Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεωρούνται έξοδο οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ;


Recommended Posts

Ταχυδρομικά σου τη στέλνει την κατάσταση (κάπου το Μάρτη-Απρίλη πρέπει να ήρθε σε εμένα), εφόσον έχεις κίνηση εννοείται στο σύστημα αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βεβαιώσεις εισφοράς υπέρ ΤΕΕ για το 2010

 

Προς το ΤΕΕ – Τμήμα Μηχανογράφησης

Τηλ: 2103291612

Fax: 2103291630

 

Παρακαλώ πολύ να μου χορηγήσετε συγκεντρωτική λίστα ιδιωτικών έργων για το 20?? και βεβαίωση εισφοράς υπέρ ΤΕΕ για αυτά ταχυδρομικώς.

 

Στοιχεία μηχανικού:

 

Ονοματεπώνυμο

Ειδικότητα

Αρ. Μητρώου ΤΕΕ

Αριθμός λογαριασμού ΕΤΕ

Διεύθυνση α

Τηλ/Fax

Κιν
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξέρω εάν εντάσσεται εδώ ή όχι η απορία μου... Παρέδωσα πρόσφατα το πρώτο μου ΠΕΑ και έκοψα στον πελάτη το ΔΠΥ. Η εισφορά του ΤΕΕ, και οι κρατήσεις για ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ βαρύνουν εμένα ή τον πελάτη;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχετε ξεκαθαρίσει στη συμφψνια σας και να τα έχετε υπολογίσει κατά καποιο τρόπο και αυτά, τότε επειδή πληρώνονται στο όνομα του μηχανικού είναι δική μας υποχρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Οι οποιεσδήποτε κρατήσεις επί των αμοιβών του μηχανικού είναι υποχρέωση του μηχανικού.

Οποιαδήποτε συμφωνία που ρυθμίζει διαφορετικά το θέμα των κρατήσεων επί των αμοιβών, δεν μπορεί να είναι γραπτή διότι είναι φορολογικό ατόπημα. Άρα δεν μπορεί και να γίνει απαιτητή σε περίπτωση προβλήματος.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To ΤΣΜΕΔΕ πλέον δεν αφαιρείται από το φορολογητέο εισόδημα ? Αντίθετα αφαιρείται το 10% αυτού από τον συνολικό φόρο που θα πληρώσουμε ? Έχει αλλάξει ο νόμος ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.