Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση αρχαιολογίας


Recommended Posts

Τοπογραφικό διάγραμμα εις τριπλούν

Διάγραμμα κάλυψης

Κάτοψη Υπογείου

Τομή Α

Διάγραμμα εκσκαφών

2 φωτογραφίες

 

Nα ρωτησω και γω...

Αντε κανω το τοπογραφικο..

Να κανω δλδ ολη τη μελετη για να προσκομισω Δ.Κ., Τομη, Διαγραμμα εκσκαφων κτλ...

Αντε και την εκανα....

Υπαρχει περιπτωση να μου απαντησει οτι εχω αρχαια στην ιδιοκτησια μου??

Και τοτε ποιος πληρωνει για τις μελετες???

Link to comment
Share on other sites

terry, η ουσιαστική διαδικασία είναι η εξής: Για να δεις αν βρίσκεσαι σε αρχαιολογικό χώρο , η σε χώρο που μπορεί να ελέγχεται από την αρχαιολογία (σε κάποια περίμετρο γύρω από τον αρχαιολογικό χώρο) καταθέτεις τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ και χάρτη 1/5000 για να εντοπίσουν το γήπεδο και κατόπιν αυτοψίας να σου πούνε τι παίζει.Αν δεις από την απάντησή τους ότι κατά τη διαδικασία εκσκαφών δεν θέλουν να τους ενοχλήσεις προχωράς στη άδειά σου κανονικά.Αν σου πούνε ότι θέλουν να είναι παρών στις εκσκαφές, εσύ για να μην ρισκάρεις αποφασίζεις που είναι η θέση της οικοδομής και κάνεις δοκιμαστική εκσκαφή με την παρουσία τους και αν δεν βρεις τίποτα τότε πάλι προχωράς στην άδεια.Αν είσαι σίγουρος ότι δε θα βρεις τίποτα τότε προχωράς στην άδεια και τους καλείς κατά τις εκσκαφές αφού έχει εκδοθεί η άδεια και ότι γίνει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι Μανολη γνωστο αυτο που εγραψες..

Σχολιαζα το ποστ της Μυρι, επειδη αναφερει στα απαιτουμενα το ΔΚ, την Τομη και το Διαγραμμα εκσκαφων...

Link to comment
Share on other sites

Το διάγραμμα εκσκαφών το ζητάνε να δουν ποιο τμήμα του οικοπέδου θα σκαφτεί, ενώ την τομή για να δουν σε τι βάθος εκσκαφής θα πας.

Αυτό έχει νόημα διότι η Αρχαιολογία από τη στιγμή που θα πραγματοποιήσει ανασκαφή σε περίπτωση ευρημάτων, συνήθως (άντε να μην πω πάντα) δεν κάνει ανασκαφή σε έκταση πέρα της επιφάνεια εκσκαφής και πιο κάτω από το τελικό της εκσκαφής.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα το νοημα της Τομης και του Διαγραμματος Εκσφαφης...

Αλλα δεν καταλαβα γτ αυτα απαιτουνται για να δωσει ή οχι εγκριση η αρχαιολογια...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το γεγονός ότι δεν επανήλθα.

Το ερώτημα στην Αρχαιολογία αφορούσε εγκατάσταση Φωτοβολταϊκού και η Αρχαιολογία απάντησε αρνητικά, λόγοντας ότι το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο βρίσκεται εντός αρχαιολογικού χώρου.

 

Βέβαια, όσο κι αν έψαξα στο Internet δεν βρήκα κάτι γι' αυτό τον αρχαιολογικό χώρο και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει διαδικασία με την οποία μπορώ να ζητήσω επανεξέταση ή μπορώ να διεκδικήσω αλλαγή της γνωμοδότησης δεδομένου ότι πρόκειται για αγροτεμάχιο 200m από το χωριό.

 

Το έγγραφο της Αρχαιολογίας αναφέρει:

.... η Εφορεία γνωμοδοτεί αρνητικά και δεν εγκρίνει την εγκατάσταση Φ/Β σταθμού στο συγκεκρτιμένο αγροτεμάχιο.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει απόφαση!

 

Ερώτηση: Μία περιοχή πώς χαρακτηρίζεται ως αρχαιολογικός χώρος? Δεν πρέπει να υπάρχει σε ΦΕΚ?

Link to comment
Share on other sites

Ένας χώρος ορίζεται ως αρχαιολογικός νομοθετικά, οπότε ζήτησε να σου γνωστοποιήσουν την αντίστοιχη απόφαση (ΦΕΚ ή τι άλλο) για να το δεις και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω μπεί εδώ:

 

http://listedmonuments.culture.gr/

 

και δεν υπάρχει χώρος με την ονομασία που μου έδωσαν!

 

Ήδη ετοίμασα έγγραφο προς την Αρχαιολογία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.