που να εξυπηρετούσε και τα δύο (μιας και τώρα δουλεύουν και τα δύο με κοινό λέβητα). Μπορεί να κάνει κάτι ή το πρόγραμμα αφορά μόνο είτε σε μεμονωμένο διαμέρισμα είτε σε σύνολο πολυκατοικίας;

 

Σημειωτέον για τα δύο διαμερίσματα του Α ορόφου (και γκαρσονιέρα και τριάρι δηλαδή) είναι και τα δύο στο όνομα της μητέρας όπως είπα και πιο πάνω, και η γκαρσονιέρα είναι δηλωμένη ως πρώτη κατοικία ενώ στο τριάρι έχει την επικαρπία η μητέρα και την υψηλή κυριότητα ο γιος που μένει εκεί.

 

Οποιαδήποτε πληροφόρηση ευπρόσδεκτη!

 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να κάνει δύο αιτήσεις η μητέρα, για δύο ξεχωριστές ιδιοκτησίες.

Αλλά τότε θα είχες θέμα με την κοινή θέρμανση.

Να παει ως πολυκατοικία δε νομίζω, γιατί πάλι η θέρμανση δεν είναι 'κεντρική'.

Και εκτός αυτού, δλδ ακόμα και να μη ζητούσαν θέρμανση, δε ξέρω τι θα γινόταν με το διαμέρισμα που έχει ήδη ενταχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο συνάδελφος, η μητέρα κάνει δύο αιτήσεις,

Για θέρμανση, αφού θέλεις Α.Θ. καλύτερα να μπούν μία για κάθε διαμέρισμα οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ενεργειακό τζάκι/ σόμπα περνάνε κανονικά και σαν εφεδρικό σύστημα και ας υπάρχει κεντρικός λέβητας.

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να κάνει δύο αιτήσεις η μητέρα, για δύο ξεχωριστές ιδιοκτησίες.

Αλλά τότε θα είχες θέμα με την κοινή θέρμανση.

Να παει ως πολυκατοικία δε νομίζω, γιατί πάλι η θέρμανση δεν είναι 'κεντρική'.

Και εκτός αυτού, δλδ ακόμα και να μη ζητούσαν θέρμανση, δε ξέρω τι θα γινόταν με το διαμέρισμα που έχει ήδη ενταχθεί.

 

Όπως λέει και ο συνάδελφος, η μητέρα κάνει δύο αιτήσεις,

Για θέρμανση, αφού θέλεις Α.Θ. καλύτερα να μπούν μία για κάθε διαμέρισμα οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

 

Να στε καλά και οι δύο. Οπότε μία αίτηση για δύο διαμερίσματα του ιδίου ιδιοκτήτη δεν παίζει. Λογικό είναι...

 

Την κοινή θέρμανση την σκέφτηκαν για να αντικαταστήσουν τον κοινό λέβητα που ήδη έχουν. Αλλά αυτό λογικά δεν αποτελεί πρόβλημα..

 

 

υγ. Πάντως σήμερα που ήμουν στην εθνική για μία υπόθεση πελάτη, μου λέει η αρμόδια εκεί που συζητάγαμε για το πρόγραμμα, "ε μην περιμένεις να φτιάξεις και πολλά ακόμα, το πρόγραμμα είναι στη δύση του..."

Link to comment
Share on other sites

Σε πια περηφέρεια αναφερόταν ο υπάλληλος, όχι οτι έχει ιδιαίτερη σημασία δηλαδή, στη Μακεδονία τελικά δέχονται νέες αιτήσεις;

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.