Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ: Αντισυνταγματικός ο νόμος του 4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 306
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλήμερα,

έχω μία υπόθεση όπου, αυθαίρετο έχει τη δυνατότητα έκδοσης οικοδομικής άδειας εντός τριών ετών βάσει Ν.4014. 

Προχωρώ σε δήλωση του με Ν.4014 ή περιμένω τον νέο;

Link to comment
Share on other sites

Υπέρβαση δόμησης προ το 2003 είναι..Όπως και να έχει δεν τον συμφέρει?

 

Δεν είναι εύκολη η απάντηση χωρίς να γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες....

Π.χ. αποδεικτικό παλαιότητας έχει; 

Π.χ. μήπως είναι πολύτεκνος;;;;

κ.λπ.

κ.λπ.

κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Είχε εκδοθεί οικοδομική άδεια το 2001 για ισόγεια μονοκατοικία με υπόγειο και στέγη. Η κατασκευή ξεκίνησε άμεσα (ΤΙΜ και Δελτία Αποστόλης, ΙΚΑ, κτλ.)

Η ουσιαστική παράβαση του είναι ότι το υπόγειο έγινε ισόγειο και το ισόγειο όροφος.

Λοιπές ουσιαστικές πολεοδομικές παραβάσεις (ΗΜΧ, πλάγιες αποστάσεις, κτλ) δεν υπάρχουν.

Επιπροσθέτως κοινωνικά κριτήρια δεν υπάρχουν.

 

Και το σημαντικότερο, είναι συγγενής εξ αγχιστείας! 

Link to comment
Share on other sites

ποιός ειναι " συγγενης εξ αγχιστειας."  ...και ..με ποιόν???

 

εντος σχεδιου???

 

εμβαδον οικοπεδου?

 

εγινε συσταση ΟΙ?

Απο ποιόν?

 

Υπολοιπα σδ υπαρχουν?

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματοποιημενα (συμπεριλαμβανομενης και της αυθαιρεσίας) πολεοδομικά μεγέθη είναι μικρότερα των επιτρεπομενων, εξ' ου και η δυνατότητα έκδοσης οικοδομικής άδειας βάσει Ν.4014.

Το ουσιαστικό ερώτημά μου είναι:

Με το Ν.4014 εκδίδοντας την οικοδομική άδεια νομιμοποιησης κατοχυρώνεις το ακίνητο.

Διαβάζοντας το σχέδιο νόμου δεν έχω πλήρως αποσαφηνίσει εάν ισχύει η δυνατότητα έκδοσης άδειας εντός του χρονικού περιθωρίου των τριών ετών.

 

Συγγενής εξ αγχιστείας είναι ο ιδιοκτήτης του αυθαιρέτου με τον γράφοντα.(θείος της συζύγου)

 

 Αποσπασμα συγκρισης Ν.4014 -Σχεδιου Νομου

 2v861qg.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια βοήθεια από του πιο έμπειρους συναδέρφους. 

Έχω περίπτωση καταστήματος με άδεια το 1975, όπου έχει υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου, η οποία έγινε εξαρχής, καθ' υπέρβαση της άδειας. Πήραμε α/φ από τον οκχε, η πιο κοντινή ημερομηνία ήταν το 1978. Όλα οκ μέχρι τώρα για να ενταχθεί στον τρέχοντα νόμο στην κατηγορία " κατασκευή η χρήση μέχρι 31/1/1983."Στο κατάστημα υπάρχει και ένα πατάρι που επειδή δεν έχουμε αποδεικτικό παλαιότητας θα δηλωθεί ως κατασκευή από 1/1/2004.

Προκύπτει το θέμα με την αντισυνταγματικότητα και ο ιδιοκτήτης με ρωτάει μήπως είναι καλύτερα να περιμένουμε το νέο νόμο. Άκουσε και στην τιβι οτι τα προ του 1983 εξαιρούνται της κατεδάφισης οριστικά και χάρηκε. Βλέποντας στο προσχέδιο του νέου νόμου είδα οτι για να ισχύει αυτό με την οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση θα πρέπει να μην υπάρχει κατασκευή στο ακίνητο που πραγματοποιήθηκε μετά το 1983. Οποτεδήποτε εμείς λόγω παταριού, δεν μπορούμε να το εντάξουμε σε αυτήν την κατηγορία. Σωστά?

Το ερώτημα μου όμως είναι με το νέο νόμο θα μπορέσω να δηλώσω τη Υ.Δ.Κ.Χ.με το αποδεικτικό της παλαιότητας για να έχω την αντίστοιχη έκπτωση (-85%) ή θα αναγκαστώ να πάω όλη την κατασκευή ενιαία, δλδ μετά το 2004, λόγω παταριού? Κάθε φύλλο καταγραφής θα δρα ανεξάρτητα , όπως τώρα?

Πιστεύετε οτι θα ηταν καλύτερα να το εντάξω στο νέο νόμο ή στον τρέχοντα?Ποια άλλα στοιχεία θα πρέπει να εξετάσω , πριν καταλήξω?

Link to comment
Share on other sites

αφου και επειδη...

κανεις δεν ξερει

πώς θα ειναι η τελικη διατυπωση του "νεου"

 

ή εάν καταθεσεις "σημερα" δηλωση

[ αν  δεν "μεταφερθεις αυτοματα"  στον νεο...ό,τι και να σημαινει αυτό.....!!!]

 

μηπως να πηγαινες με τον παληό....

 

 

[δλδ  εννοεις οτι δεν μπορεις να υποστηριξεις  την δηλωση του ιδιοκτητη..οτι αυτο το παταρι   φαινεται οτι απο τις  κολωνες...τα δοκαρια ή απο άλλο τρόπο

οτι εχει γινει εξαρχής???

Ειδικα, τοτε τα παταρια ηταν νομιμα μεχρι 50%...αν θυμαμαι καλά...]

 

τελικα...ολοι  με τον...καθρεφτη θα τα πούμε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

έχω περίπτωση αυθαιρεσίας η οποία έχει ως εξής. Ισόγειο με ΟΑ του '67 και όροφος με ΟΑ του '68. Βγάζει το 2002 άδεια για προσθήκη στέγης και κλασικά την υπερυψώνει και κάνει απο κάτω σοφίτα. Τακτοποιεί τα τ.μ. με τον 3843, πληρώνει το πρόστιμο και έρχεται η ιστορία με τις σοφίτες που θέλουν ξανά τακτοποίηση με τον 4014. Το ακίνητο βρίσκεται σε περιοχή που έχει χαρακτηριστεί ιστορικό κέντρο πόλης με ΦΕΚ του '89 κι αυτό είναι που φοβάται ο πελάτης αλλά κι εγώ, γιατί στο προσχέδιο του νέου νόμου αναφέρει κάτι για μη υπαγωγή όσων αυθαιρέτων βρίσκονται σε "ιστορικό τόπο, ιστορικό διατηρητέ οικισμό και περιοχή ιδιαίτερου φυσικού κάλλους...". Τώρα με την απόφαση (έστω και εν αναμονή) του ΣτΕ έχει αγχωθεί κι αυτός αλλά κι εγώ γιατί δεν ξέρω τι να τον συμβουλέψω. Θεωρώ οτι ότι και να κάνει ενέχει ρίσκο. Υπάρχει κάποια συμβουλή απο πιο έμπειρους συναδέλφους;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες

"ερχεται η ιστορια με τις σοφιτες που θελουν ξανά  τακτοποιηση με τον 4014"

 

απο που προκυπτει?

 

δες τα ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.