Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣτΕ: Παράνομη η νομιμοποίηση των αυθαιρέτων νέας γενιάς, να κατεδαφιστούν - Στον αέρα εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες


prozak

Recommended Posts

Δηλαδή θα πρέπει να πάμε όλες τις δηλώσεις σε ολοκληρωτική υπαγωγή και να έχουμε ανεβάσει και τα σχέδια,έγγραφα ή αρκεί να έχει εξοφληθεί το πρόστιμα και ας είμαστε σε προσωρινή υπαγωγή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απάντηση μέλους της αντιπροσωπείας του ΤΕΕ σε σχετική ερώτηση που έγινε στο facebook (δεν αναφέρω το όνομα του μέλους διότι δεν έχω πάρει την άδεια του):

 

"Έγκυροι νομικοί συνηγορούν στο ότι : ‘’όσες πράξεις της διοίκησης έχουν εκδοθεί δεν ανατρέπονται’’( αυτό άλλωστε αποτελεί πάγια Νομολογία).

Αρα σχετικά με το τι γίνεται με τους περίπου 500.000 χιλιάδες πολίτες που έσπευσαν από το 2011 να ενταχθούν στη ρύθμιση, και έχουν καταβάλει το παραβολο

και σύνολο του προστίμου -και ενδεχομένως μεταβιβάσει το αυθαίρετό τους- η απάντηση είναι ότι δεν απειλούνται σε καμιά περίπτωση από την απόφαση.

 

Το μεγάλο ερώτημα αφορά όσους έχουν ξεκινήσει τη διαδικασία και δεν θα την έχουν ολοκληρώσει σε τρεις μήνες από σήμερα (που θα δημοσιευτεί η απόφαση του ΣτΕ),

είτε μεταβίβασαν τα αυθαίρετά τους έχοντας καταβάλει μόνο το 30% του προστίμου, όπως προέβλεπε πρόσφατη νομοθετική ρύθμιση.

Εκεί είναι θέμα του Υπουργείου Περιβάλλοντος. Τι θα πράξει…?!!!!!"

 

 

Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ.

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Π.χ. στους οριοθετημενους οικισμους πολυς κοσμος σε τυφλα και οχι μονο οικοπεδα παραχωρησε λωριδα σε κοινη χρηση με συμβολαιογραφικη πραξη οπως οριζε το αντιστοιχο Π.Δ. για να αποκτησουν προσωπο σε κοινοχρηστο χωρο. Το ΣτΕ το 2008 εβγαλε την αντιστοιχη διαταξη ανισχυρη επειδη παρεβαινε τον Ν.1337/83 και το αρθρο 24 του Συνταγματος (δημιουργια αποσπασματικων κοινοχρηστων χωρων - ελλειψη καθολικου πολεοδομικου σχεδιασμου). Απο τοτε ολοι οσοι εκαναν παραχωρηση, συμπεριλαμβανομενων των προ του 2008 παραχωρητηριων, ειναι στον αερα: περιμενουν την λεγομενη κυρωση κοινοχρηστων χωρων για να κτισουν.... δηλαδη... καληνυχτα....

Link to comment
Share on other sites

Καλά πολύ μπάχαλο πάντως η κατάσταση με τα αυθαίρετα. Το κράτος έπρεπε από την μεταπολίτευση και όταν γιγαντώθηκε το φαινόμενο των αυθαιρέτων να έστελνε γερανούς και να τα έριχνε στο τσάκ μπάμ, αντί για αυτό άφησε την κατάσταση και έχουμε εκατομμύρια αυθαίρετα τα οποία αμφιβάλλω αν είναι εφικτό να κατεδαφιστούν.

Link to comment
Share on other sites

στην ουσια θα παιζουμε κρυφτο.....

ολα καλα αρκει να μην σε βρει σε 1 χρονο  ο γειτονας...

 

και ολα αυτα τα δικαστηρια που εγιναν και τελειωσαν με το χαρτι της περαιωσης της αυθαιρεσιας?

 

οι δικαστες πηραν μια αποφαση.....νομικα ειναι σωστη...........αλλα ειναι το αλλο ακρο απο εναν νομο μπαχαλο.....

 

για αλλη μια φορα φαινεται το προβλημα της χωρας........απο ακρο σε ακρο παμε.......

 

ο νομος σουφλια   αντισυνταγματικος.......της μπιρμπιλη συνταγματικος...

 

ο 4014   αντισυνταγματικος........ο  5+++   συνταγματικος......

 

ο νομος αντισυνταγματικος  ΑΝ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ.......

 

 

πιστευω οτι στον επομενο νομο θα λυθουν αυτα.,..........το παιχνιδι παιζεται με σημαδεμενη τραπουλα.....

 

θα βγουν οι αεροφωτπγραφιες.......θα μπουν  μικρες παραβασεις...οσα ειναι μεσα στον ογκο βαση ΝΟΚ.....

θα μπει και κανα οριο στις τακτοποιησεις......

