Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - διαδικασία, δικαιολογητικά, οικονομικά θέματα, κ.λ.π.


Recommended Posts

Καλησπέρα. Να ρωτήσω εάν γνωριζετε,τι γίνεται στην περίπτωση που ο πελατης εχει παρει  εγγριση από την τραπεζα για ποσο πχ 30000Ε και θελει να εξαιρεσει μια παρεμβαση,η οποια μειώνει το ποσο πχ σε 25000Ε.Χρεάζεται προσαρτημα ΠΕΑ σε αυτη την περίπτωση ή προχωραει στο πρόγραμμα και η διαφορά θα καταλογιστει στο 2ο ΠΕΑ? Κατι ανάλογο νομιζω αναφερεται στο topic # 39??

 

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας δε μπορει να παρει εγκριση για 30.000€

Το ανωτατο ποσον ειναι 15.000€

Και οι προεγκρισεις που δινουν οι τραπεζες ειναι παντα για το ανωτατο οριο του προγραμματος.

Δε σου δινουν προεγκριση για λιγοτερα απο 4.500€ δανειο αν ανηκεις στην Α1 κατηγορια ή 9.750€ αν ανηκεις στην Α2 κατηγορια.

 

Τωρα απο κει κι επειτα ο πελατης εχει δικαιωμα να κανει ο,τι εργασιες θελει, εως το μεγιστο προυπολογισμο του προγραμματος, αρκει να πετυχαινει τους στοχους εξοικονομησης ενεργειας.

Κανε τις μισες, δε θα σε πει κανενας απολυτως τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας δε μπορει να παρει εγκριση για 30.000€

Το ανωτατο ποσον ειναι 15.000€

Και οι προεγκρισεις που δινουν οι τραπεζες ειναι παντα για το ανωτατο οριο του προγραμματος.

Δε σου δινουν προεγκριση για λιγοτερα απο 4.500€ δανειο αν ανηκεις στην Α1 κατηγορια ή 9.750€ αν ανηκεις στην Α2 κατηγορια.

 

Τωρα απο κει κι επειτα ο πελατης εχει δικαιωμα να κανει ο,τι εργασιες θελει, εως το μεγιστο προυπολογισμο του προγραμματος, αρκει να πετυχαινει τους στοχους εξοικονομησης ενεργειας.

Κανε τις μισες, δε θα σε πει κανενας απολυτως τιποτα..

 

Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση.Πρόκειται για κτιριο με τρια διαμερισματα (του ίδιου ιδιοκτητη)...

Link to comment
Share on other sites

Δεκαπενταυγουστιατικη κεραμιδα...

 

Εχω οικοπεδο στο οποιο χτιστηκε μια οικοδομη με μια αδεια και διπλα, κολλητα, βγαινει δευτερη αδεια προσθηκης κατ επεκταση για αλλη οικοδομη, διαμερισμα της οποιας βαζω στο εξοικονομω.

Και μου ζητουν βεβαιωση απο το Δημο γιατι η αρχικη αδεια, που δεν αφορα εμενα αλλα τη διπλα οικοδομη, γραφει λαθος αριθμηση οδου!

Ενω η δικη μου γραφει σωστα στοιχεια.

 

Δε φταιει το προγραμμα που δεν κυλα αυτο καθεαυτο.

Δε θετει αυτο τετοιες ηλιθιες παραμετρους για να δουλεψει. Φταινε οι τραπεζες που ζητουν της Παναγιας τα ματια για να σου βαλουν ενα διαμερισματακι στο προγραμμα, πρηζοντας σου τα @@ τοσο που στο τελος τα παρατας και τα κανεις μονος σου.

Δε νομιζω πως ζηταει το προγραμμα βεβαιωσεις των βεβαιωσεων στις οποιες να αναγραφεται κιολας, λεει, ο αριθμος του πιστοποιητικου ενεργειακης αποδοσης...

 

Για το Θεο δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μου τη ζητησαν οταν τους προσκομισα αδεια που εγραψε προσθηκη

Οσο και να τους εξηγησα πως η πρροσθηκη αφορα το οτι κατασκευαστηκε ακομα μια οικοδομη στο οικοπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Και οι προεγκρισεις που δινουν οι τραπεζες ειναι παντα για το ανωτατο οριο του προγραμματος.

Δε σου δινουν προεγκριση για λιγοτερα απο 4.500€ δανειο αν ανηκεις στην Α1 κατηγορια ή 9.750€ αν ανηκεις στην Α2 κατηγορια.

Αυτό δεν είναι ετσι. Προέγκριση πέρνεις για το ποσό που θα αιτηθείς.

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι ετσι. Προέγκριση πέρνεις για το ποσό που θα αιτηθείς.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω καθώς στα πλαίσια της προέγκρισης - από την τράπεζα - τα ποσά είναι όπως τα λέει ο Inzaghi και η έγκριση - από το ΕΤΕΑΝ - αφορά το ποσό που θα αιτηθείς όπως αναφέρεις.

 
Link to comment
Share on other sites

Για δικό μου διαμερισμα αιτήθηκα 11.000 στην τράπεζα και μου προεγκρίναν δάνειο 3.300.

Τελικά το σύνολο βγήκε 11000 και κάτι ψιλά μετα τις προσφορές και όταν κατέθεσα το χαρτομάνι μου είπαν οτι θέλουν ξανα φορολογική χαρτούρα,

είχε αλλάξει έτος πλέον από την προέγκριση ως την κατάθεση της χαρτούρας, για να μου ξαναδώσουν προέγκριση για 3.421,17....

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.