Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροπολογία για Ενεργειακούς Επιθεωρητές


kapnicious

Recommended Posts

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τις εξετάσεις.

 

Κάθε μέρα δίνω εξετάσεις στον κάθε πελάτη και στην κάθε υπηρεσία.

Μια εξέταση παραπάνω δεν βλάπτει, ίσα ίσα που θα με βοηθήσει αν οι εξετάσεις είναι αδιάβλητες και θα κρατήσουν εκτός των επιθεωρήσεων οσους κάνουν προχειροδουλειά (βλέπε ένα xml για όλες τις μονοκατοικίες, ένα xml για όλα τα διαμερίσματα, ένα xml για όλα τα κτίρια γραφείων).

 

Έχω όμως πρόβλημα με τα σεμινάρια. Δεν λέω, ας υπάρχουν και πιστοποιημένα προγράμματα εκπαίδευσης ενεργειακών επιθεωρητών για όσους έχουν συνηθίσει να μαθαίνουν με φροντιστήρια.

 

Υποβιβάζουν όμως την νοημοσύνη μας λέγοντάς μας πως δεν έχουμε την δυνατότητα να διαβάσουμε μόνοι μας τον ΚΕΝΑΚ, τα ΦΕΚ και τις ΤΟΤΕΕ.

Συγνώμη δηλαδή, 5 χρόνια στο πολυτεχνείο δεν έμαθα να διαβάζω;

 

Τόσα χρόνια στην πιάτσα δεν έμαθα να διαβάζω τα εκατοντάδες ΦΕΚ και τις αμέτρητες εγκυκλίους για να κάνω μελέτες Η/Μ;

 

Τις μελέτες ΚΕΝΑΚ έχουμε δικαίωμα να τις κάνουμε αλλά για τα ΠΕΑ δεν έχουμε τις γνώσεις; Μα τα ίδια ΦΕΚ και οι ίδιες ΤΟΤΕΕ ισχύουν, το ίδιο εγκεκριμένο λογισμικό βγάζει την κατάταξη και στα δύο.

 

Θα πρέπει να πληρώσω έναν εκπαιδευτικό φορές κλάσεις κατώτερο από αυτόν που έχω τελειώσει για να μου μάθουν αυτό που ξέρω ήδη; Και στο κάτω κάτω πολλοί εκπαιδευτές στα ΚΕΚ δεν έχουν βγάλει ούτε ένα ΠΕΑ. Με ποιο δικαίωμα θα μάθουν σε εμάς που έχουμε βγάλει και κάποια ΠΕΑ πως γίνεται η δουλειά; Είναι σαν να πηγαίνει ο απόφοιτος σχολής φυτικής παραγωγής να μάθει τον γεωπόνο να κάνει την δουλειά του, λες και δεν ξέρει πως γίνεται τόσα χρόνια η δουλειά και τώρα θα μάθει.

 

Αυτό αφορά και τους αποφοίτους των ΤΕΙ, όχι μόνο τους απόφοιτους πολυτεχνικών σχολών. Θεωρώ πως όποιος έχει πάρει με το σπαθί του πτυχίο ή δίπλωμα είναι ικανός να μάθει μόνος του να βγάζει ΠΕΑ.

 

Ας κάνουν υποχρεωτικές τις εξετάσεις αλλά όχι και τα μαθήματα.

Edited by sdim
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ναι....για να κάνεις ΜΕΑ δεν χρειάζονται εξετάσεις, ούτε κάθε άλλου είδους μελέτες. Εκεί τα έμαθες όλα από τη σχολή. Για να κάνεις ΠΕΑ ίσως χρειαζόσουν μεταπτυχιακό γιατί είναι πολύ πιο adnanced σε σχέση με ΜΕΑ έτσι? Αλήθεια πόσοι μηχανικοί ξέρουν να κάνουν ΜΕΑ και πόσοι ΠΕΑ? Προσωπικά δεν έχω ιδέα από μελέτες αλλά στο τσακιρ κέφι κάνω και καμία, άλλωστε δεν θέλω εξετάσεις, ούτε σεμινάρια γι'αυτό....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

να πώ ότι αυτά , είναι παραπλανητικά

http://www.fornews.gr/index.php/2012-05-07-18-45-43/18691-2013-06-19-21-31-27

καθότι , πουθενά από κάτω που είναι ακριβώς η ομιλία του κ Αυγενάκη στην χθεσινή συζήτηση, δεν δικαιολογείται ο τίτλος <<δεκτή>> και μάλιστα χθές . Απλά δεν ξέρω ποιά ήταν η δικαιολογία του υπουργού. 

Link to comment
Share on other sites

πάντως θεωρώ σίγουρα θα επιβεβαιωθεί αύριο αυτο που λεει και ο armenopoulos ότι η τροπολογία την πάτησε λόγω ερτ.

¨Ηταν εμπρόθεσμη όπως τής ΕΡΤ και για να αποφευχθεί τής ΕΡΤ απορρίφθηκε και αυτή.

Σε έναν άλλο νόμο, φεκ, μετά ανακοίνωση από υπεκα να στείλουν όσοι έκαναν σεμινάρια και τα δικαιολογητικά κτήσης διπλώματος, υπουργική αποφαση, εγγραφη στα μητρώα προσωρινών πληρωμή παραβόλου κλπ.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε δεκτή κατά τη χθεσινή συζητηση στη Βουλή η Τροπολογία για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές

εδώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.