 

 

μην ξεχναμε οτι αν δε γινει κατι και δνε υπαρχει νομος   ενα 75% των ακινητων  παει για μεταβιβαση ΜΟΝΟ με κληρονομιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αυτη την στιγμη νεκρη και η αγορα-ζομπι των μηχανικων :???:

Θα πληρωσουμε τις εισφορες μας με τα ΠΕΑ που, χαρη σε ορισμενους συναδελφους, αξιζουν λιγοτερο απο ενα πιστοποιητικο ηλεκτρολογου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελεος με το αυτομαστίγωμα . Το ξεφτιλισμένο τεε που είναι να πεί τα πράγματα με το όνομα τους ? Οταν μπλοκάρισε το σύστημα των μεταβιβάσεων , δικηγόροι και συμβολαιογράφοι , πέρασαν νόμο που το ακύρωσε μέσα σε ώρες . Που είναι οι δικοί μας , τώρα που μας μπλοκάρουν ?

 

 

Καλά πολύ μπάχαλο πάντως η κατάσταση με τα αυθαίρετα. Το κράτος έπρεπε από την μεταπολίτευση και όταν γιγαντώθηκε το φαινόμενο των αυθαιρέτων να έστελνε γερανούς και να τα έριχνε στο τσάκ μπάμ, αντί για αυτό άφησε την κατάσταση και έχουμε εκατομμύρια αυθαίρετα τα οποία αμφιβάλλω αν είναι εφικτό να κατεδαφιστούν.

Δηλαδή συνάδελφε , αντί να κατηγορείς το κράτος , που δεν έκανε χρήσεις γης , που δεν έκανε νέες και αναγκαίες εντάξεις σχεδίων πόλεων , ώστε να απορροφηθεί η οικιστική πίεση , που μέχρι το 1993 επέτρεπε την κατάτμηση των εκτός σχεδίου γηπέδων σε 300άρια αγροτεμάχια , που δεν έφτιαξε ένα ΓΟΚ της προκοπής , που να καταργεί το αίσχος που λέγεται συντελεστής δόμησης , που δεν όρισε σωστές αρτιότητες και συντελεστές δόμησης στα εκτός σχεδίου , αλλά έχεις την ίδια δόμηση , είτε είσαι πάνω στην θάλασσα και δίπλα στον οικισμό , είτε στην κορυφή του βουνού , που έκανε τα στραβά μάτια στους υπαλλήλους του που διαφθείρονται , το κατηγορείς γιατί δεν πήρε μπουλντόζες να γκρεμίσει , αυτά που το ίδιο επέτρεψε να γίνουν ?

 

Αμα οι συνάδελφοι έστω και άλλης ειδικότητας , έχουν διαμορφώσει την αντίληψη που πουλάνε τα πουλημένα ΜΜΕ , τότε τι ελπίδα έχουμε να μας κατανοήσουν οι απλοί πολίτες ? 

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πρέπει να πάμε όλες τις δηλώσεις σε ολοκληρωτική υπαγωγή και να έχουμε ανεβάσει και τα σχέδια,έγγραφα ή αρκεί να έχει εξοφληθεί το πρόστιμα και ας είμαστε σε προσωρινή υπαγωγή;

Η γνώμη μου είναι πως θα βγάλουνε ερμηνευτική για τις περιπτώσεις αυτές. Εγώ τις περισσότερες τις έχω σε προσωρινή και σκέφτομαι να περιμένω νεώτερα.

Link to comment
Share on other sites

νεώτερα βάσει δημοσιογραφικών πληροφοριών από δικαστικούς κύκλους (το λένε στα ραδιόφωνα, το άκουσα στο Real)

"οι νομιμοποιήσεις που έγιναν με το 4014 μπορεί να ακυρωθούν αν προσφύγει κάποιος στη δικαιοσύνη" ....!!!

και σκέφτομαι με το πονηρό μου μυαλό.. κιαν αυτός ο κάποιος είναι το δημόσιο λόγω διαφυγής εσόδων;;;

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

νεώτερα βάσει δημοσιογραφικών πληροφοριών από δικαστικούς κύκλους (το λένε στα ραδιόφωνα, το άκουσα στο Real)

"οι νομιμοποιήσεις που έγιναν με το 4014 μπορεί να ακυρωθούν αν προσφύγει κάποιος στη δικαιοσύνη" ....!!!

και σκέφτομαι με το πονηρό μου μυαλό.. κι αν αυτός ο κάποιος είναι το δημόσιο λόγω διαφυγής εσόδων;;;

Οι "δικαστικοί κύκλοι" εννοούν τον γείτονα...

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231247229

 

Η κατάσταση με τα αυθαίρετα ήταν που ήταν μπάχαλο μέχρι τώρα, δόθηκε τώρα και η χαριστική βολή...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνειδητοποιώ (έχοντας πολλούς πελάτες εκκρεμείς στον 4014) ότι δεν μπορώ να κάνω ΕΓΩ τον προφήτη για κάθε περίπτωση ξεχωριστά και να πάρω ΕΓΩ την απόφαση αν θα πρέπει να συμβουλέψω (είναι η δουλειά μου) να σταματήσουν τις δόσεις και να πληρώσουν χιλιάδες ευρώ μέσα σ΄ ένα μήνα. (στην τηλεόραση κάποιον άκουσα να λέει πως τέλη Μαΐου, αρχές Ιουνίου θα δημοσιευτεί η απόφαση του ΣτΕ).

 

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΕ;;;;;

 

Να πάρει αυτό την ευθύνη και να κλείσει το σύστημα! Να μην εισπράξουν φράγκο!

Edited by Giorgos Georgiou
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.